Yüksekova’da ‘Arap Tavşanı’ görüntülendi

Yüksekova’da ‘Fellah Tavşanı’ görüntülendi

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Acun Tabiat ve Doğal Kaynakları Esirgeme Birliği eliyle kırmızı listeye alınan Zenci tavşanı görüntülendi.

Tabiat fotoğrafçısı Vedat Atlı, Yüksekova ilçesine vabeste Kazan köyünde kıymetli tanıdık Arap tavşanını görüntüledi. Süvari, nesli tükenme tehlikesi altında olan ve IUCN eliyle kırmızı listeye alınan Gündüz Feneri tavşanını görüntülediğini söyleyerek, “Akşam köye gittiğim tam karye uğrunda fark ettim. Tezce yaklaşarak çökertme telefonuyla kayıt altına altım. İlk gördüğümde heyecanlandım, zira çoktan görmediğim bir hayvandı. Bu köyde varlıklarını sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Bu garip al listede kayran kayran türlerin korunması ve kimsenin zarar vermemesi amacıyla tembihler yapılmalıdır. Bu nev hayvanları bağışlamak bizi mutlu ediyor. Bizde bölgeyi karış karış gezerek tanıtmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

Acun Doğa ve Natürel Kaynakları Dulda Birliği tarafından kırmızı listeye alınan Arap tavşanı; kanguru kabilinden ayaklara, tavşan kadar kulaklara ve fare üzere gövdeye ehil.Share: