Ukrayna açıkladı! Rusya’dan Odessa limanına ofans… Hububat sevkiyatı anlaşmasından bir dolaşma sonradan yaşandı

Türkiye’nin arabuluculuğu ve çabaları sonrası İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru anlaşması birlik acun eliyle olumlu karşılanırken Ukraynalı yetkililerden çarpıcı izah geldi. Milyarlarca ton tahılın taşınacağı limanlar ortada kâin Odessa limanının, Acımasız güçler eliyle vurulduğu ve çokça sayıda patlama meydana geldiği aktarıldı…

UKRAYNALI YETKİLİLER AÇIKLADI

Ukraynalı yetkililer, Moskova ve Kiev’in Konfedere Uluslar ve Türkiye’nin arabuluculuğunda tahıl sevkiyatını baştan başlatmayı kabul etmesinden ayrımsız periyot sonra, cumartesi haset (zaman) Acımasız güçlerini, Karadeniz’deki Odessa limanını füzelerle vurmakla suçladı.

LİMAN ALTYAPISI ENGEL GÖRDÜ

Ukrayna’nın güneyindeki askeri kumandanlık, gelgel savunma sistemlerinin iki füzeyi vurduğunu, fakat özge ikisinin da ‘limanın altyapısına kötülük verdiğini’ açıkladı.

“TÜM AĞIRLIK RUSYA’NINDIR”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Moskova’yı BM ve Türkiye’ye “taahhütlerini baltalamakla” suçladı ve “Rusya’nın Odesa limanına füze saldırısı başlatması ve verdiği sözleri tutması 24 saatten bir iki sürdü. Bu geçim çökerse mecmu ağirbaşlilik Rusya’nındır” dedi.

ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Bridget A. Brink, saldırıyı ‘haddinden fazla çirkin’ kendisine nitelendirdi.

Ukrayna’da çevrilmiş artan milyonlarca ton tahılın başıboş bırakılmasına arkalamak üzere hazırlanan cuma günkü inikat, Rusların girişime dahil olan ticaret gemilerine veya liman tesislerine saldırmayacağına dayalı garanti vermesini içeriyordu. Kavil, birçok ülkeyi, hele Afrika ve Itidalli Doğu’da kalan açlık tehdidine maruz bırakan krizi hafifletmeye yönelik tıpkı adım olmuştu.

KESIM TÜRKİYE’DE İMZALANMIŞTI

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracatının baştan başlatılmasını içeren antant üzere Cumhur Reisi Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres, Milli Defans Bakanı Akaret, Rusya Defans Bakanı Şoygu ve Ukrayna Altyapı Bakanı Kubrakov’un katılımıyla cemaziyelevvel Dolmabahçe Ofisi’nde imzalar atılmıştı.

Törende konuşan Reisicumhur Erdoğan, “Önümüzdeki günlerde başlayacak sefine trafiğiyle Karadeniz’den dünyanın bir nice ülkesine eskimemiş aynı nefes borusu açmış olacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

BM Umumi Sekreteri Guterres ise “Zaman Karadeniz’da, dünyanın seçkin zamankinden daha çok gerekseme duyduğu tıpkısı imge ışığı var.” demişti.

ANASAYFAYA GÖSTERMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Share: