Devlet genelinde sıcaklıklar 5 etap azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise zerrin kodlu uyarı geldi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak ülkemizin yıldız, iç ve gün doğusu kesimlerinin parçalı ve yer saha çokça bulutlanmış, Itidalli ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Sazak, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın lep kesimlerinin yağışlı geçeceği hesap ediliyor.

ŞARK KARADENİZ VE ŞARK ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; genellikle yağmur ve boğanak, meydan meydan gök patırtılı bora, Gün Doğusu Karadeniz’in çöz kesimlerinin ve Şarki Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla anlaşılmaz yağmur ve meydan yer kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Doğu Karadeniz kıyıları, Gün Doğusu Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Veca, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda meydan düz sağlam olması bekleniyor. Sabahleyin ve geceleyin saatlerinde Marmara ile çöz kesimlerde da saha kayran pus ve sis hadisesi görüleceği adisyon ediliyor.

Balkı, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın kuzey ve batısında ferda beklenen baran ve sağanağın evcil olarak akva olacağının hesap pusulası edildiği rapor edilen açıklamada, bölgenin faziletli kesimlerinde karla anlaşılmaz yağmur ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Şarki Karadeniz’in faziletli kesimlerinde geri geceden itibaren kar yağışı faal olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı vadi yer 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye müteharrik tıpkı güdücü birlikte yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile gelişigüzel köylerine çağ üzere tedarik başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü Veca, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Cıvıl Cıvıl, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri amacıyla solgun kodlu Artvin yer Rize için da turuncu kodlu ihtar yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle şimal ve kuzeydoğu, maşrık kesimlerde cenup ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, ara sıra mutedil kuvvette, Maşrık Anadolu’nun güneydoğusunda cenup ve güneybatı yönlerden düzlük yer kuvvetli (40-70 km/saat) adına esmesi bekleniyor.

Share: