Uzmanlardan ‘kuduz’ uyarısı

Uzmanlardan ‘akur’ uyarısı

Acil Tababet Uzmanı Dr. Mehmet Şekerli;

“Çocukların vücudundaki yaralar sorgulanmalıdır”

VAN – Van’de görev işleyen Acil Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Lezzetli, kudurmuş hastalığına cebin vatandaşları uyararak, beklenen efsanevi ısırıklarında sağlık kuruluşlarına başvuru çağrısında bulundu.

Bitlis’te başıboş köpeklerin ısırmasının arkası sıra kaldırıldığı hastanede kuduruk tanısı konan ve Ankara’ya atıf edilen Mustafa Erçetin (10), tamam müdahaleye karşın kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti. Ülkeyi içten etkileyen olaya ilişik Acil Tababet Uzmanı Dr. Mehmet Lezzetli, akur vakaları karşısında insanların tedbirli olması gerektiği çağrısında bulundu. Dr. Lezzetli, hele esas babaların çocuklarının nahoş efsanevi temaslarında keyif kuruluşlarına başvurmaları üstüne uyardı.

Konuya ilgilendiren mütekellim Evgin Tababet Uzmanı Dr. Mehmet Şekerli, akur hastalığının çok çarkıt aynı çor olduğunu anımsattı. İnsanlık tarihi büyüklüğünde sakat benzeri hastalık olan kudurmuş hastalığının son yıllarda gündemden düştüğünü, ancak yaşanan bu sonuç olayla yeniden gündeme oturduğunu rapor eden Dr. Şekerli, “Serencam zamanlarda ayrı ayrı hastalıklar gündeme oturduğu için bu asıl sakat emraz gündemden düştü. Bu anlamda halkımızın dahi bu konulardaki şuurlanma konusunda tenakus var” dedi.

“İnsanlara salya vasıtasıyla dahi bulaşmaktadır”

Kudurmuş hastalığının insanlara hayvan salyasından yaralanma sonucu cilt bütünlüğünün bozulması yoluyla bulaştığını dile getiren Tatlı, “Bu emraz tedavisi bulunana kadar çözümü olmayan bire bir şekilde devam edecek. Akur hastalığı esasen hayvanları ait ayrımsız hastalıktır. Bu çor insanlara birlikte salya aracılığıyla bulaşmaktadır. Köpek, kurt, tilkilerde gözüken bir hastalıktır, güçlükle dışında yarasalardan kaynaklı kuduruk vakalarıyla karşılaşılabilir. Van kırsala haddinden fazla engelsiz ayrımsız ilimiz, Gün Doğusu Anadolu Bölgesi gine bu şekilde. Kaldı ki bu kuduz vakasının yaşandığı yer da yanı başımızda kâin Adilcevaz ilçesinde meydana geldi. Tıpkı köpek günlük 50 kilometre bulunmayan intaç edebilecek hayvandır. Bu asıl enfeksiyonlarda rustik alanlarda ahit içerisinde yayılabilecek hastalıklardır” diye niteleyerek konuştu.

“Kontak sonrasında müstacel servislere başvurulmalı”

Alelhusus kırsalda olan ve hayvanlarla birlik etme ihtimalleri efdal olan vatandaşların haddinden fazla ilgi etmeleri gerektiği üzerine uyarıcı Şekerli, “Bunun dışında birlikte doğa ve kent hayatı bire bir birine girmeye başladı. Kent hayatında da bu nev vakalarla karşılaşabilme durumu gibi. Bu sebeple halkımızın faziletli bir zihin düzeyiyle duruma yaklaşması geçişsiz. Genişlik mefret format ise kuduz hastalığı akıllıcasına tedaviyle evvel tanılama ve doğru tanıyla ağız ağıza dokuncasız atlatılabilecek tıpkı durumdur. Köpek veya rastgele bağlantı sonrasında acil servislerimize, hastanelerimize başvurup aşılarımızı olursak, tek çor riski taşımadan hayatımıza devam edebiliriz” şeklinde konuştu.

“Çocuğun vücudundaki yaralar sorgulanmalı”

Çocuklarını cağ yaptıran aileler, vücutlarında gördükleri yaraları sorgulamaları gerektiğini dile getiren Lezzetli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak gördüğümüz şudur ki, hele çocuklarımız kendilerini cemi tabir edemiyorlar. Pisik veya köpek bu tuhaf hayvanlarla temasları haddinden fazla kalın olabiliyor ve kendilerini rapor edemedikleri zarfında aileler bu anlamda bilinçsiz kalıyorlar. Alelhusus ailelerimizden burada şu çağrıda bulunuyoruz; çocuklarını cağ yaptırırken herhangi bir şiddetli gördüklerinde mutlaka çocuklarını bu anlamda sorgulamaları gerekiyor. temas hayvan teması oldu mu? Bunu hele sormaları gerekiyor ve aceleci aynı şekilde yer yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir.”

Share: