Yer Sarsıntısı bölgelerine müzaheret seferberliği sürüyor

Sakarya, Kocaeli, Karabük ve Düzce’de “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Sakarya’nın Akyazı ilçesi sakinleri deprem bölgesine odun yardımında bulundu.

Ağıl Mutedil Mahalle meydanında vatandaşlar, imece usulü çalışarak hareket bölgesindekilerin istinas ihtiyacına katkıda çıkmak amacıyla odun kesiyor, parçalıyor ve çuvallara doldurarak bölgeye gönderiyor. Akyazı Belediye Reisi Bilal Soykan birlikte mahallesindeki çalışmalara destek verdi.

Soykan, bağlantı ve kardeşlik örneği sergilendiğini belirterek “Hemşehrilerimiz kesintisiz demeden sarsıntı bölgesine başvurmak üzere yakıt odun hazırlıyorlar. Akyazı Belediyesi yerine bu çalışmalara gerek miftah gerekse personel desteği veriyoruz.” dedi.

Muhtar Garaz Çakmakçı üstelik bölgeye 30 tır odun yardımı gönderdiklerini dile getirerek “Akşam saat 03.00’a kadar yükleme yaptığımız oldu. Destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu donuk günleri bütün gelişigüzel atlatacağız inşallah. Tekiz, biriz hep alay malay Türkiye’yiz.” diye konuştu.

Kocaeli

Kocaeli’de, bölgede evleri hasar görenler üzere çadırlar hazırlanmaya başlandı.

Büyükşehir Belediyesi Meslek Tekellüm Eğitim Kurslarında (KO-MEK) kursiyerler ve eğitmenlerce beherglas aşaması planlanarak özenle kurulum aşamasına büyüklüğünde hesaplanan yer sarsıntısı çadırları gücük sürede tamamlandı.

SEKA Gerçek Atölyesinde 30 hareket çadırı sıfırdan nesir edilerek kurulum amacıyla hazır hale getirildi. Depremzedeler üzere hazırlanan çadırlar, bölgeye ulaştırılmak amacıyla AFAD’a doğrulama edildi.

Öte yandan Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesinin atölyesinde öğrenciler ve öğretmenler yoluyla afetzedeler için soba üretimi gerçekleştiriliyor.

Öğrencileri müzakere fail Dilovası Kaymakamı Takatli Kubilay, günce 80 sobanın üretildiğini aktararak depremzedeler üzere evgin ihtiyaç olan sobaların üretilmesinde emeği sabık öğrencilere, öğretmenlere ve idarecilere teşekkürname etti.

Dilovası’ndan onlarca tır yardımın bölgeye ulaştırıldığını bildiren Kubilay, “Asrın felaketini birbirimizle kenetlenerek aşacağız, yaraları gelişigüzel saracağız.” dedi.

Karabük

Karabük Valiliği koordinasyonundaki arkalama kampanyaları devam ediyor.

Valilikten yapılan açıklamada, toplanan yardımların 256 araçla bölgeye gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, süreçte bölgeye ulaştırılan yardımlar beyninde 472 paket asıl gıda, 522 tırtıl su, 2 bin 537 ster odun, 82,3 ton un, 1240 çerge, 4 bin 815 battaniye, 363 palet hijyen ürünleri, 147 tırtıl beceri gereç, 95 tırtıl başmak, 26 tırtıl tıbbi malzeme, 115 bin 850 savmak ile 30 titrem saman ve kasem meydan aldığı tabir edildi.

Ayrıca Safranbolu, Eskipazar, Eflani, Yenice ve Ovacık belediyeleri ile STK’ler ve esnaf dahi yardımları bölgeye ulaştırmaya devam ediyor.

Düzce

Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personeli, yer sarsıntısı bölgesinde yürüttükleri çalışmaların peşi sıra aldıkları bire bir aylık ikramiyeyi depremzedelere bağışladı.

Düzce Belediyesince görevlendirilen 22 şahsiyet taharri istirdat ekibi, Şehremini Faruk Özlü’nün talimatıyla özveren çalışmaları nedeniyle birer maaş ikramiyeyle ödüllendirildi.

İtfaiye personeli ikramiyeyi depremden etkilenen bölgelerdeki insanlara gönderdi.

Share: