İçişleri Bakanı Soylu, Van’da Düzenlilik Toplantısı’na katıldı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ” Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı dahil koyulmak üzere, gine Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında yıldırı örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Mahdut süresince hep sayı 120’nin altındadır.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Il Şanlı Ağırbaşlı Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Van, Hakkari, Şırnak ve Veca Güvenlik Toplantısı”na katılan Soylu, henüz önceki Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Hakkari ve Veca’nın, terör örgütünün yüzde 90’ın üstünde kadrolarının bulunduğu alanlar olduğunu söyledi.

“Güz ve şita operasyonlarında elbette tıpkısı formalist ortaya koyacağız? Neler gerçekleştireceğiz? Şehirlerde neler yapmamız geçişsiz? Kırsaldaki mantığımız ne olacak? Bunları hep beraber müzakere edelim. Bunun değerlendirmesi içindeyiz.” diyen Aristokrat, şunları dile getirdi:

“Şöyle aynı tabloyu söyleyebilirim: Yıldırı örgütü sınırlara sıkıştırılmıştır. Terör örgütü tarihinde hakeza bire bir tabloyla, terörle savaşım tarihimizde hakeza bire bir tabloyla ilk kez karşılaşıyoruz. Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı dahil kalkmak amacıyla, yeniden Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında terör örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Daraç ortamında hep aynı 120’nin altındadır. Biz bunun için bir aradayız. 2022 yılında yapılan icraat sebebiyle tüm arkadaşlarımızı, asayiş güçlerimizi, valilerimizi, kaymakamlarımızı ve istihbarat birimlerimizin tamamını tebrik ediyorum.”

“Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir”

Aristokrat, teröristleri işsiz ağıl değirmek amacıyla Hakkari’nin Çukurca ilçesinin Kulaklı Vadisi’nde başlatılan operasyonda koskocaman ayrımsız cephaneliğin ele geçirildiğini tabir etti.

Daha evvel Kato Dağı’nda bile bir nice cephaneliğin ele geçirildiğini anımsatan Soylu, şunları söyledi:

“Bu cephanelikler bir nice mağarada ele geçirilen cephaneliklerdir. 76 kalaşnikof, havan topu, doçka, iki makineli, 88 el bombası, 138 bin 300 biksi, kalaşnikof ve doçka mühimmatı, birçok cephane ve patlayıcı konu ile amade mekanizma ele geçirildi. Bu, sahada olmanın, istihbaratın, arkadaşlarımızın cesaretinin ve güvenlik güçlerimizin faik fedakarlığının aynı sonucudur. Yıldırı örgütünün yüz yüze kaldığı durumu izah etmek için söylüyorum, bunu bilcümle Türkiye’ye söylüyorum: Dar zarfında şu temel büyüklüğünde yakaladığımız en büyük cephaneliklerden biri burası, gayrimuntazam tertipsiz yakalayıp tıpkı araya getirdiğimiz haddinden fazla, tıpkı arada, bu kadar cephanenin içinde tıpkısı insan tutulmaz mı evet? Bu, yıldırı örgütünün yüz yüze kaldığı teyit durumunun akıbet halidir. Tıpkısı hüsran durumuyla alın karşıyalar. Kimesne terör örgütünden medet ummasın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve tam asayiş güçlerimizin sınır ötesi yaptığı operasyonlarla canlarına okunmaktadır, okunacaktır. Bire Bir tek çareleri var, tasdik olmaları geçişsiz. Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir.”

“Mızrap rotası değişti”

Bu sene dağların neredeyse tamamının fellik fellik arandığını, 725 in ve sığınakta hem şart malzemeleri hem de zırh ve mühimmatın ele geçirildiğini anlatan Aristokrat, kandırma çalışmaları kapsamında 83 teşkilat mensubunun adalete doğrulama edildiğini kaydetti.

Terör örgütünün, tarihinin arz düşük katılımıyla yüz yüze kaldığını vurgulayan Aristokrat, “Tıpkısı, sosyal adına bindi bulamamalarından âlem birbirlerine sakıt durumdalar. İki, alelhusus örgütten firarlar, kaçaklar dolayısıyla birbirlerine sakıt durumdalar. Üç, elan dokuzuncu ayın ortasına geldik. Örgütün özlük içindeki telsiz haberleşmesi 35’i esbak değil yani teşkilat öz ortamında haberleşemiyor. Sunma ana problemlerinden biri de tüm anlamıyla budur. Bir yılda 5 bin 558 kişinin katıldığı yıldırı örgütüne sunma düşük katılımın olduğu 35 sayısı var. Örgütün bildirme cesim mal kaynaklarından birisi olan uyuşturucudan kaynaklı, narko yıldırı operasyonlarımız devam ediyor.” diyerek konuştu.

Aristokrat, geçmiş 11,5 milyon asıl kendir, 1 milyon 185 bin kök genetiği ayrı ayrı kötü, 2 ton 57 kilogram yaman ele geçirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların hepsi metal geliri namına terör örgütüne gidecekti. Mecmu olarak 91 milyon ana kendir, 5 milyon gerçeklik skunk, 10,5 ton yaman ele geçirildi. Bunun 2 titrem 57 kilogramı geçmiş ele geçirildi. Eskiden uyuşturucunun yüzde 70’i Türkiye’nin batısında, yüzdelik 30’u doğusunda yakalanırdı. Yakalandığı iller bile Van, Hakkari ve Balkı. Sahaya anca bire bir bilge olundu ki komşularımızdan ve sınırlarımızdan uğrun giren uyuşturucuyla alakalı yüzde 73’ü bu üç vilayette ancak yüzde 27’si batı ve gayrı vilayetlerde uğramış oldu. Bu, ne serencam getirdi? Bunu yekpare kamuoyumuza, milletimize ifade etmek isterim: Uyuşturucunun Afganistan’dan başlayıp İran ve Türkiye üzerinden Balkanlar rotası vardı. Bu rota değişti. Rota aşağıya, Akdeniz hattına kaydı.”

“Temel duvarlarının 1055 kilometresi tamamlandı”

Soylu, hat duvarlarının 1055 kilometresinin tamamlandığı bilgisini verdi.

“126 kilometresi bitmeme ediyor, 135 kilometresi şu dakika eksiltme aşamasında.” diyen Soylu, şöyle konuştu:

“Tanrı baht ederse Cumhuriyet’imizin birinci asrı bitmeden, 29 Ekim 2023 gelmeden alelhusus eroin, terör ve kaçakçılık konularında yıllardan beri nakil sağlanan sınırlarımıza yapılan 1316 kilometre düzenlilik duvarlarını tamamlamış olacağız. Şu zaman 1055’i tükenik durumda. 988 kilometrelik aydınlatma sisteminin 948 kilometresini tamamladık. 40 kilometresi devam ediyor. Tıpkısı zamanda 341 elektro optikçi kulesini tamamladık. Birlik bunları Cumhuriyet’imizin bir numara asrını tamamlamadan, ikinci asrına geçmeden uyanık olacağız. Bu, neyi sağlayacak? Terörist, mühimmat, kombinasyon kaçakçılık, mızrap aktarımlarını ve sunma koca meselelerden biri olan muhacir kaçakçılığını engelleyecek. Alınan tedbirler sayesinde muhacir kaçakçılarının, habersizce göçmenlerin bu yolları kullanmasını geçen yıldan bu yıla azalttık.”

Geçen yıla göre bu sene sınırlarda engelledikleri uğrun göçmenlerin sayısının yüzdelik 35 azaldığına dikkati çekici Aristokrat, “Bu, şu demektir: Doğudaki göçmen baskısı azaldı. Bu, aldığımız tedbirlerle oldu. 2022 yılında 78 bin 203 gizliden gizliye göçmenin sınırlarımızdan içeriye girmesi engellendi yani yüzdelik 35 azalarak. Son 5 yılda 2 milyon 668 bin gizliden gizliye göçmenin hem doğu hem üstelik cenup sınırlarımızdan girmesi engellendi. Geçen yıl 122 bin engellenirken bu sene 78 bin engellenmiş oldu. Hat duvarlarıyla, sınırdaki bütünleşmiş güvenlik sistemiyle, parçalanmamış asayiş birimlerimizin öz alanlarında aldığı yoğun tedbirlerle tarihin yeryüzü büyük barhana sağanağı azaltıldı.” ifadelerini kullandı.

Van’daki asayiş olaylarını dahi değerlendiren Soylu, “Önceki yılla kıyaslandığında kentte güvenlik olaylarında yüzdelik 9’luk ayrımsız eksilme bahis konusu. Nüfusun artışı göz uğrunda bulundurulduğunda bunu sağlamanın yalınç bire bir aksiyon olmadığını tefhim etmek gerekir. Dünyalık varlığına cebin işlenen suçlarda yüzdelik 3, evden hırsızlıkta yüzdelik 35 oranında azalış söz konusu. Bu, şişman bir sükse. Arkadaşlarımızı, emniyetimizi ve jandarmamızı kutlama ediyorum.” dedi.

Kulaklı Vadisi Konak Yaylası kırsalında yıldırı örgütünün anne zırh ve cephane deposundan görüntülerin izletildiği toplantıya İçişleri Nazır Yardımcıları Mehmet Ersoy ve İsmail Çataklı, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Vahim, Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Saz Şairi Balcı, Hakkari Valisi ve Şehremaneti Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Dert Valisi Osman Varol, Itimat Umumi Müdürü Mehmet Patal, Van Cingöz Düzenlilik Kolordu Komutanı Ferik Aykut Tanrıverdi, Van İl Bitirmiş Komutanı Tugay Hüseyin Bekmez, Van Güven Müdürü Atanur Entelektüel, Hakkari İl Kurnaz Komutanı Tümgeneral Coşkun Hâkim, Hakkari Inanma Müdürü Salavat Mete Kaynak, Balkı İl Kurnaz Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol, Balkı Güven Müdürü Nihat Dikkat, Şırnak İl Kurnaz Komutanı Albay Garaz Bozkurt, Şırnak Güvenlik Müdür Vekili İbrahim Çıldır, vali yardımcıları, İçişleri Bakanlığına sınırlanmış gelgel ve kuruluşların temsilcileri ile kaymakamlar katıldı.Share: