“Çocukların üstelik matem tutmasına izin verin” önerisi

Akdeniz Üniversitesi Çocuk ve Akil Baliğ Ruh Sağlığı Hastalıkları Ana Bili Dalı Başkanı Doç. Dr. Serhat Nasıroğlu, bala sevdiği ayrımsız yakınını kaybettiğinde uygun dille bunu anlatarak, aileyle yasını tutmasına izin verilmesi gerektiğini bildirdi.

Nasıroğlu, yaptığı açıklamada, “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardında Üniversite Hastanesi bünyesinde depremzede kocaman ve çocuklara yönelik “Afet ve Titreyiş Polikliniği”ni hizmete açtıklarını tabir etti.

Poliklinikte randevusuz eksiksiz başvurulara simultane yanıt verildiğini nâkil Nasıroğlu, depremin arkası sıra evvel zamanlarda çocukların ruhsal durumlarında değişikliklerin normal olduğunu ancak belirtilerin azalmadığı, acı olduğu durumlarda uzmanlardan bindi istenmesi gerektiğini bildirdi.

Nasıroğlu, okul öncesi dönemde yatak ıslatma, yıpranmamış ortaya sâdır korkular, anneye taşkın görelik, olayı baştan ihya etmek, asabiyet, coşkunluk nöbetleri, baş döndürücü duyarlılık, aymazlık ve tagaddi sorunlarının görülebileceğini dile getirdi.

Ergenlerde ise içe çekilme, çevreden kendini abstraksiyon, riskli davranışlara eğilim, akademik başarıda tedenni, meslek devamsızlığı, dikkat ve konsantrasyon sorunları, bunluk ve kaygı oluşabileceğini nâkil Nasıroğlu, bu belirtilerin aynı kısmının ilk günlerde görülmesinin tabii olduğunu kaydetti.

Bu süreçte çocuğun yaşadığı duyguları anlatmasına vesile verilmesini öneren Nasıroğlu, “Akıl ve duygularını anlatmaları için zorlayıcı olmadan isteklendirme edici ve götürümlü olunması gerekiyor. Yavru sevdiği bir yakınını kaybetmişse ölümü açıkça sevdiği tıpkısı sevimli vasıtasıyla uzanım namına anlatılsın ve sizinle alay malay yasını yaşamasına müsaade verin.” ifadesini kullandı.

“Cins olduğunca müsekkin çıkar yol kullanmayın”

Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Ana Fen Dalı Dr. Öğretim Üyesi Ulvi Erdoğan, depremzedelerin psikososyal yardım almaktan çekinmemeleri gerektiğini, bu desteğin hem kendileri hem da çocukların ruhsal sağlığı üzere kebir olduğunu bildirdi.

Polikliniğe başvuran 100 civarında depremzedeye psikososyal destek sağlandığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“İlk haftalarda görülen uykusuzluk, iştahsızlık, gaile kabilinden âraz olağandır. Kabil olduğunca müsekkin çıkar yol kullanmayın. Bu belirtiler genellikle birkaç hafta içre kendiliğinden ortadan kaybolacaktır. Alelhusus bu dönemde etanol kullanımından kaçının. Sizi rahatlatan hangi etkinlik varsa arkadaşlarınızla hoşbeş etmek, ibadet, doğada bulunmak onu yapmaya çalışın. Hareket sonrası sınırlı ortamlara girmekten paslı oluyorsanız sevdiğiniz insanlarla bunu yapabilirsiniz. Yaşadığınız olayı ve içtinap etmek hissini tıpkısı yakınınızla konuşmaktan çekinmeyin.”

Içtimai medyada, televizyonda travmatize edici görüntülere maruz kalınmaması üzerine dahi uyarılarda kâin Erdoğan, “Duygularınızı anlatım etmekten çekinmeyin.” açıklamasında bulundu.

Share: