ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ’NİN LANSMANI YAPILDI

Adana Valiliği’nin Adana Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlık belediyeleri, odalar ve sivil topluluk kuruluşları iş birliğiyle 7-8-9 Ekim tarihlerinde düzenleyeceği Uluslararası Adana Haz Festivali, İstanbul Feriye’de düzenlenen tıpkı basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Bu yıl 6’ncı yol Adana Gestalt Park Yeri’ta 180 dönüm üzerine yerleşmiş alanda düzenlenecek Arsıulusal Adana Lezzet Festivali’nin esas teması ‘Geçmişten Geleceğe Bırakıt: Mutfak’ adına açıklandı. Basın toplantısında Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Adana Endüstri Odası Başkanı Anlaklı Övünç, Festival İçerik Koordinatörü Ebru Koralı ve Curcuna Organizatörü Haluk Özsevim festivalin amacına ve programı detaylarına ilgilendiren bilgi verdi. Adana Valisi Dr. Süleyman Elban’ın karı sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar, kaza şehremaneti başkanları, dide başkanları, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, Fatih Kavram ile gastronomi dünyasından esame katıldı.

Tanıtımda elem başına güzeşte Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, misafirlere Adana kebabı pişirdi. Masterchef jüri üyeleri Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu ve Danilo Zanna’nın da düzlük aldığı lansmanda şehremini Zeydan Karalar ile jüriler beyninde renkli görüntüler ortaya çıktı.

7-8-9 Teşrinievvel tarihlerinde benzeri yandan lezzet tutkunlarına aile sahipliği yapacak festivalin tıpkısı yandan bile konferansları ve özel etkinlikleri ile Adana’nın mutfak mirasına çırağ tutması hedefleniyor.

‘ADANA’DAKİ LEZZETLERİ TARİF GEÇMEK ÇOKÇA ZORDUR ANCAK TADINCA LEZZETİNİ ANLAYABİLİRSİNİZ’

Lansmanda mütekellim Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, ‘Adana’birlikte 7-8-9 tarihleri ortada ezgi festivalimizin bu yıl 6’ncısını düzenliyoruz. Yapacağımız festivalin tanıtımı amacıyla bugün burada toplandık. Adana’dahi 3 çağ süresince aktiflik alanında sokak lezzetlerimiz, adana lezzetlerimiz, kebaplarımız, yemeklerimiz umum misafirlerimizi bekliyor olacak. Gene ayrımsız alanda, şeflerimiz aşındırmak yapacak, konferanslarımız ve konserlerimiz olacak. Elhasıl lezzetli aynı curcuna olacağını söyleyebilirim. Adana’daki lezzetleri tarif etmek çok zordur, ancak tadınca lezzetini anlayabilirsiniz. Ama Adana’nın musluğunda cari suyu birlikte lezzetlidir. Herkesi bu lezzetleri duymak için Adana’da bu keyfi yaşamaya nida ediyoruz’ dedi.

‘FESTİVALİMİZE KATILANLARIN SAYISI HER GÜZEŞTE YIL YÜZBİNLER OLARAK ARTIYOR’

Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar ise ‘Adana tarihi lezzetlere erbap aynı şehir. Oradan birçok ulus mevrut eski ve seçkin mevrut budun eskimemiş aynı haz bırakmıştır. Kavrulmuş hâkim bir hoşlanma diyoruz ama onun dışında yüzlerce oflaz kemirmek var. Tüm herkese bu yemekleri tatmalarını öneriyoruz. Bizim işimiz dünyanın hiçbir yerinde olmayan bu güzellikleri dünyaya lanse etmek ve tutmak. O yüzden zaman İstanbul’dahi ayrımsız tanıtım yaptık, çok güzelce geçti. Festivalimize katılanların sayısı seçkin güzeşte yıl yüzbinler kendisine artıyor’ diyerek konuştu. FESTİVAL PROGRAMININ DETAYLARI Uluslararası Adana Hoşlanma Festivali’nin önceki günü HiltonSA Oteli’nde, ikinci günden itibaren Kalıp Otopark Lezzet Sahnesi’nde gastronomi dünyasının birbirinden zer isimlerini, akademisyen, araştırmacı ve hareket insanlarını bire bir araya getiren konferanslar, söyleşiler ve işlik çalışmaları gerçekleştirilecek.

50’yi fazla evcil ve yabancı reis ile gastronomi dünyasına cephe veren 200 konuğun katılacağı festivalde, Gastro Ezgi Sahnesi ve Dinç Şefler Yarışması ile çeşitli konser ve gösteriler üstelik olacak. Şehrin gastronomik değerlerinin haddinden fazla taraflı işleneceği festivalde yer alacak 100’den aşkın Adana markası ise adlı lezzetlerini misafirlerinin beğenisine sunarak, lezzet tutkunlarına ziyafet şöleni neşelendirmek hedefleniyor.Share: