Kocaeli haberleri: Obezite cerrahları Kocaeli Üniversitesi’nde buluştu

Türk Obezite Cerrahisi Derneği ve Kocaeli Üniversitesi Hastanesi hareket birliğiyle planlı 3. Kocaeli Bariatrik Cerrahi Çalıştayı’nda, obezite cerrahisinde etik bilimi konular ve yeni yöntemler masaya yatırıldı.

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Utku Cantürk, Hastanenin Konuşma Salonu’nda planlı çalıştaya ilişkin gazetecilere, büyük ayrımsız el sağlığı problemi olan obeziteyi makul beslenme yöntemleri ve egzersizle arama etmeye çalıştıklarını, muvaffakiyetli olunamadığında ise cerrahi otama gerektiğini söyledi.

Cerrahi tedaviyle ilişik dahi kimi etik bilimi problemlerle karşılaşılabildiğini dile getiren Cantürk, bu çalıştayda töre bilimi konuları masaya yatırmayı, hangi hastalara cerrahi yapılması gerektiğini netleştirmeyi ve meslektaşlarının eğitimine katkıda bulunmayı amaçladıklarını kaydetti.

Cantürk, Türkiye’de obezite cerrahisiyle ait evliya isimlerin bu toplantıya davet edildiğini vurgulayarak, “Tecrübelerini bizimle paylaşıyorlar. Benzeri zamanda da İspanya ve Mısır’dan iki yabancı konuğumuz var, videokonferansla bağlanıyorlar. Özlük tekniklerini, yaptıkları işleri bizimle paylaşıyorlar. Bu vesileyle kıyas etme imkanımız oluyor.” dedi.

Üçüncüsünü düzenledikleri çalıştayla ilerleyen süreçte henüz kudretli sonuçlar elde edileceğini düşündüklerini nâkil Cantürk, “Vatandaşlarımız belli belirsiz kilogram aldığı devir ‘Cerrahi olabilir miyim?’ diyor. Diyabetle ilgilendiren problemi varsa metabolik cerrahi doğmak istiyor. Herhangi Bir hastaya cerrahi yapılması söz konusu değil. Tıbbi yöntemlerle gâh şeylerin kontrol altına alınması kabil. Bunun üzere üstelik doğrusu konseylerimiz var. Konseylerimizde multidisipliner yerine benzeri araya gelip ne hastaya neyin yapılacağına karar veriyoruz.” diye konuştu.

Cantürk, obezite cerrahisinin değme geçen devir artığına dikkati çekerek, “Yapılmasının artması güzelce tıpkısı molekül kendisine düşünülebilir ama abes endikasyonlarla yapıldığı ahit üstelik katastrofikleri üstelik unutmamak geçişsiz.” uyarısında bulundu.

“Türkiye bu ameliyatlarda Almanya’dan daha giderek, İngiltere’den kötü değil”

Türk Obezite Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Katmerli da Türkiye’nin obezite cerrahisinde Avrupa ülkelerinin birçoğundan giderek olduğuna meni ederek, “Türkiye bu ameliyatlarda Almanya’dan elan gittikçe, İngiltere’den süfli değil, Fransa’yla çıban edecek kadar güçlü. Avrupa’nın önündeyiz biz bu ameliyatlarda. Yeni teknikleri haddinden fazla iyi yapıyoruz.” diye konuştu.

Genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Mustafa Delimsirek ise obezite ve metabolik cerrahi konusunun 70 yıllık aynı geçmişi olduğunu ancak halkın gündemine son 20 yılda girdiğini belirtti.

Genelde 18 gözyaşı ve eğin, üzeri kütle endeksi 30’un üzerinde olan hastalara ameliyatların yapıldığını anlatan Atmaca, “Ancak muhtelif konseylerde verilen kararlarla cins 2 diyabeti olan ya birlikte istikbal derecede kilosu olan bala yaş grubunda bile yaptığımız ameliyatlar oluyor amma bunun kararını tabii aynı psikiyatrist, aynı pediatrist, aynı endokrinci ve tıpkısı umumi operatör vermektedir.” ifadesini kullandı.

Delicesine, üst yığın endeksinin faziletkâr olmasının bir nice hastalığı yanı sıra taşıdığına dikkati çekerek, “Bunların başında de nev 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, eklemlerdeki artrozlar, dejenerasyonlar gelmektedir. Bu hastalıkların tedavisi ortamında mütenevvi girişimler yapılıyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin bu konuda dünyadaki arz muvaffakiyetli uygulamaların yapıldığı ülkelerin başında geldiğini vurgulayan Delimsirek, az dışından de ülkeye haddinden fazla sayıda pestil geldiğini sözlerine ekledi.

Obezite cerrahisinin önde mevrut isimlerin konferansçı kendisine katıldığı ve 100’ün üzerinde dinleyicinin katıldığı çalıştay, bugün sona erecek.

Share: