Numan Kurtulmuş: Türkiye, bu coğrafyanın kilit taşıdır

DÜRÜST Fırka Umumi Başkanvekili Numan Vareste, Türkiye’nin bölgede kilit bir notada olduğunu belirterek, “Türkiye, bu coğrafyanın merkezidir, bu coğrafyanın kilit taşıdır. Türkiye’yi buradan alır çekerseniz hangi Balkanlar’bile ne dahi Ortadoğu’birlikte, Kafkaslar’de, Karadeniz’üstelik, Akdeniz’üstelik varlık kalır.” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla yaptırılan Yüksek Sezal Köprüsü’nün açılışına törenine DÜRÜST Tümen Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, DOĞRU Tümen Kadro Başkanvekili ve Kahramanmaraş Mebus Uz Ünal, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör, milletvekilleri, uray başkanları ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Numan Kurtulmuş, birçok çevrenin Türkiye’nin kıvrak ayrımsız ülke olmasını istemediğini belirtti. Kurtulmuş, Türkiye’nin başta silah uran koyulmak üzere birçok alanda ofans yaptığını, bulunduğu coğrafyanın anahtar taşı haline geldiğini belirterek şöyle konuştu:

‘TÜRKİYE, BU COĞRAFYANIN FORMA ÜSSÜDÜR'”Türkiye diye niteleyerek konuştuğumuz yer bayağı bir mutluluk değildir. İsterseniz ölçün, dünyanın kalbidir, bu coğrafyanın merkezidir, bu coğrafyanın kilit taşıdır. Türkiye’yi buradan alır çekerseniz ne Balkanlar’birlikte ne da Ortadoğu’da, Kafkaslar’birlikte, Karadeniz’birlikte, Akdeniz’da varlık kalır. Türkiye’nin denizlerde özlük gemilerini yüzdürmeye başlamasıyla kıvanma ediyoruz. Türkiye’nin zat helikopter motorunu yapmasıyla iftihar ediyoruz amma unutmayın ki birilerinin da uykuları kaçıyor ‘Bunlar yeniden güçlenirlerse, ayağa kalkarlarsa vay başımıza’ diyorlar. Türkiye’nin Akdeniz’bile ve Karadeniz’da petrol aramasıyla iftihar ediyoruz, teşvik ediyoruz ve inşallah Karadeniz’bile olduğundan çıktı doğalgazı inşallah Akdeniz’de bulacağımıza inanıyor ve bunun amacıyla gayret sarf ediyoruz. Türkiye, on yıllar süresince süren Karabağ işgalini yetmek için Azerbaycan’a şişman destek verdi, Türkiye Azerbaycan’ın arkasında seçme platformda durarak on yıllar süren Karabağ işgali sona erdi. Aynı yol daha ilan ediyoruz, Karabağ Türk yurdudur, Azerbaycan yurdudur ve kıyamete kadar Azerbaycan yurdu kendisine kalmaya bitmeme edecektir. Birileri bu bölgede tüvana Türkiye istemiyor. Bizim dahi bu mıntıka halklarına ve eren milletimize alın sorumluluğumuz Türkiye’yi kıvrak ayrımsız şekilde müstakbel taşımaktır. Şehirleri ancak ve fakat bire bir medeniyet mefkuresine tutkun olanlar mamure ve düz yazı boy bos. Bu anlamda kendi tarihinden çelimsiz, özlük medeniyetini anlamamış, bu ülkenin nasıl bire bir büyüklük olduğunun farkında olmayan, bu milletin hangi kadar balaban tıpkısı millet olduğunun farkında ve bilincinde olmayanlarla bu ülkede kez yürünmez, onlardan aynı faydalı gelmez. Öyle olduğu üzere de bu millet o kafada olanları senelerdir, sittin senedir kenarda tutuyor, iktidara getirmiyor.”

Kahramanmaraş Büyükşehir Şehremini Hayrettin Güngör, köprünün inşaatını alay verdikleri günde bitirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Zaman elden aynı köprü açmıyoruz, tarihi dokumuzun merkezi olan kalemiz, sınırlanmış çarşımız, Celil camimiz, Sarayaltı caddemiz tarihi dokumuzun merkezi. Benzeri zamanda buranın değişimine ve dönüşümüne hizmet eden tıpkı projenin birlikte açılışını yapıyoruz. Bu köprüyle gelişigüzel tahminî 750 metrelik Sarayaltı yolunu kaleye bağlamış oluyoruz. Bu köprümüzün maliyeti 36 milyon TL. 4 milyon civarında bile yolun masrafı oldu 40 milyon” diye niteleyerek konuştu.

Share: