Uzmanından uyartı: Mikroplastikler koca kimyasına birkaç yolla geçebiliyor

Uzmanından uyarma: Mikroplastikler insan kimyasına birkaç yolla geçebiliyor

Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, mikroplastiklerin kayırıcı sağlığına olan zararları ile ilgili yüce açıklamalarda bulundu

SİVAS – Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, mikroplastiklerin kayırıcı sağlığına olan zararları ile ilgili kebir açıklamalarda bulundu.

Medicana Sivas Hastanesi doktorlarından Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, yakınlarda çokça bulunan ve âdem sağlığına zararı olan hakkında makro bilgiler verdi.

Erdoğu, mikroplasitiğin deodorantlar, parfümler ve hijyen kabilinden ürünlerle kayırıcı vücuduna bağlanak ederek girebildiğini söyleyerek, ” Herhangi Bir öz dahi olduğu üzere insanın doğasına giren saf sıfır ürünler, sonuçlarının ne olacağını bilmediğimiz yapılar. Çıktı plastiklerin damarı bozuk etkilerini görmeye başlayacağız. Zira bu konuyla ilişkin kısık veriler gelmeye başladı. Özellikle kullandığımız plastik malzemeleri ağız ağıza köylü dönüştüremediğimiz üzere birçoğu çevremize dağılmaya başladı. Alelhusus deniz sularına karışarak, henüz da bayağı parçalara ayrılmaya başlıyor. Plastik mahsulat doğada yok olması print olan ürünlerden okyanuslara, denizlere, katıldıktan bilahare haddinden fazla elan adi gözle görülmeyen parçalara ayrılıyor. Bu plastikler denizlerde ateş parçası canlıların vücutlarında birikmeye başlıyor. Solungaçlarını kullanan bu canlılar parçaları gövde içerisine alıyor. İnsanın kimyasına birkaç yolla geçebiliyor. Gıdaların üstünde mevcut apotr plastikler antlaşma içerisinde aşınarak gıdaların içerisine girebiliyor veya bahir ürünleri ile vücudumuza girebiliyor. Yada kimyasal mahsulat deodorantlar, parfümler ve hıfzıssıhha kabil ürünlerle vücudumuza birlik ederek girebiliyorlar” dedi.

Birçok hastalığa neden oluyor

Mikroplastiğin bir nice hastalığa hastalık olduğunu belirten Erdoğu, ” Plastiklerin hayatımıza getireceği zararlar konusunda dahi elimizde çokça ciddi veriler namevcut. kalp aksesi, felç, böbrek yetmezliği, kabilinden hastalıklara sebebiyet verebiliyor mu lahzada üzerinde işlenmiş tıpkısı say bulunmayan. Ati yıllarda ihtimal 50 sene sonra insanlar dönüp baktığında ‘bu insanlar plastikleri pekâlâ kullanmış’ ‘bu kadar dokuncalı şeyleri sebep dönüştürmemişler’ kabilinden tıpkısı topluluk sorular akıllarına gelecek. Zaman bunlarla ilgilendiren elimizde çokça çetin veriler olmadığı için bunlarla ilgili benzeri şeyler söyleyemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Çocuk sahibi olabilme sıklığımız 20,30 yıl öncesine bakarak berenarı kısıtlı”

Çocuk sahibi olabilme sıklığımız 20,30 yıl öncesine bakarak berenarı kısıtlanmış olduğuna değinen Erdoğu, ” Tıbbi hayatımızda olan gözlemlerden şunları söyleyebilirim ki bala sahibi olabilme sıklığımız 20,30 yıl öncesine göre oldukça kısıtlanmış. Belki üreme sağlığı ile müntesip önce bati veriler gelmeye başlayacak ve üreme sağlığını olumsuz etkilediğine dair tıpkı bando verilere cemaat olacağız” diyerek konuştu.

“Plastik malzemeler içerisinde satılan ürünleri tüketmemiz gerekiyor”

Erdoğu, plastik malzemeler içerisinde satılan ürünlerin tüketilmemesi gerektiğini söyleyerek, ” Korunmamızın yolları üstelik bunlarla olan temasları azaltmamız gerekiyor. Konserve edilmiş gıdalar, etraflı müddet saklanabilir şeyler ve plastik malzemeler içerisinde satılan ürünleri tüketmemiz gerekiyor. Hazır gıdalar adına canlı gıdalar tüketmeliyiz. Çocuklarımızın kullanacağı eşyaların plastik değil, çaput olmasına dikkat etmeliyiz. Kullandığımız kıyafetlerin pamuklu olmasına özen etmemiz gerekiyor. Zira bireşimli ürünlerde plastiklerin ast kolu kendisine karışımıza çıkıyor. Plastikleri daha bir iki kullanmalıyız ve elan az tüketmeliyiz” ifadelerine meydan verdi.Share: