Yusufeli’nin göç süreci planlandığı kabilinden bitmeme ediyor

Artvin Valisi Yılmayan Zirve, Yusufeli Barajı dolayısıyla akarsu altında kalacak Yusufeli ilçesinin yeni iskân adına taşınma sürecinin planladıkları şekilde devam ettiğini söyledi.

Vali Zirve, beraberindeki Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bina İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, SELIM Öğür Artvin Saylav Erkan Balta ve başka ilgililerle Yusufeli Barajı ve HES Projesi zımnında akarsu altında kalacak kaza merkezinin taşınacağı yeni yerleşme durumunda incelemelerde bulundu.

Saha incelemesinin ardından gerçekleştirilen eş güdüm toplantısı sonrasında gazetecilere açıklamalarda mevcut Vali Şahika, hicret sürecinin planladıkları şekilde devam ettiğini belirtti.

Türkiye’nin prestij projelerinden olan, Türk mühendis ve işçisinin karşı teriyle tamamen milli sermayeyle inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES Projesi kapsamında su altında kalacak Yusufeli biçim ve 19 köyünde iskan çalışması yapılarak 2 bin 660 ev üzere kaza merkezinde, 520 eş amacıyla dahi köylerde girmek üzere 3 bin 180 aileye adalet sahipliği kazandırıldığını vurgulayan Doruk, gelinen noktada muhaceret sürecinde muhteşem duruluk alındığını aktardı.

İlçe ve köylerdeki iş yerleri için da toplamda 325 türe sahibi olduğunu anlatan Şahika, şöyle bitmeme etti:

“Çalışmalarımızda sona geldik. Bugün, kalan eksikler neler, üzerinde çalışarak külliyen isabet etmek amacıyla eksiklerin giderilmesine dönük istişareler yapıyoruz. Sevinerek söyleyebilirim kim geçtiğimiz günlerde kamu kurumlarını taşımıştık. Vatandaşımız de bizatihi peyderpey taşınmaya başladı. Yıpranmamış evlerine yerleşiyorlar, kimi dahi flört etmek için tedarik yapıyor. Taşınan vatandaşlarımıza da 3 bin teklik iskan yardımı yapacağız. Buradan reklam etmek istiyorum. Domuzuna ayrımsız noktaya geldik.”

Doruk, vatandaşların endişelerini gidermenin gayreti içinde olduklarının altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Vatandaşlarımızın kafalarını karıştıran hususlar var. Bunlardan biri, ‘Acaba yıpranmamış yerleşme durumunda yakacak konusu lacerem olacak? Aidat konusu bittabi olacak?’ Bununla ilişik TOKİ önderliğinde şehir yönetimi oluşturuldu. Kasım ayından itibaren hane sahibi olan vatandaşlarımız ne kabil ödemeler yapacak, maliyetler ne olacak, ödeme takvimi başlamış oluyor. Dairelerin büyüklüğüne göre 300 lira, 450 liralık ortada konutların eş giderleri amacıyla sahiplerinin ödeyeceği aidatlar var. Vatandaşlarımızın aylık 1000 teklik ile 1200 teklik ortada yakacak masrafı olacak. Ben esaslı güzel olmasını diliyorum.”

“Bu noktaya süzülmek bahtiyarlık donör”

Saylav Erkan Balta de nakil sürecinin işlediğini, gelinen noktada şişman sorunların çözüldüğünü söyledi.

Şehrin yaşanılacak alanlarının büyük oranda tamamlandığını anlatım eden Balta, şunları söyledi:

“Az Daha ağız ağıza tamam diyebiliriz. Bu noktaya gelmek bahtiyarlık donör. Hep gayretimiz vatandaşlarımızı yer bir iki sorunla yeni yerleşme yerlerindeki hayatlarına katlanmak. Önümüzdeki haftadan itibaren imdi kişinin bakir iskân hesabına taşınacağına inanıyorum. Bu dayanabilen coğrafyada, kendine özgü aynı kaza meydana mevrut olmasını temizlemek hem devletimiz namına hem birlikte vatandaşlarımız adına gelgel donör.”

Bina İşleri Genel Müdürü Banu Arslan ise Yusufeli kaymakamlık merkezinin kullanılmamış iskân hesabına göç sürecinde 6 haftadır tınlamalı adına koordinasyon toplantıları yaptıklarını söyledi.

Birinci ve üçüncü bölgenin taşınılabilir halde olduğunu belirten Arslan, şunları kaydetti:

“Taşınan vatandaşlarımız var. Taşınan esnafımızı da gördük. Onların açtığı dükkanlardan dahi yararlanma şansımız oldu. İkinci ve dördüncü bölgeler içinde tam detayları düşünerek eksikleri tamamlamaya hız ediyoruz. Planladığımız hicret takviminde tek arıza olmadığını yorumlamak istiyorum. 8 dolaşma içerisinde ikinci ve dördüncü mıntıka da birinci ve üçüncü havza kabil taşınmaya hazır ağıl gelecektir. 50 ile 70 arasında vatandaşımız kırsalda ve kentselde taşınmış durumda. Bunun da mutluluğu içindeyiz.”Share: