Zonguldak haberleri | Zonguldak açıklarında sivri bolluğu

ZONGULDAK açıklarında yaşanan balık bolluğu, Karadeniz’de avlanan birçok balıkçı teknesini kente çekti. Marmara bölgesinin beraberinde Trabzon, Samsun, Giresun, Kargaşa kabilinden illerden denize açılan tekneler, avladıkları kısaca 50 titrem palamudu Zonguldak’taki Kozlu Limanı’nda karaya çıkardı.

Karadeniz’de denize açılan balıkçı tekneleri, balık bolluğunu Zonguldak açıklarında buldu. Marmara Bölgesi’nden ve Trabzon, Samsun, Giresun ile Cıvıl Cıvıl üzere Karadeniz’in ayrımlı illerinden denize açılan balıkçı tekneleri, Zonguldak açıklarında balık bolluğuyla karşılaştı. Karadeniz’den tonlarca balık yakalayan tekneler, Zonguldak’taki Kozlu Limanı’na gelerek kasaları karaya çıkardı. Limanda, esbak geceden bu yana ayrımlı gemilerden kasalar halinde yaklaşık 50 ton palamut indirildiği öğrenildi. Kamyonlara yüklenip Türkiye’nin çeşitli kentlerine gönderilen balıkların fiyatları, boyutuna bakarak 20 ile 40 TL beyninde değişiyor.

Kozlu Balıkçı Barınağı’nda toptancılık eden Davet Eliyazıcı, teknelerin genellikle sivri tuttuğunu belirterek, “Şu anda Zonguldak’ta 300-350’ye mümasil gırgır teknesi var. Temas birinde 2’şer 3’er bin kasa palamut var. Aşırı tıpkısı bolluk var. Böyle devam etmesini umuyorum. Burada deniz olan seçme ilden bölge var” dedi.

Cıvıl Cıvıl’dan balık sancımak için denize açılan Bülent Okay ise “Denizde artağanlık var bu sene görüyoruz. Sistem savsaklamak aldı. Ereğli, Zonguldak beyninde feyezan var. Çoğu tekne bu arada avlanıyor” diyerek konuştu.

Share: