Yabancı gazetecilere doğada hayatta kalma eğitimi verildi (1)

“Doğadaki İnsan” ve “Alacalı” isimli programlarıyla tanınan doğa tutkunu ve eğitmen Başkumandan Kılıç, Uğraş Muhabirliği Forumu’na akmak amacıyla Türkiye’ye gelen ecnebi gazetecilere doğada hayatta kalma eğitimi verdi.

Tığ, Anadolu Ajansı Haber Akademisi ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının koordinasyonunda 27 Ekim’üstelik düzenlenecek Cidal Muhabirliği ve Akse Bölgelerinde Habercilik Forumu’na karışmak üzere 12 ülkeden gelen 15 gazeteci ile çeşitli katılımcılara, Bolu’nun Mudurnu ilçesinde doğada hayatta kalma üstüne bilgiler aktardı.

Bir zaman süren yetişek kapsamında yaralanma veya vücutta meydana ati herhangi bir kanamaya alın doğada hangi bitkilerin ve otların kullanılabileceği, haris kalınması yerinde zehirli olmayan yalan türlerinin şart kendisine tüketilebileceğini anlatan Kılıç, ayrıca çubuklarla kötü yakmayı kullanışlı yerine gösterdi.

Tığ, AA muhabirine, “Nereye gidiyorsanız o coğrafyayla o mevsimle ilişkin vukuf almanız lazım. Üzerinizdeki donanımların bittabi olması gerektiğini, gittiğiniz coğrafyayla aldığınız bilgileri birleştirerek, hayatınızı kolaylaştıracak bir takım cılız unsurlara dair bildiklerimi insanlarla burada paylaşmaya çalışıyorum.” dedi.

Kılıç, eğitim sırasında parmağını kesiğini belirterek, “Onun bittabi iyileşebileceğini, kanın elbette durdurulabileceğini üstelik etraftaki bitkilerden, köylülerden öğrendiğim bazı bilgileri dahi buraya aktararak kesiğin içine (gümüş varak) sokarak ve insanlara burada gösterip anlatmaya çalışıyorum.” diyerek konuştu.

İnsanın doğadan kopmasıyla rahim duygusu azalıyor

Eğitim süresinin ayrıntılı olması durumunda katılımcıların sunulan bilgileri daha fazla pratik yaparak mihman ağıl getirebileceğini kaydeden Kılıç, insanın doğadan kopmasıyla içindeki rahim duygusunun azaldığını, tabiat ile bağının koptuğunu vurguladı.

Tığ, eğitimin amaçlarından birinin bile da insanın tabiatla bağlarını güçlendirmek olduğunun altını çizerek, “Esasta bu rabıt koptuğu amacıyla bilcümle mücadeleler ve savaşlar var. Halbuki insanın tabiatla bağı olsa biraz daha rahim duygusu gelişir. İçindeki hakeza yaşa duyguları gelişir, kalpten ve farklı duyulardan temaslar artar.” dedi.

Savaşların doğaya zarar verdiğini anlatım fail Kılıç, şunları kaydetti:

“Tabiattaki yıkımları on paralık mi görmüyoruz? Demincek gidelim Ukrayna’yı gezelim söz temsili. Hangi büyüklüğünde çok hayvan öldü orada? Hangi büyüklüğünde çok hayvan barhana etti? Hangi büyüklüğünde çoğu yandı? Bunları bile elbette buyurmak geçişsiz. İnsan takkadak insanın toprağını değil özge canlılara ilgilendiren olan şeyi da bozuyor. Bunu bozmadan yapmanın yolu olmalı esasta. Bizim ve sizlerin görevi dahi bunu insanlara aktarmak olmalı. Siz üstelik akıllıcasına gelişim yapıyorsunuz.”

Gazetecilik mesleğinin zorluklarının bulunduğunu ve gazetecilerin yaşadıkları coğrafyada birlik ettikleri gelişigüzel canlıdan, insandan bilgileri toplayarak insanlara aktardığına dikkati çeken Kılıç, “Bu da fena hâlde ve hususi bir öz. Bu mesleğin birlikte artılarından tıpkısı tanesi. Bu edisyon tıpkı çığır ama edisyon şeylerle insanlar güzel şeyler öğrenirler.” ifadelerini kullandı.

Eğitime Polis Akademisi Başbuğ Yardımcısı Fatih İnal da katıldı.

Share: