Yunanistan’da 43 kişinin hayatını kaybettiği şimendifer kazasının görüntüleri ortaya imdi

Yunanistan güzeşte balaban ayrımsız felakete uyandı. Atina’dan salı akşamı saat 20.30’da debi fail sâri treni, Yunanistan’ın başkentinden yaklaşık 380 kilometre mesafede kâin Larisa kentinin Tembi mevkiinde, Selanik’den Larisa’ya gitmekte olan dara treniyle sabah saatlerinde çarpıştı.

ULAŞTIRMA BAKANI İSTİFA ETTİ

Kazanın ardından Yunanistan Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifasını sunarken “Böylesi feci ayrımsız görüngü gerçekleştiğinde tek molekül olmamış kabil göreve beklemek imkansızdır” dedi. Mukayyet açıklamada görevinden istifa ettiğini ve “bunun kurbanların anısını ithaf etmek amacıyla yapabileceğinin yeryüzü azı olduğunu” belirtti. Karamanlis antrparantez devletin “detaylı süredir bitmeme fail” hatalarının sorumluluğunu aldığını vurguladı.

KAZANIN SEBEBİ “TRAJİK BİR İNSAN HATASI”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis 43 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan şimendifer kazasının nedenini açıkladı. Miçotakis, tren kazasının “trajik bir insan hatasından” kaynaklandığını söyledi.

İSTASYON ŞEFİ TUTUKLANDI

Polis Güçleri Larisa’daki İstasyon Şefi’nin ihmalle ölüme sebebiyet ödeme suçlamasıyla tutukladı. Sinyallerden sorumlu 59 yaşındaki şefin suçlamaları reddettiği ve kazanın muhtemel bire bir ustalık hatadan meydana mevrut olabileceğini söylediği kaydedildi. Palikarya demiryolu sendikaları ise bu kazanın demiryollarındaki süreğen sorunları gözler önüne serdiğini, bu sorunlar beyninde sınırlı müteharrik, karışık sinyalizasyon ve yırtık enfrastrüktür olduğunu belirtti. Larisa Belediyesi, kâh cesetlerin tanınamayacak halde olması dolayısıyla kimliklerinin kalıtım bilimi testlerle belirleneceğini açıkladı. Larisa’daki tıpkı sayrılarevi birlikte, trendeki yolcuların yakınlarının DNA örnekleri vermeye başladığını duyurdu.

KAZANIN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan büyüklük tarihinin yer şişman tren kazası namına kayıtlara güzeşte olayın görüntüleri ortaya artık. Geceleyin saatlerinde iki trenin mir kafaya çarpıştığı ve ortalığın bir anda aydınlandığı anlar düzenlilik kameralarına saniye saniye yansıdı.

ATİNA’DA IHTARNAME GÖSTERİLERİ

Başkenti Atina’da, katar kazasını ihtarname fail göstericiler ile polis arasında patırtı yaşandı. Hellenic Train ofislerinin bulunduğu binanın uğrunda bire bir araya gelen binlerce foto, “Ilçe değil, cinayet” yazılmış döviz taşıdı. Polis, yerlerini fırlamak istemeyen göstericilere ayn yaşartıcı gazla müdahale etti.

Share: