8 İlde 11 Mıntıka ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ İlan Edildi, 4 İlde Tez Devletleştirme Kararı Alındı

Cumhurbaşkanı kararıyla Adana, Antalya, Bitlis, Muş, İstanbul, İzmir, Van ve Veca ülke sınırları içinde mevcut 11 bölgedeki katıksız sit alanları, ‘stabil korunacak kırılan alan’ car edildi. Ankara, Bartın, Giresun ve Gaziantep’te gâh taşınmazların acele kamulaştırılması kararı alınırken Sinop’un Durağan ilçesinde dahi bazen alanların orman sınırları dışına çıkartılması kararlaştırıldı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de bugün yayınlanan kararlarla 8 diyar sınırında düz kayran 11 bölgedeki muhtelif bölgeler, ‘değişmez korunacak hassas düzlük’ zar edildi. 4 şehirde ise türlü alanlar üzere çabuk kamulaştırma kararı alındı.

Bugün yürürlüğe giren Cumhur Reisi kararları şöyle:

‘KESİN KORUNACAK KIRILAN ALAN’ YERINE İLAN EDİLEN BÖLGELER

“Adana ili, Karaisalı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kapıkaya Kanyonu gizil doğal sit alanının dulda statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesin korunacak alıngan alan olarak tescil ve zar edilmesine karar verilmiştir.

Antalya ili, Akseki ve Gündoğmuş ilçeleri sınırları içerisinde kâin Akseki-Gündoğmuş arası gizil natürel sit alanının siper statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesin korunacak hassas düzlük adina tescil ve ilan edilmesine değişmeyen verilmiştir.

Antalya ili, Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde kâin Kırkgöz Akarsu Kaynakları Natürel Sit alanının siper statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, stabil korunacak kırılan düz olarak tescil ve car edilmesine değişmeyen verilmiştir.

Bitlis ili, Güroymak ilçesi ile Muş ili, Hasköy ilçesi sınırları içerisinde kâin İron Sazlıkları potansiyel katıksız sit alanının esirgeme statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, değişmez korunacak kırılan düzlük adina tescil ve car edilmesine değişmeyen verilmiştir.

İstanbul ili, Beykoz ilçesi sınırları içerisinde Mevcut Riva Deresi Batısı Katıksız Sit Alanı’nın esirgeme statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, değişmez korunacak alıngan kayran kendisine tescil ve car edilmesine değişmeyen verilmiştir.

İstanbul ili, Yayla Kekiği ilçesi sınırları içerisinde mevcut Ağva Natürel Sit Alanı’nın esirgeme statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesme korunacak alıngan kayran kendisine tescil ve car edilmesine değişmeyen verilmiştir.

İzmir ili, Dikili içesi sınırları içerisinde mevcut Nebiler Şelalesi ve Mağaraları gizil saf sit alanının himaye statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, değişmez korunacak kırılan kayran adina tescil ve zar edilmesine değişmeyen verilmiştir.

Van ili, Çaldıran ilçesi ile Balkı ili, Doğubayazıt ilçesi sınırları içerisinde bulunan Tendürek Dağı Lav Taşları gizil tabii sit alanının himaye statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, stabil korunacak kırılan düzlük kendisine tescil ve ilan edilmesine karar verilmiştir.

Van ili, Muradiye ve Çaldıran ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Pirreşit Dağı ve Süphan Gölü potansiyel natürel sit alanının koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, değişmez korunacak kırılan düzlük kendisine tescil ve car edilmesine değişmeyen verilmiştir.

Van ili, Muradiye ilçesi sınırları içerisinde mevcut Bendimahi Sazlıkları potansiyel saf sit alanının esirgeme statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, değişmez korunacak hassas düzlük olarak tescil ve ilan edilmesine değişmeyen verilmiştir.

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI VERİLEN BÖLGELER

Ankara ili, Mamak ilçesi, Mutlu Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 51045 cezire 1 parsel, 51048 cezire 1 parsel, 51106 cezire 1 parsel numaralı, 6306 mahdut Kıran Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Için Yasa kapsamına giren özel mülkiyete konu taşınmazların, üzerlerindeki yapılarla alay malay, proje alanındaki ümran mevzuatına aykırı, ruhsatsız, iskansız ve afet riski haiz, genel güvenlik ve düzenlilik yönünden sakıncalı yapıların arıtma edilerek muvasala ve altyapısı ile birlikte marifet ve hanek kurallarına makul, zinde ve tehlikesiz yaşam alanlarının oluşturulması için Mamak Uray Başkanlığı vasıtasıyla tez kamulaştırılmasına, 2942 dar Devletleştirme Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği değişmeyen verilmiştir.

Bartın ili, Biçim ilçesi, Dallıca köyü sınırları içerisinde bulunan ve yapışık harita ile listede eksen ve koordinatları gösterilen alanda vadi düzlük hususi mülkiyete laf taşınmazların, bölgede Dolgun Hane İdaresi Başkanlığı aracılığıyla ölçülü konut projesine ilgilendiren ümran yolunun açılması için anılan Riyaset aracılığıyla çabuk kamulaştırılmasına, 2942 dar Kamulaştırılma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği karar verilmiştir.

Giresun-Çaldağı- İnişdibi (Dokap) Yolu projesi kapsamında bazı taşınmazların Karayolları Umumi Müdürlüğü marifetiyle tez kamulaştırılmasına ilişkin bitik kararın yürürlüğe konmasına, 2942 mahdut Devletleştirme Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği karar verilmiştir.

Ekli listede bulundukları kayran ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların, İslahiye Organize Sanayi Bölgesi sınırlarının genişletilmesi üzere İslahiye Uray Başkanlığı eliyle çabuk kamulaştırılmasına 2942 az Kamulaştırma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği değişmeyen verilmiştir.”

SİNOP’UN AKIŞMAZ İLÇESİNDE BAZI ALANLAR ORMAN SINIRLARI DIŞINA ÇIKARTILDI

Öte yandan, Sinop’ta bazı alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı. 6831 çevrilmiş Orman Kanunu’nun munzam 16’ncı maddesi göre alınan karara göre, orman sınırları dışına çıkarılan alanlar, Akışmaz ilçesine ilişkin Yeniköy Mahallesi’nde bulunuyor.

Share: