Yüksekova’da terör mağduru aileler bakir yuvalarına kavuşuyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, terör mağdurları amacıyla yaptırılan 262 göz ve 109 aksiyon yeri, kura çekimiyle sahiplerini buldu.

Huzur ve güvenliğin tesisi için 6 sene geçmiş PKK’lı teröristlere yönelik ilçede başlatılan, “Bitirmiş Uzatmalı Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu’nun” arkası sıra teröristlerin neden olduğu mağduriyetin giderilmesi için çalışmalar sürüyor.

Yıldırı saldırılarında evleri yıkılan veya kullanılamayacak durumda olan vatandaşlar için Toplu Ev İdaresi (TOKİ) eliyle yaptırılan 3 bin 102 hane tamamlandı.

Beşinci bölgede saha kayran 262 konut ve 109 aksiyon yeri, Selahaddin Eyyubi Kültür Merkezi konferans salonunda kâtibiadil huzurunda yapılan ad çekme çekimiyle sahiplerini buldu.

Kaymakam ve Şehremaneti Komutan Vekili Ömer Çimşit, törende yaptığı konuşmada, Yüksekova’nın tarihi, nüfusu ve coğrafi konumuyla bölgenin büyük ilçesi olduğunu söyledi.

İlçe tarihinde terörle ilgili biberli yaşanmışlıkların ve hatıraların olduğunu tamlayan Çimşit, şunları kaydetti:

“Terör olaylarının olmadığı, terörden şiddetli çekmediğimiz, yaş dökmediğimiz bir gelecek temenni ediyorum. Terörden doğan acıların ve üzüntülerin yaralarının sarılması devletimizin görevi. Devletimiz terörden doğan sav ve teessürat neyse bunları gidermeye azimli. Arasında ateş parçası benzeri kaime var. Devletimizin hep kurumları terörle alakalı yaşanan acıları, üzüntüleri sonlandırma noktasında kararlı. Zaman kura çekimini gerçekleştireceğiz. İlçemizde önceki yıllarda yaşanan olayların yaralarını dercetmek için bakanlığımız tarafından ilçemizde toplamda 5 aşama halinde 3 bin 102 bölük ve 137 hareket yeri inşa edildi. Bu etabın içinde iki cami ve ilkokul okulumuz var. Okullarımızdan ikisini hizmete aldık. 24 derslikli üç okulumuz bile bu yıl kim yetişek ve öğretim yılında hizmete alınacak. Daha eski süreçte 2 bin 610 dairemizin ad çekme çekimi ve teslimi yapıldı. Bugünkü ad çekme çekiminde 262 hane ve 109 iş yerinin kura çekimi olacak.”Share: