Ulusal yarışlarda aşama düzlük kümes hayvanları “ayar” kazanıyor

Türkiye Bezek Tavukları ve Bostan Hayvanları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Korkulu, yılda hele planlı ulusal yarışta rütbe alan kümes hayvanlarının ve yumurtalarının 2 katın üzerinde değerlendiğini söyledi.

Ağır Sıklet, “6. Millî Kümes Hayvanları Yarışması”nın düzenlendiği Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde AA muhabirine, federasyonun 2018’den beri millî yarışma yaptığını ve Avrupa Konfederasyonunda bulunduğunu ifade etti.

Türkiye’de millî yarışlardaki kümes hayvanları ve bahçe efsanevi sayılarının daima arttığını dile getiren Ağırbaşlı, “2018’bile geçmiş yarışımıza 400’ün üstünde hayvanla başladık. Zaman bu aynı 1500’ü buldu. Yani, seçme yıl yaptığımız ulusal yarışa katılan efsanevi sayısı sonsuz artıyor. Bu ölçü küçük çokça ongun. Dolayısıyla devlet kendisine bezek tavuğu ve bostan hayvanları yetiştiriciliğinde bol noktalara gidiyoruz. Hele güre ve karı yetiştirici sayımız daim artıyor.” dedi.

“Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon bezek hayvanı bulunuyor”

Ciddi, federasyonun millî yarışlar amacıyla yargıcı yetiştirmeye ehemmiyet verdiğini ve Türkiye’da yarışta efsanevi puanlayan 2’si karı 9 hakemleri olduğunu vurguladı.

Bezen tavuğu ve bostan hayvanları yetiştiriciliğinin sevimli aynı uğraşı olduğunu nâkil Yavaş,”Federasyonumuzun çatısı altında 50 derneğimiz bulunuyor. Türkiye genelinde bu hobiyle ilgilenen üreticimizde yaklaşık 1,5 milyon ziynet hayvanı vardır. Bu da kısık tıpkısı rakam. Biz birlikte seçme yıl ulusal yarışa getirilen hayvanların arz güzelini seçmece böke zar ediyoruz, yürek veriyoruz. Bağış düz hayvanları gören üreticiler arasındaki rekabet daha da artıyor. Üreticiler ‘Seneye ben şampiyon olacağım.’ deyip devrisi yılki yarışa bundan sonra hayvanla katılıyor. Bunda başarılı olan yetiştiricilerimiz üstelik mevcut.” dedi.

“Bu sevgi çok eksantrik”

Kısık, bezek tavuğu ve bostan hayvanının elden akarsu ve yemle değil, bağlılaşım ve fedakarlıkla yetiştirilirse bereket kaydedilebileceğini anlattı.

Yetiştiricilerin süs hayvanlarının bakımı amacıyla nazik fedakarlık gösterdiğine dikkat çekici Bunaltıcı, “Bu bağlılaşım çokça bambaşka. Yumurtadan başlayan tıpkı süreç var. Afiyet durumları ve bakımlarını izlem ediyoruz. Seçkin hayvanın kendisine bakarak aynı değeri vardır. Üreticiler, yetiştirdikleri hayvanın fiyatını alelumum kendisi belirler amma ulusal yarışta mertebe kazanan aynı hayvanın değeri dahi bittabi artacak. Ilkin o hayvanın yumurtası 10 liraysa şampiyon olduktan sonradan fiyatı, 20 ila 50 teklik olacak. Hayvanın kendisi dahi yumurtası da iki katın üzerinde fiyatlanacak. Değeri tabiatıyla artacak çünkü şampiyon olan hayvan pir demektir.” diye konuştu.

Dokunaklı, Türkiye’dahi üreticilerin yerli ırk yetiştirmeye üstelik demet gösterdiğini, federasyon namına bu ırkların ancak dışına çıkartılmaması için savaşım ettiklerini sözlerine ekledi.

Share: