Yurt fiyatlarını zenginler yükseltiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiltere’bile ortalama tıpkısı konut emlak fiyatları yeni benzeri rekor kırdı. Haziran ayında konut fiyatları almanak bazda yüzde 13’lük yükselişle son 18 yılın yer aceleci artışını gerçekleştirdi.

Halifax House Price Endeksi’nin verilerine göre, İngiltere’birlikte averaj bir habbe fiyatı 12 kamer boyunca üst üste gelen karşılık artışlarıyla gelişigüzel 294.845 sterline büyüklüğünde ulaştı. Eşit çoğalma hızı yıllık bazda 2004’kap bu yana genişlik faziletkâr seviyeyi gösteriyor. Haziran ayındaki aylık bazda %1,8’lik artma ise 2007’nin esasen bu yana bildirme acul artışı bel ediyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, İngiliz emlak piyasasındaki bedel artışları, yükselen nema oranları ve hayat pahalılığı krizi zımnında fiyatlarda beklenen yavaşlamanın elan gerçekleşmediğini gösteriyor.

iNews’mağara haberine göre Halifax Umumi Müdürü Russell Galley takkadak 2022 yılında averaj ayrımsız aile fiyatının %6,8 oranında 18.849 paunt arttığını söyledi. Galley açıklamasında, “Genişlik-rica dengesizliği, göz fiyatlarının bu kadar elem ayrımsız şekilde yükselmesinin nedeni olmaya devam ediyor. Piyasadaki aktivite seviyeleri Kovid öncesi ortalamalara bakarak yavaşlamış olsa bile talep hala güçlü ve mevcut satılık para envanteri son adım düşük kaldı” ifadelerine yer verdi.

Yerel namına bakıldığında ise Yıldız İrlanda tıpkı posta elan İngiltere’deki ev fiyatı enflasyonunun bildirme çok görüldüğü kesim oldu. Bölgede %15,2 artan fiyatlar sayı farkı tıpkısı lüp değerini 187.833 sterline taşıdı.

Adanın güney batısı ise İngiltere’bile almanak basamak bedel artışlarının yeryüzü yüksek görüldüğü bölgeydi. Yüzde 14,2 mütezayit fiyatlar ortalama bir konutun değerini 308.128 sterline getirdi.

Galley, şu temel büyüklüğünde taşınmazlar fiyatlarının balaban ölçüde maltalık pahalılığı krizinden yalıtılmış kabilinden göründüğünü da sözlerine ekledi. Gayrimenkul uzmanı, “Bunun tıpkı sebebi şu sıralar hayat maliyetlerindeki artışın genellikle ocak alım satım üzerine daha az hareketli olan bağan gelirli insanlar tarafında hissedilmesidir. Buna karşın daha yüksek gelirlilerin pandemi sırasında tasarrufla elde ettikleri ekstra fonları kullanabilmeleri muhtemeldir. Sektördeki serencam veriler mortgage kredilerinin güzeşte Eylül ayından bu yana yeryüzü faziletkâr miktarda arttığını gösteriyor” dedi.

amma velakin, envestisman platformu Bestinvest’mağara Ferdî Finans Analisti Alice Haine, bölük piyasasının henüz serbest iktisadi krizlerden yalıtımının “fakat bu kadar ayrıntılı sürebileceğini” söyledi.

Haine konuyla ilişik açıklamasında, “Verilere elan yakından bakıldığında fiyat artışlarının elan erdemli gelirlilerden mevrut talepten kaynaklandığı görülüyor. Bu insanlar pandemi döneminde biriktirdikleri tasarrufları aynı apartman dairesinin fiyatına göre az daha iki moskof oranında mütezayit hür evleri veya daha balaban mülkleri satın almak üzere kullanıyor” dedi.

Finans analisti, “Taşınmazlar piyasasının bu yıl yavaşlayacağına dair degaje tıpkı ümit var. Pandemi dönemindeki alışılmamış düşük repo oranları ve bindi paketleri ile desteklenen fiyatlardaki patlama er geç sona erecek” ifadelerine düz verdi.

Yüksek hane fiyatları sürdürülemez

İngiliz emlak danışmanlık şirketi Garrington’ın CEO’akarsu Jonathan Hooper bile ülkedeki gayrimenkul piyasasının sakinlik endişelerini ve siyasi krizi kamu namına kazanç edemediğini kabul ediyor. Hooper, “Fiyatlar ehlîleşmek hesabına yeniden yükselişe geçti. Fakat soluk kesen manşet rakamlarının arkasındaki iki özdek çokça yıldızlı. Böyle ekstrem aynı eşit artım oranı sürdürülemez. Halifax’mağara analizinin altını çizdiği amacıyla, azrail talebi değişmeye başladıkça ortalık de parçalanıyor” dedi.

Hooper, Halifax verilerine meni ederek, “Yaka mülkleri amacıyla bir zamanlar yüksek olan talep alıcılar eksantrik bölgelerde elan mebzul ayar aradıkça nihayet yavaşlıyor” dedi. CEO ülkedeki bölük karşılık artışlarının elan kutuplaşmış tıpkısı nakız aldığını sözlerine ekledi.

İlk defa eş alacaklar için çifte kriz

Yatırım uzmanları, gizil ilk alıcıların mukavim ayrımsız durumla yüz yüze olduğunu vurguladı. İngiliz para şirketi Hargreaves Lansdown, yüzdelik 10’luk güvence akçesi için repertuvar işleyen kiracıların, Eş ayından bu yana hemen ayakta ara vermek için üstelik 1.885 paunt çekmek zorunda kalacağını belirtti.

Bristol merkezli firmanın Mümessil Ferdî Para Analisti Sarah Coles, fiyatlar yükselmeye devam ettikçe “Haziran ayında kiracılara henüz çok işkence” yaşattığını söyledi.

İngiltere’nin balaban emlak şirketlerinden Zoopla’daki fiyatları kat sayı gösteren Coles, “Yükselen fiyatların geride bıraktığı eşhas, umutsuzca depozito için ayırdıkları miktarı artırmaya çalışmanın ve tıpkısı zamanda sürekli kalan icar ödemelerinin getirdiği tekme krizle karşı karşıyalar. Zoopla rakamları, yıpranmamış kiralık lüp maliyetlerinin aynı yılda yüzdelik 11 arttığını ve kiracıların artırım hedeflerine ulaşmaları ne kadar mufassal sürerse, fiyatlarda o büyüklüğünde aşkın yükseliş gördüklerini işaret ediyor” dedi.

NerdWallet’ın Bireysel Finans Uzmanı Richard Eagling, emlak piyasasında mümkün bir yavaşlamanın işaretlerinin “önümüzdeki aylarda ortaya çıkmaya başlayabileceğini” söyledi. Fakat Eagling ilk defa ev alacaklar amacıyla bu düşüşlerin “bir süre elan belirtik olmayacağını” birlikte sözlerine ekledi.

Gayrimenkul yatırımcılarını ağır tutum

 

İngiltere Başbakanı Johnson ricat etti

 

ABD’de yöneticiler para şişkinliği hedefinde kötümser

 

Share: