Uzayın gizemlerine konu aralandı

BENDE Havacılık ve Feza Ajansı (NASA), Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre ötedeki James Webb teleskobunun kaydettiği görüntüleri paylaştı.

NASA’nın Avrupa ve Kanada feza ajanslarıyla eş çalışmasının ürünü olan Webb, bugüne büyüklüğünde mamul en şişman ve ateş parçası ancak 31 yaşında olan, çalışma ömrünün sonuna doğru Hubble Gök Teleskobu’nun halefi olarak görülüyor.

Webb’in 6 maaş tedbir döneminin tamamlamasının arkası sıra yayınlanan önce renkli görüntüler, gelecekteki marifet görevlerinin başlangıcını baziçe edecek.

Uzayın gizemlerine bap aralayan teleskobun “net ve bol odaklanmış” görüntüler yakalayabildiği ve beklenenin üzerinde gözlükçü başarım sergilediği bilgisi paylaşıldı.

Bu zamana kadar sunu mütekâmil feza teleskobu olarak bilinen James Webb’in sunduğu görüntüler, evrenin oluşumu ve olasılı ayrıksı yaşanabilir gezegenlerin keşfi amacıyla önem taşıyor.

Teleskobun 13,5 bilyon yıl eski Büyük Patlama’dan sonra evvel oluşan yıldızların ışığını yakalayarak evrenin tarihinin cemi aşamalarını incelemesi amaçlanıyor.

Görüntüler, BENDE Başkanı Joe Biden’a Beyaz Saray’daki brifing toplantısında gösterildi.

Jamess Webb Teleskobu’nun çektiği sair görsellerin ise zaman NASA marifetiyle yayınlanması bekleniyor.

Uzayda ıslak silgi sıkan uzay adamı

 

Uzay yarışında yeni girişim: Enerji krizine çözüm arayışı!

 

‘Devasa’ his: Gök-zamanı büküyor!

 

Share: