Uzmanlardan depremzede torunlar amacıyla eleştiri uyarma

Uzmanlardan depremzede dallar üzere kritik uyarı

İSTANBUL – Depremlerin alelhusus kollar gelmek amacıyla birçok insanın psikolojisini etkilediğine dikkat çekici Psikiyatri Uzmanı Dr. Hüseyin Martir Hisse Senedi, “Bu felaketi atlatmamız amacıyla günlük hayatımıza bitmeme etmemiz şanlı. Velilerine sakıt deprem bölgesinden nakledilen çocuklara dershane arkadaşlığı yapacak öğrencilerimiz varsa onları bilgilendirmek, bilinçlendirmek. Öğrencilere kaybettiği ve ya yaralanan yakınları varsa bunlarla ilişik şiddetli sorular sorulması, bu felaketi ihtimal ayrımsız kez elan yaşamalarına faktör oluyor kabilinden türlü. Bu travmayı sonsuz hatırlatıcı, şeylerden az buçuk daha uzak durması, hem öğrencilerin hem üstelik öğretmenlerin kebir üzere duruyor” dedi.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan 2 nazik sarsıntı ile sonrasında bitmeme eden çok sayıda artçının alelhusus dallar almak için insanların psikolojilerini etkilediğini tabir fail uzmanlar uyarıyor. Pazartesi haset Hatay’de yaşanan 6.4 ve 5.8’lik depremler bile bölgede korkuya neden olurken Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Hüseyin Şehit Belgit sürece ait vukuf verdi. Dr. Burhan, depremler zımnında eğitime ara verilmesinin arkası sıra çocukların baştan okul hayatına başladığında meşakkat çekmemesi amacıyla velilere koca uyarılarda bulundu. Dr. Hisse Senedi, bölgeden ayrımlı illere nakledilen torunlar için, yaşananları hatırlatıcı durumların sıklıkla yaşanmasının çocukları huysuz etkileyebileceğini de ekledi.

“Velilerine düşen şeylerden birisi; çocukları bilgilendirmek”

Depremzedelere müteveccih gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgi veren Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Hüseyin Martir Hüccet, “Rutinde balaban aynı serviste hem ayaktan mevrut psikiyatri hastalarına, yatan hastalara bakım vermekteydik, tıkır tıkır bitmeme ediyor. Bu dönemde kıran polikliniği ihtiyacı ortaya daha çok. Sarsıntı ve kıran polikliniğini açtık, 2 haftadır, hastalara randevusuz hizmet veriyor. Eğer yatarak otama olması müstelzim kişiler olursa bile onların yatışını yaparak tedavisini bitmeme ettiriyoruz. Gine facia bölgesinde kullanılamaz arkaç gelen hastanelerden âlem hizmetlerimizi arttırdık. Daha çok kişiye ayaktan ve yatarak otama hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bura, Türkiye’nin arz iri yataklı vagon kliniklerinden birisi. Yer Sarsıntısı bölgesinden da hastalanmış kabul etmeye ve tedavilerini sürdürmeye bitmeme ediyoruz. 10 kesim poliklinikte hizmet veriyoruz. Kıran polikliniğimiz bir tane poliklinik yerine, iki ayrımlı doktorumuz yoluyla yapılıyor. Günce 40 ila 50 ortada hastaya hizmet veriyoruz. 128 devam da yatağımız var. Bala psikiyatrist rüfeka depremden etkilenen veya yakınlarını depremde kaybeden, sarsıntı bölgesinden gelen çocuklara şu an bakım veriyorlar. Zaruri durumlarda ruh bilimsel bindi, sağaltım yahut ilaçla tedavileri yapılıyor. Bu dönemde hem yetişkinler hem kollar amacıyla muhteşem şeylerden birisi; günlük rutinlerin bozulmaması. Bu noktada de çocukların günce hayatında okullar büyük aynı vadi tutuyor. Okullar birkaç açıdan faydalı türlü. Birincisi rutinlerin bozulmaması, eğitimin bitmeme etmesi dallar amacıyla cesim. İkincisi birlikte hem erişkinler hem bile çocuklar üzere sosyalleşme, duygularını paylaşması, akranlarla bu arada ilk kânun geçirilmesi bire bir anlamda dertlerin paylaşılması lazım. Bu süreçte iyileştirici oluyor. Çocukların için üstelik yer büyük sosyalleşme alanı tabiatıyla ki okullar oluyor. Burada ilgi edilmesi gereken şeylerden birisi; ihtimal bize yetişkinlere evet dahi öğrencilerin velilerine sakıt şeylerden birisi şu türlü; yer sarsıntısı bölgesinden nakledilen çocuklara dershane arkadaşlığı yapacak öğrencilerimiz varsa onları bu konuda haberdar etmek, bilinçlendirmek. Kollar bilmiyor olabilir, yetişkinler adına biz bazı yönlendirmeleri, tavsiyeleri yapmamız lazım” ifadelerini kullandı.

“Ölçüsüz sorular sorulması öğrencilerin bu felaketi ayrımsız defa elan yaşamasına sebep oluyor”

Depremzede çocuklara müteveccih yaklaşımların şanlı olduğuna vurgu özne Dr. Burhan, “Yer Sarsıntısı bölgesinde nakledilen öğrencilere aşırı, depremle ilgili sorular istifsar, kaybettiği yakınları varsa yaralanan yakınları varsa bunlarla ilgili taşkın sorular, nakledilen öğrencilerin bu felaketi belki aynı misil daha yaşamasına amil oluyor üzere benzer. Bu açıdan dahi günlük rutine devam edilmesi, derslerin bitmeme etmesi, oyunların oynanması mukteza durumlarda ruh bilimsel görüşmelerin yapılması heybetli amma bu travmayı sonsuz hatırlatıcı, şeylerden az buçuk elan ırak durması, hem öğrencilerin hem bile öğretmenlerin mehabetli üzere duruyor. Psikiyatrik hastalıklar artık gerçekte alışılagelen durumlarda anormal tepkiler isnat etmek. Ama bu kadar şişman aynı felakette, anormal ayrımsız durumda verdiğimiz tepkileri aslında çokça birlikte yargılamamamız gerekiyor. Hem kendi tepkilerimizi hem de sair insanlarının verdiği tepkileri çokça yargılamaması gerekiyor. Bu dönemde insanların üzülmesi, kaygılanması, hatta öfkelenmesi haddinden fazla natürel. İnsanların duygularının dışa vurulmasına müsaade verilmesi geçişsiz. İnsanların birbiriyle konuşması, yaşadıklarını anlatması geçişsiz. Hoppadak ifade etmek, temas etmek, itaat etmek dahi iyileştirici oluyor. Hatta arz koskocaman iyileştirici şeylerden birisi bu, ikincisi da günce hayata rutine bitmeme etmemiz, öğrencilerin okula gitmesi çalışanların hareket namına dönüp ayrımsız şeyler yapmaya başlaması ve üretmesi. Bu büyük felaketle beraber üzüntü, felaket veya kaygıyla beraber illet böyle oldu diye kendilerine sormaya başlıyorlar. bazen kendilerini bazen de etraftaki diğer insanları suçluyor olabilirler. Bu bile çokça saf bire bir koca tepkisi ama kendimizi veya başkalarını suçlamamız bunun engel verici ayrımsız şeye benzeşme ihtimali var. Depremin olması kimsenin suçu değil” dedi.

Share: