Gamze Atmaca İlgezdi: Sakat Evde Bakım Destekleri Mevzuata Çapraz Olarak Hususi Bankalara Yatırılmış, Karşılığında Promosyon Münfail

CHP’nin sağlıktan sorumlu Umumi Başkan Yardımcısı Gamze Atmaca İlgezdi, Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Sayıştay raporuna atıfla, “Mânialı evde bakım destek yardımlarını Kayseri ve Bartın Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlükleri, mevzuata hilaf kendisine özel bankalara yatırmıştır. Bunun karşılığında bankalardan özendirme alan ve trafik cezası ödeyen memleket müdürlükleri, hak sahiplerinin geç ifa almasına hastalık oldu” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, Sayıştay’ın Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı 2021 Yılı Teftiş Raporu’nda kayran düz tespitlerle bağlanmış izah yaptı. İlgezdi, Kayseri ve Bartın Ocak ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüklerinin özürlü evde bakım ödemelerinin geç yatırılması pahasına bankalardan teşvik aldıklarının Sayıştay raporu ile sabit olduğunu anlatım ederek şunları belirtti:

“Kayseri İl Müdürlüğü’ne 2012 yılından 2021 yılına kadar hep 1 milyon 788 bin 876 teklik 78 kuruş tutarında, Bartın İl Müdürlüğü’ne ise 2018 yılından 2020 yılına kadar bütün 390 bin teklik tutarında teşvik ödemesi yapılmıştır.

2-3 ZAMAN İÇİNDE ÖDENMESİ GEREKEN HAK SAHİBİ ENGELLİ EVDE BAKIM ÖDEMELERİ, 11 GÜNDE ÖDENMİŞTİR”

2-3 ahit ortamında ödenmesi gereken türe sahibi sakat evde hizmet ödemeleri, 11 günde ödenmiştir. Zaten print şartlar altında geçinmeye etkin engellilerimiz ve onlara bakan gerekseme sahipleri amacıyla asgari ücretin yarısından bir iki tıpkısı bedeli birlikte teşvik ahiz uğruna geç yatırtan gözü dönmüş yöneticilerden halen hesap sorulmadı.

İki iklim müdürlüğünün trafik cezalarından yönetsel servet cezalarına, müdür odalarının tefrişinden bakım onarıma; konaklama, muvasala, yemek bedellerine bir nice yolsuz ödemenin teşvik paralarından yapıldığının Sayıştay yoluyla belirleme edilmesi sonrasında tek tıpkı iş yapılmamıştır. Başkaca Kayseri İl Müdürlüğü, idarenin mevzuata yeraltı uyarısına karşın ilerleyici süreçte dahi promosyon geliri elde edilmeye devam edilmiştir.”

“BİR VAKFIN SPOR SALONU YAPILMASI ŞARTIYLA YAPTIĞI BAĞIŞ UMUMI BÜTÇEYE AKTARILMIŞ”

Özendirme dışında birlikte bir nice usulsüzlüğün yaşandığını kaydeden Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, “Bire Bir vakfın yavru bindi merkezinin spor salonu ihtiyacının giderilmesi amacıyla Toplumsal Hizmetler ve Yavru Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’ne yaptığı 100 bin teklik koşullu bağışa rağmen tesis yapılmamış ve muhasebe bu meblağı genel bütçeye aktarmıştır. Bu nedenle şartlı ihsan eden para, bağışın şartı dışında amaçlarla kullanıldığı amacıyla iadesini murat etmiştir. Bu nedenle hem bala bindi merkezindeki çocuklarımız spor salonsuz noksan hem dahi harcanan 100 bin teklik için para alacaklı konuma geçmiştir” dedi.

Share: