Muğla yerli haberi: Bodrum Turizm Forumu gerçekleştiriliyor

Bodrum Turizm Forumu gerçekleştiriliyor

MUĞLA – Muğla’nın Bodrum ilçesinde, Bodrum Belediyesi, Bodrum Enformasyon Vakfı, Akdeniz Turizm Vakfı ve 34. Amerikalı Hastanesi The Bodrum Cup iş birliğiyle düzenlenen Bodrum Turizm Forumu “Semavi Tutum” odağıyla düzenleniyor.

Bodrum, acun ve Akdeniz turizmine yan veren millî ve uluslararası takatli çok ismi Bodrum Turizm Forumu’nda ağırlıyor ve “Rethinking the Blue Economy – Semavi Tutum hakkında baştan saymak” başlığıyla paneller ve Think – Tank toplantılarına karı sahipliği yapıyor.

Forumun açım konuşmalarını Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Cup Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, Kempinski Barbaros Mösyö Bodrum Hotel Umumi Müdürü Mehmet Doğan Emir ve Akdeniz Turizm Vakfı Başkanı Tony Zahra yaptı.

Bölgenin eş geleceği üzere Akdeniz’dahi ayrımsız fırsatlar bölgesi oluşturulması gerektiğine ilgi çeken Bodrum Şehremini Ahmet Aras, Bodrum Turizm Forumu’nun sürdürülebilir turizme katkı sunacağını tabir ederek “3 bin 500 almanak kültürel mirasımızla ayrımsız sefer elan dünyaya kucağımızı açıyoruz. Çağdaş Akdeniz kimliği, kültürel çeşitliliği ve boş düşüncesiz insanlarıyla Bodrum, tatil, yatırım ve yaşam üzere akıbet aşama akıllıca benzeri dideban. Bura kültürel değerlerin ayrımsız araya geldiği yer. İklim krizi ve kasaba sorunları turistlerin gezi tercihini etkilemeye başladı. Bu nedenle biz üstelik turizmimizi semavi ekonomi ekseninde geliştirmeye çalışıyoruz. Henüz mukavim yankı- sistemler konusunda icraat yapılıyor. Turistlerle yerli el arasındaki etkileşim geliştirilmeye çalışıyor. Domestik ekonomilerin sürdürülebilir şekilde çeşitlendirilmesi domestik kalkınmayı sağlayacak ve göçün de önüne geçecektir. Maalesef Bodrum akıbet yıllarda dokunaklı afetler yaşadı. Bunlardan bazıları iklim krizi nedeniyle yaşandı. Orman, yangınlar, pandemi ve çetin hâkim baskınları oldu. Bu dahi gösteriyor kim şehrimizin felaketlere cebin daha dayanıklı bibi getirmemiz gerekiyor. Bugünün küreselleşmiş dünyasında rekabet ve markalaşma artmakta. Farklı beklentilere yanıt verecek çalışmalar yapılıyor. Bu nedenle domestik yönetimlerin şehirleri pazarlamak amacıyla atacakları çok cesim adımlar var. Covid-19’dan yer fazla turizm etkilendi. Küresel ayrımsız sağlık krizi olmasının ötesinde etkileri haddinden fazla şişman oldu. Bodrum Turizm Forumu daha etkileşimli stratejilerin oluşturulması ve pandemi sonrası turizm politikalarının oluşturulmasında şanlı şan oynayacak. Turizm yumuşak ağır. Bu forumun yaptığı mesai göz adında kullanılmamış politikaların geliştirilmesine ulama sağlayacak” dedi.

Henüz bilahare kürsüye gelen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün da turizmi etkileyen bölgesel ve küresel risklere ilgi çekti. 1948 kilometre sahili olan Muğla’nın Fethiye, Marmaris, Dalaman gibi turizmi civar planda olan ilçelerin olduğunu belirten Osman Gürün, bunların süresince amiral gemisinin Bodrum olduğuna özen çekerek, “Dünyadan güçsüz değiliz. Dünyada olup bitenlerle ilişkin hep ülkelerin etkilenmesi söz konusu. Söz Gelişi Ukrayna mefret bir süreçten geçiyor. Eğer tığ dünyada ve ülkemizde barışı ve birliği sağlayamazsak bu yapılan çalışmaların amacına ulaşması mümkün değil. Cenk ve çatışmanın olduğu yerde turizm yazmak buraya turisti kabul etmek gibi değil. İnsanlar huzur ortamında gezmek ve bakir yerleri ve kültürleri tanımak istiyor. Yoksullarla zenginlerin arasındaki zaviye giderek açılıyor ve bu sürdürülebilir değil. Bu uzanım turizm birlikte münasebetsiz etkiliyor. Acun değişirken bu değişimi tevcih etmek ve kendi hakimiyetini yapmak isteyen güçler var. Maalesef bu, dünyanın barışı ve kardeşliği üzere şişman bir tehlike. Turizm hazar zarfında, birbirimizi tanıyarak yapılacak benzeri şey. Bu, dünya barışını üstelik olumlu yönde etkileyecek tıpkı olgu. Dünyadaki mevcut güçlerle barışı değil, savaşı, ayrımcılığı ve ötekileştirmeyi yaşıyoruz. Bu çok dokunaklı. İçinde bulunduğumuz Akdeniz coğrafyası bu çatışmanın en büyük odak noktalarından birisi. Akdeniz’birlikte şişman bir kafile dramı yaşanıyor. İnsanlar bozukluk ışığa revan pul kanatlılar kadar Afrika’dan Avrupa’ya gidiyor ve bozukluk fevt karşın durdurulamıyor. Akdeniz’deki barışı sağlamak ve burayı barış denizi haline getirmek, birbirimizi ayırt etmek, değerlerimizi tefrik etmek ve takdim etmek, birbirimizi imdi sevmeyi ve anlamayı seçmek lazım. Elden Bodrum ve Akdeniz’i düşünüp onunla ilişkin çabalama harcama ederek bunu sağlamamız türlü değil. Küresel’birlikte yapmamız müstelzim şeyleri değerlendirmemiz gerekiyor. Ülkemiz ve dünyamız birbirine düşman, birbiri ile çekişme fail, dokununca alev kayran, balaban aynı ruh bilimsel bunluk içre. Bu bizi bire bir yere götürmez. Turizm acun barışı üzere çok makro bire bir kesim. Tabi ki para sarmak şanlı amma hazar varken para kazanabilirsiniz turizmde. Turizmin gelecekte elbette evrileceğini bilmiyoruz. Acun anca benzeri meydan haline geldi kim iri aynı sis perdesi var. Gezici gönderen ülkeler tıpkısı mı olacak yoksa Çin ve Hindistan üzere ülkeler mi öne çıkma. Çinli ve Hint turistler ne istiyor? Onlara neleri sunmalıyız? Hars ve rustik turizmi gerçeklenmiş yetiştirmek, yaka turizmine gösterdiğimiz önemi oralara dahi açıklamak durumundayız” dedi.

Açılış konuşmalarının arkası sıra ulusal ve arsıulusal konuşmacıların katılımıyla “Gökçe Ekonominin Gücü”, “Akdeniz ve Sürdürülebilir Soylu Erki Büyüme”, “Yaklaşan Tensikat, Yönergeler ve Akdeniz’üstelik SU ve SU Dışı Ülkeler Üzerindeki Gizil Etkileri”, “Kabiliyet ve Bakım Mükemmelliği Kültürü”, “Bilgi ve İnovasyon Güçlerini Birleştirirse”, “Gökçe Tutum, Başarısızlıklar, Zorlukları Fırsata Idare Etmek – İyi Ayrımsız Aplikasyon Örneği Olarak Bodrum” panelleri düzenlendi.

Panel ve Think-Tank toplantılarına katılanlar arasında, Birleşmiş Uluslar Kalkınma Programı İklim Değişikliği Elçisi Michael Haddad, Acun Ana Deniz Konseyi CEO’su Paul Holthus, Malta Turizm Otoritesi Başkanı Dr. Gavin Gulia, Avrupa Parlamentosu Iblağ ve Turizm Komitesi Komutan Yardımcısı Istvan Ujhelyi, KEZ sakat Yer, Denizcilik ve Balıkçılık Komiseri Perit Karmenu, WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, Türkiye rekortmeni Azade Dalışçı ve Tagaddi Uzmanı Doruk Ercümen, Küresel Ports Ana Ortaklık CEO’su Emre Sayın, Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Uzun Açıkgöz üzere alanlarında uzman ve öncü esame yer alıyor.

Share: