Vekil Kurum’dan kira ve aile fiyatları açıklaması

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Hava, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı konut projesine ilgilendiren, “Şuna inanın, bu kampanya duyurulduğu andan itibaren hem basamak fiyatları hem birlikte kiralarda düşüş başladı. İnşallah kısa müddet içerisinde zincirleme kendisine basamak ve icar fiyatları daha birlikte hızlı benzeri şekilde düşecek.” dedi.

Nazır Kurum, Gaziantep’te inşa edilecek Yeşilvadi 3 Eğik Köprülü Kavşağı’nın asıl atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’i göz bebekleri adına gördüklerini, bu eren şehre TOKİ marifetiyle bugüne büyüklüğünde mecmu envestisman değeri 6,8 milyarı bulan asar kazandırdıklarını söyledi.

Kente 20 bin 500 eskimemiş yuva kazandırdıklarını, camiler, okullar, esenlik ocakları, amme binaları, spor salonları, 33 bin izleyici kapasiteli stadyum ödül ettiklerini anlatan Gurur, şöyle bitmeme etti:

Amma durmuyoruz. Toplanmış envestisman tutarı 4,2 bilyon lira projelerimize olanca hızımızla bitmeme ediyoruz. Bunun içerisinde 5 bin 700 ev var, kavim bahçeleri, alnaç restorasyon ve çıkmaz güzelleştirme projeleri, içme suyu hatları, atık akarsu arıtma ve kere düzenlemelerine kadar onlarca yatırımımız var. Gaziantepli hemşehrilerimiz rastgele şeyin en güzelini türe ediyor. Neden? Zira Anteplinin alnı terli, Anteplinin gözleri ışıltılı, Antepli ağırbaşlı. Biz Anteplilerde kökü yüzyıllara uzanan nazik tıpkısı duruşu, iri ayrımsız tarihi görüyoruz. Şehitkamil Kuzeykent’te 2 bin 149 kullanılmamış basamak inşa ediyoruz. Farklı ilçelerimizde bütün 5 bin 986 ev yapıyoruz. Nurdağı’nda 211, İslahiye’da 430 konutumuzun yapımında da sona geldik. Şahinbey Güneykent’te 2 bin 417 konutumuzun, Nizip’te 499 konutun yapımına devam ediyoruz. Evet, bu kadarıyla yetinebilir miyiz? Gaziantep büyürken tığ yerimizde sayamayız. Şehitkamil Kuzeyşehir’de 2 bin 429 konutumuzun yapımına ilkgüz ayında başlıyoruz. Bu yılın böylece ve 2023’ün evvel aylarında, toplamda tasdik edeceğimiz 10 bin bakir yuvamız şimdiden görklü hayır olsun.

Bakir göz yapımlarıyla ilişkin birlikte müjdeler veren Gelgel, şunları kaydetti:

Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet tarihinin genişlik şişman toplumsal ev projesinin geçmiş müjdesini verdiler. Cumhurbaşkanımız Antep’e çokça efdal sayıda benzeri basamak yapılması talimatını bizlere verdiler. Biz dahi inşallah Gaziantep’imize TOKİ marifetiyle 10 bin yıpranmamış konut yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Antrparantez Büyükşehir Belediyemizin yapacağı 3 bin 500, Şahinbey Belediyemizin inşa edeceği 1500 konutla bu arada mecmu 15 bin yeni yuvayı sizlere armağan ediyoruz. Bittabi bizim şu anda Antep’in ciharıyek beraberinde 50 ve 100 bin sosyal konut projemizdeki 8 bin 135 konutumuzu ve biten 20 bin 500 yıpranmamış yuvamızı de eklediğimizde Antep’imize 43 bin 500’den aşkın ev kazandırmış olacağız. İşçi kardeşlerimiz, taze kardeşlerimiz, yeni evli kardeşlerimiz, özürlü ve emeklilerimiz, martir ve gazi ailelerimiz eskimemiş yuvalarına genişlik uygun ifa koşullarıyla, icar öder kadar topluluk olacaklar. Şuna inanın, bu kampanya duyurulduğu andan itibaren hem konut fiyatları hem de kiralarda düşüş başladı. İnşallah güdük müddet içerisinde zincirleme yerine basamak ve kira fiyatları henüz de acul tıpkısı şekilde düşecek. Yüzlerce sektörü ilişkin bu basamak kampanyasıyla mobilyacısından camcısına, marketinden inşaat sektörüne, eksiksiz esnaflarımız 85 milyon kazanacak, Antep kazanacak, Türkiye kazanacak.

Kentteki yatırımlar

İller Bankası ile bu zamana kadar 2,2 bilyon teklik yatırımla 86 eseri Gaziantep’e kazandırdıklarını, 468 milyon lira 16 yatırımın ise son hızıyla bitmeme ettiğine meni eden Alım, kentte yapılan projelerin detaylarını anlattı.

Mecmu maliyeti 290 milyon lira olan yağmur suyu, içmece suyu altyapı hatları, 6 bin metre uzunluğundaki bağlantı yolları, 3 zir geçidi ile iki anne aks üzerinde inşa edilecek Yeşil Düzlük 3 Kıvrım Köprülü Munsap projesinin bile ulaşımda çokça koskocaman aynı dönüm noktası olacağına işaret fail Çalım, “Hem kazaları genişlik uzuv indirecek hem üstelik Yeşilvadi Ulus Bahçesi girişinden başlayarak dokuz canlı çok mahallemizin de bağlantısını sağlayacak. Bu munsap yardımıyla vatandaşlarımız bati bir mahrukat tasarrufu yapmış olacak. Sonunda belde kirliliği, hava kirliliği bildirme uzuv inecek. Seçkin şeyden mavera Anteplilerin yıllardır beklediği sevgili çözülecek, trafik yoğunluğu azalacak. Elhasıl kavşağımız canımız için, malımız üzere, çevremizin geleceği amacıyla balaban benzeri fayda sağlayacak.” diye niteleyerek konuştu.

Millet amacıyla çalışmaya devam edeceklerini nâkil Kurum, konuşmasını şöyle noktaladı:

Tek benzeri gayemiz var, güneş yazdığımız Antep’ten aldığımız güçle, sizlerden aldığımız dualarla, milletimizden aldığımız destekle yıpranmamış aynı sıra, yeni ayrımsız destan, yeni tıpkı utku hikayesi boşaltmak. İşte bu noktada 2023 seçimleri iri benzeri ehemmiyet yer ediyor. Bu seçimde ‘durmak yok yola devam’ diyenler ile ‘neme lazımcılar’ yarışacak. Bu seçimde ülkesine hizmetkar olanlarla ülkesini global lobilere şikayet edenler yarışacak. Dünyanın ayn bebeği Antep’ten ‘Dünya beşten büyüktür’ diye haykıranlarla ‘Aman kimseyi erinçsiz etmeyelim’ diyenler savaş edecek. İlk günkü aşkla, azim ve kararlılıkla şişman Türkiye için çalışacağız. Buradan bütün gelişigüzel söz veriyoruz, çalınmadık husus, girilmedik sekmen bırakmayacağız. 781 mahallemizin tamamında, bütün gönüllere dokunacağız. 2023 seçimlerinde, cumhurbaşkanımızı yer erdemli oyla, bakir aynı rekorla destekleyeceğiz.

Emlakçılar Odası Başkanı’ndan kiracılara uyartı: Boşaltma nedeni!

 

Kiranın yükselişi sona eriyor

 

Konut piyasası alarm veriyor: Kira zamları rekor vecibe doğurdu!

 

Share: