Yalova Belediyesi’nde 2014 Öncesine Ilişkin Usulsüzlük İddialarıyla İlgili Yargılamada CHP’liler Murafaa Salonunu Ayrılma Etti.

NEDİM GÜLER

Yalova Belediyesi’ndeki usulsüzlük iddiaları ile ait yargılamanın bugünkü duruşmasında, gerginlik yaşandı. Görevinden alınan Vefa Salman’ın seçildiği 2014 yılı öncesine ait iddialara ilgilendiren soruşturma dosyasının kâin dosyaya eklenmesi kararına CHP heyeti reaksiyon gösterdi. CHP Umumi Komutan Yardımcısı Aşure Ayı Erkek, “İşte adaleti, devleti hakeza çürüttüler. İşte doğruluk çürüdüğü, olmadığı amacıyla yolsuzluk, yoksulluk, avarelik büyüyor” tepkisini gösterirken, CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun, “Bu arkamızdaki adliyede aynı türe cinayeti işlenmiştir” dedi. Vefa Salman ise “Burada toplanan herkesin bir tane kavgası var, o bile demokrasi” diye konuştu.

Mart 2019 seçimlerinde Yalova Belediye Başkanı seçilen, fakat kendisinden eski hile dönemindeki benzeri zimmet iddiası sonucu 27 Gücük Ay 2020’dahi görevden uzaklaştırılan CHP’li Vefa Salman’ın dahi Yalova 2. Çetin Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması yapıldı.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcıları Muharrem Eş, Seyit Torun, Gamze Akkuş İlgezdi, Ege Ağbaba ve haddinden fazla sayıda CHP mebus ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Bolu Şehremini Tanju Özcan birlikte duruşmayı, salonda izleme etti.

Duruşmada; Vefa Salman’ın daha görevde olmadığı 2014 yılına ilişkin tıpkı soruşturmanın üstelik dosyaya eklenmesine değişmeyen verildi. Dosyaların birleştirilmesiyle 33 sanık hakkındaki yargılamanın sürdüğü dosyaya, aralarında eski Yalova Şehremini Yakup Koçal’ın birlikte olduğu 4 sanık elan eklendi. Koçal, duruşmaya katılmazken gayrı 3 kullanılmamış sanık salondaki yerini aldı.

Vefa Salman’ın avukatı Deniz Baykal, duruşmada; müvekkilinin 2,5 senedir görevinden uzaklaştırıldığını ve halkın iradesinin gasp edildiğini ifade etti. Baykal, eksper raporlarında Salman’ın suçsuz olduğunun belirtildiğini hatırlattı. Bakir sanıkların sorun sürecini uzatacak olması nedeniyle Vefa Salman ile ilgilendiren entelekt kararının verilmesini temenni etti. Duruşma heyeti değme iki dosyanın birbiriyle benzerlik taşıdığı, sanıklar karşı verilecek kararın ayrıksı sanıkları bile etkileyeceği değerlendirmesi ile talebi reddetti.

Salonda mevcut CHP heyeti duruşma heyetinin bu kararına aksülamel gösterdi. Mersin Ağacı Saylav Ali Yordamlı Başarır, gök bilimi başkanına, “Yazılar olsun. Sen tetikçisin” diye bağırdı. Diğer milletvekilleri bile murafaa heyetine tepkilerini gösterdi. Yaşanan gerginlik sonrası murafaa heyeti duruşmaya ara verdi. Heyet, duruşmayı izleyicilere kapattı. Duruşmanın devamında kullanılmamış üç sanığın beyanları alındı.

“YARGILAMA UZAMAYA BITMEME EDECEK”

Murafaa sonrası CHP heyeti adliye uğrunda basın açıklaması düzenlendi. CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Muharrem Ayvaz, 2014’te seçilen Yalova Belediye Reisi Vefa Salman’ın 2010 yılında başlayan tıpkı cürüm zımnında görevinden uzaklaştırıldığını anlatım ederek şunları söyledi:

“Sandıkta yenemiyorlar, İçişleri Bakanlığı kararı ile görevinden uzaklaştırdılar. ve Yalova halkının iradesini gasp ettiler. 2 buçuk sene ve henüz bile bitmeme edecek. Dosyada MASAK raporu var. Vefa Salman’ın bütün geçmişini ve ailesini araştırdılar. Arı Sili artık. Soruşturmasında uzman raporu var lehine. Murafaa aşamasında 2 pasaj değişik rapor aldırıldı mütekait Sayıştay denetçilerinden, bilirkişi heyetlerinden. O raporlarda üstelik Vefa Salman ve Uray Başbuğ Yardımcısı Halit Güleç’in bu argüman edilen zimmet eylemi ile hiçbir bağının olmadığı belirgin yazıyor. Bariz suçsuzdur diyor belediye reisi. Bu olaylarla benzeri ilgisi, iltisakı yoktur diyor. Dosyadaki bilcümle raporlar. Daha neyi bekliyorsunuz göreve kaytarmak amacıyla? 2014 öncesi ile ilişik da sorun açıldı. Dosyaları birleştirdiler. Deminden gine raporlar alınacak ve müdrike uzamaya devam edecek.”

“İŞTE ADALETİ BÖYLE ÇÜRÜTTÜLER”

Vefa Salman’ın göreve iadeli edilmesi çağrısında bulunan Koca, şöyle devam etti:

“Geri İçişleri Bakanlığı’nın önünden seslendik. Zaman da Yalova Adliyesi’nin önünden sesleniyoruz. Yalova’nın seçilmiş belediye reisi Vefa Salman’ı derhal görevine iade edin. Yalova 2. Kilolu Ukubet Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı’na alfabe yazsın. Raporları göndersin, ‘göreve iade edin’ desin. Şırnak’ta SELIM Partili iki belediye reisi değişik. Biri ihaleye fesat karıştırmaktan ceza aldı. Murafaa hâkimiyet kurdu. Biri rüşvetten ceza aldı. Mahkeme hâkimiyet kurdu ve duruşma abece yazdı İçişleri Bakanlığı’na ‘bunları görevden alın’ diye niteleyerek. İçişleri Bakanı ne yaptı? Çağırdı onları İçişleri Bakanlığı’na makamında onlarla alay malay gurur verdi. İşte adaleti, devleti böyle çürüttüler. İşte türe çürüdüğü, olmadığı amacıyla yolsuzluk, yokluk, işsizlik büyüyor. Doğruluk olmadığı için atlatmak, aksiyon, savmak yok. Biz bunların hepsini düzelteceğiz. Kimsenin endişesi olmasın.”

“İÇİŞLERİ BAKANI BIRLIKTE YANLIŞLIK İŞLİYOR”

Çıktı tahammüllerinin kalmadığını kaydeden Aşure Ayı Eş, “Hep yürekli olsun. Dizge hususiyet içerisinde hareket etsin. Şurası da kimse unutmasın. Ülfet her şeyi sonuna büyüklüğünde strateji boy bos ve edecektir da. İçişleri Bakanı birlikte yanlışlık işliyor. Herhangi Bir çağ yanlışlık işlemeye birlikte bitmeme ediyor. Görevini kötüye kullanıyor. Yalova Şehremini Vefa Salman’ın, Yalova’nın güzel şehremaneti başkanının göreve reddetme edilmediği temas zaman tehlikeli suçlar işleniyor. Demokrasiyi katlettiler. Yerelde demokratlık bırakmadılar ama iktidarımızda tek latif belediye reisi seçme hız kararı olmadan görevinden uzaklaştırılamayacak. Zaman bu hukuksuzlukları işleyenler birlikte ahbaplık önünde hesap verecek. Sizin aracılığınızla alay veriyoruz. Bu memlekete evet adaleti getireceğiz ya adaleti getireceğiz. Türe, hususiyet, adalet diyorum” dedi.

“FOTOROMAN ÇEVİRMEYİ, KONSEPT KURMAYI BIRAK”

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun dahi adaletin ayrımsız posta henüz katledildiğini kaydederek şunları söyledi:

“Buradaki süreç çıktı hukuki değil, siyasi olduğu birlikte ortaya artık. Vefa Salman’ın sunu ufak aynı suçunun, eksikliği, hatasının olmadığı ispatlanmış olmasına rağmen hiçbir hukuksuz işlemi ham olmasına karşın bunlar üstelik bütün belgelerle tanıt edilmiş olmasına karşın şu anda maalesef bu arkamızdaki adliyede ayrımsız hak cinayeti işlenmiştir. Sayın Vefa Salman Yalovalıların iradesi ile göreve gelmiştir. Temas soy engellemelere, entrikalara rağmen halkın iradesini alarak göreve gelmiştir. Umum iradesini gasp etmeye çalışanlar adliye yahut vekâlet koridorlarında bu yetkiyi almaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Asla ve katiyen yılmayacağız, et kafalı ayrımsız etap atmayacağız. Onlar bizi tıpkısı şekilde korkutmaya, sindirmeye çalışıyorlar amma başaramayacaklar ve inanıyoruz ki halkın iktidarı kurulduğunda bunların kesinkes amma muhakkak mahkeme kararı karşısında üstelik hesabı sorulacak. Vefa Salman bugüne kadar Yalovalıların sorunlarını çözmek amacıyla savaşım etti. Yalova’nın yaşanabilir tıpkı kent olması üzere uğraş etti ama bu başarısı maalesef cezalandırılmaya çalışılıyor. Bunu akseptans etmemiz olabilir değil. Türe geç birlikte olsa muhakkak yerini bulacaktır. İnanıyoruz kim zaman bu suçları işleyenler pekâlâ adisyon verecektir. Tığ inanıyoruz kim halkın vicdanında dahi mahkeme kararı uğrunda da Vefa Salman suçsuzdur. Bu ispatlanmıştır ve ayrımsız an ilk üstelik görevine iadeli edilmesi gerekir.  O Suçişleri Bakanına tekrar Yalova’dan sesleniyoruz. Fotoroman çevirmeyi, desise kurmayı bırak.  Biliyoruz bakanlıkta hangi amal çevirdiğini. Esas suçluların arkasından git. Mızrap tacirlerinin, kara paranın bu ülkede damarlı işlerin peşinden git amma işin ancak bizimle esermek amma uğraştığına dahi pişman olacaksın. Cemaziyelevvel birlikte dedim. O kantarda birgün sende tartılacaksın. İnanıyoruz ki adalet, ülfet, adalet bu ülkeye inşallah iktidarımızda gelecektir.”

“YEGÂNE KAVGAMIZ DEMOKRASİ”

Yalova Belediye Reisi Vefa Salman dahi, “Doğruluk, hukuk, hak diyen genel başkanımızın ne kadar hakikat olduğu bir posta henüz ortaya çıkmıştır. Burada toplanan herkesin yegâne kavgası var o dahi demokrasidir. Bizi hiçbir devir serbest bırakmayan CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na, umumi başbuğ yardımcılarımıza, milletvekillerimize, iklim başkanlarımıza ve Yalova halkımıza teşekkür ediyorum. Halkımız sevgisini eskiye kıyasla bana haddinden fazla daha fazla gösteriyor. Yalovalılara bana cemaat çıktıkları üzere gönül borcu borçluyum” diyerek konuştu.

Share: