UAEA Umumi Sekreteri Grossi: Aynı gün şansımız tükenecek

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Umumi Sekreteri Rafael Grossi, Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik saldırıya ilgili yaptığı açıklamada, “Seçkin seferinde tıpkısı car atıyoruz. Bunun devam etmesine izin verirsek, bire bir zaman şansımız tükenecek” dedi.

Mürekkep Milletler’e merbut UAEA’nın Umumi Sekreteri Grossi, Zaporijya Çekirdeksel Santrali’ne (ZNPP) müteveccih saldırıya ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu. Grossi, “ZNPP yeniden serencam defans hattı olan evgin uzanım jeneratörleriyle çalışıyor. ZNPP altıncı kat, gene ediyorum altıncı yol, yapılış dışı yekpare gücünü kaybetmiş ve müstacel durum modunda işlemek zorunda kaldı. Size hatırlatmama müsaade verin, burası Avrupa’nın yer büyük çekirdeksel santrali. Biz ne yapıyoruz? Bu sabahleyin bu odada oturup bunun olmasına elbet izin verebiliriz? Bu bitmeme edemez” dedi.

“BİR BÖLÜM ŞANSIMIZ TÜKENECEK”Grossi, bu saldırıların devam etmesi yerinde bire bir felaketin meydana geleceğini vurgulayarak, “Seçme seferinde ayrımsız ilan atıyoruz. Bunun bitmeme etmesine cevaz verirsek, tıpkı çağ şansımız tükenecek. Zaman bu odadaki ve eksantrik yerlerdeki herkese sesleniyorum, tesisin emniyetini ve güvenliğini himaye taahhüdünde bulunmalıyız. Bunu müstacelen demincek yapmamız gerekiyor” dedi.NELER OLMUŞTU?

Ukrayna Millî Nükleer Erke Istihsal Kuruluşu (Energoatom), resmi Telegram hesabından yaptığı açıklamada, 9 Mart sabahı yerel saatle 03.53’te ZNPP’nin roketle tasavvur alındığını duyurmuştu. Atılım sonucu Ukrayna enerji sistemi ile nükleer santral arasındaki akıbet bağlantının da kesildiği aktarılmıştı. Açıklamada, “Şu anda, istasyon karışma süresince 6’ncı defa karartma moduna geçti. 5 ve 6’ncı ciddi birimleri soğuk duruma getirildi. 18 dizel elektrik üreteci ZNPP’nin gereksinimlerini bulmak için canlı ayla getirildi. 10 günlük ayrımsız yakıt kaldı. Anlayışsız sayım başladı. Bu süre içinde istasyonun harici enerji kaynağı yenilenmezse, bütün acun amacıyla ışıma sonuçları olan bir kaymakamlık meydana gelebilir” denilmişti.

Share: