Türkiye’ye casus yazılım satmıştı! FinFisher iflas etti

Yalnız beş altı tıklama ile kullancıların çökertme telefonunu ele geçiren casus yazılım FinSpy’ın geliştiricisi Alman FinFisher ünlü müşareket yöntemince hüsran etti. DW Türkçe’deki habere göre mart kocaoğlan itibarı ile şirketin bütün faaliyetlerinin durdurulduğu, çalışanlarının işten çıkarıldığı, ofislerinin kapatıldığı ortaya artık. İflasın FinFisher ile birlikte yan kuruluşları olan FinFisher Labs ve Raedarius M8 şirketleri için üstelik makbul olduğu duyuruldu.

Güzeşte yılın böylecene hüsran edeceği iddiaları gündeme gelen ortaklık ve yan kuruluşları Almanya’birlikte ayrımsız süredir eleştirilen odağındaydı.

FinFisher ve yan kuruluşlarının, aralarında kısıtlayıcı ve otoriteli rejimlerin de bulunduğu kavi haddinden fazla ülkeye ajan yazılım sattığına dair haberler 2018 yılında basına yansımış, dört sivil toplum kuruluşu topladıkları kanıtlarla alay malay şirketin merkezinin bulunduğu Münih kentinin başsavcılığına yanlışlık duyurusunda bulunmuştu.

Almanya Hürriyet Hakları Cemiyeti (GFF), Çizik Tanımayan Gazeteciler örgütünün Almanya temsilciliği (ROG), Avrupa Esas ve İnsan Hakları Merkezi (ECCHR) ve mutlak araştırman gazetecilik sitesi netzpolitik.org, şirketin söz konusu casus yazılımı Alman hükümetinden dış satım iznini almadan Türkiye’ye gayrikanuni yollarla sattığı suçlamasını yargıya taşımıştı.

FinSpy ajan yazılımı, CHP lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü eylemi sırasında açılan ve eylemin destekleyicisi kabil sâdır tıpkı internet sitesinde belirleme edilmişti.FinSpy casus yazılımı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türe Yürüyüşü eylemi sırasında açılan ve eylemin destekleyicisi üzere hasıl aynı internet sitesinde tespit edilmişti.

Anket iflasa karşın sürecek

Başsavcılık dahi FinFisher’in Türkiye’ye gayrikanuni yoldan temsilci yazılım sattığı iddiasıyla 2019’bile anket başlattı. Sormaca kapsamında 2020’de şirketin Almanya ve Romanya’daki ofislerinde kontrol yapıldı. Geçen sene sonunda bile şirketin mal varlıklarına haciz konulması amacıyla mesul savcılık harekete geçti.

Soruşturma ile ilişik olarak DW Türkçe’nin sorularına cevap veren Münih Başsavcılığı, soruşturmanın şirketin hüsran bildiriminden bağımsız milletvekili şekilde sürdüğünü, FinFisher’in mal varlıklarına ilgilendiren hazırlık kararı alındığını ve haciz kararı çıkarıldığını, fakat hüsran bildirimi konusunda bunun uygulamaya konulamadığını iletti.

Müddeiumumilik, soruşturmanın bibi sürdüğünü gerekçe göstererek daha fazla hikmet veremeyeceğini da belirtti.

FinFisher’in iflası memnuniyet yarattı

Aralarında Mısır, Bahreyn, Suriye, Myanmar, Etiyopya, Brezilya ve Türkiye üzere ülkelerin üstelik bulunduğu ülkelere casus yazılım satan ve dünyada dil avcısı yazılım sektörünün önde gelenlerinden olan FinFisher’in iflası türe savunucuları arasında ise memnuniyet yarattı. Şirketin casus yazılımı gayrikanuni yoldan Türkiye’ye sattığı ve yazılımı muhaliflere cebin kullanıldığı iddiası üstüne FinFisher için cürüm duyurusunda mevcut dört STK’dan biri olan Almanya Özgürlük Hakları Cemiyeti’nin (GFF) ülfet müşavirliğinden Sarah Lincoln, iflası “başarı” adına niteledi. Lincoln, “FinFisher’in kısıtlayıcı rejimlere yasa dışı yollardan çaşıt yazılım satması temeline müstenit pres modeli çöktü. Bu, bizlerin yaptığı cürüm duyurusunun doğrudan başarısıdır” açıklamasını yaptı.

Almanya Federal Meclisi İnsan Hakları ve İnsani Arkalama Komisyonu üyesi Yeşiler partili Max Lucks bile DW Türkçe’ye verdiği demeçte, “Unutulmaması gereken, bu nev dinleme faaliyetlerinde olaylarla alakası olmayan ev üyeleri ve muhit bile işin içine çekiliyor” dedi. Lucks, sözlerini “Nedeniyle FinFisher kazancını insan haklarından faik tutmuş ve izne tutkun yazılımı belliki dış satım yasasını üstelik çiğneyerek gayrikanuni yollardan Türkiye’ye satmış. FinFisher’in iflası, sivil toplumun çabalarının muhteşem ayrımsız sonucudur” diyerek sürdürdü. Lucks, ayrıca Türkiye’birlikte kullanıldığı uluslararası kuruluşlar tarafından tespit edilen yazılımın halen kullanımda olup olmadığını denetlemenin dahi politikacıların görevi olduğunu belirtti.

Muhalifler ve CHP’li vükela kasıt alındı

FinFisher’in geliştirdiği FinSpy casus yazılımı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2017’da başlattığı Adalet Yürüyüşü eylemi sırasında açılan ve eylemin destekleyicisi kadar görünen aynı internet sitesinde tespit edilmişti. Çap görünümlü bu sitenin eylemi katmak veya gelişmeleri hissetmek isteyenlere indirmesi amacıyla tavsiye mektubu ettiği uygulamanın tıklanmasıyla çaşıt yazılımın aralarında CHP’li vükela bile atılmak üzere binlerce kişinin çökertme telefonuna yerleştirildiği belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a yaptığı Adalet Yürüyüşü’ne değişik kesimden binlerce kişi bindi verdi.Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a yaptığı Türe Yürüyüşü’ne değişik kesimden binlerce emanet destek verdi.

Ajan yazılım FinSpy, cep telefonu üzerinden yapılan yazışmaların görüntülenmesini, telefon konuşmalarının kaydedilmesini, telefonun kamerasıyla kullanıcının izlenmesini ve mikrofonu üzerinden de dinlenmesini sağlayıcı, aynı zamanda kullanıcının vaziyet tespitini da yapabilen aynı program.

Kılıçdaroğlu kime satıldığını sordu

CHP lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, çaşıt yazılımın gayrikanuni yollardan Türkiye’ye satıldığının ve aralarında CHP’li vekillerin de bulunduğu haddinden fazla sayıda muhalifin çökertme telefonlarına indirildiğinin ortaya çıkmasından acilen sonra yaptığı takım toplantısında FinSpy’ın Türkiye’üstelik kim marifetiyle satın alındığını sormuş, fakat sorusuna karşılık alamamıştı. Kılıçdaroğlu, Türkiye’dahi kullanımını “El Erki namına bire bir utanma belgesidir” diyerek yorumlamış ve dönemin başbakanı AKP’li Binali Yıldırım’dan birlikte “Emniyet’in mi yoksa Milli İstihbarat Teşkilatı’nın mı, ne kurumun Almanya’dan satın aldığını açıklamasını” murat etmişti.

Temsilci yazılım FinSpy’ın Türkiye’üstelik kullandıldığının ortaya çıkmasından bilahare Mayıs 2018’bile, aralarında Sezgin Tanrıkulu ile Veli Ağbaba’nın bile bulunduğu aynı kol CHP’li bakan birlikte suç duyurusunda bulunmuştu. Yanlışlık duyurusunda, “FinFisher isimli şirketin kimler eliyle kurulduğu muhtemelen olmayan benzeri kent üzerinden Türe Yürüyüşü katılımcılarını dinlediğinin ortaya çıktığı, bunun da anayasal garanti altında mevcut hususi hayatın gizliliğinin ihlal edilmesinin engelsiz kanıtı olduğu” istikbal sürülmüştü.

FinSpy casus yazılımın Türkiye’deki kullanımını çözümleme fail toptan adam hakları ve özgürlükler grubu Access Now’un analizi ise Türkiye’dahi de tanıdık uygulamanın 2016’ya ilgilendiren olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’ye yasa dışı yoldan satışı yapıldığı iddiasıyla suç duyurusunda mevcut dört STK, FinSpy’ın Türkiye’ye Ilk Teşrin 2016-Orak Ayı 2017 arasında bir tarihte satıldığından yola çıkıyor. O tarihte dahi satışı amacıyla Alman hükümetine müsaade başvurusu yapılmamış olması, gayrikanuni yoldan satıldığı şüphelerini güçlendiriyor.

Almanya’dahi 2015 yılında Avrupa Birliği (AKARSU) kapsamında çıkarılan düzenlemeye akla yatkın yerine yürürlüğe giren kanunla dil avcısı yazılımların SU üyesi ülkeler dışına satılması hükümetin kısmık denetimine ve iznine bağlandı. Düzenlemenin çıkış noktası kendisine baskıcı rejimlere satışın engellenmesi adına gösterilmişti.

Share: