Türkiye’den kimlikle yolculuk edilebilen talih sayısı 7’ye yükseldi! İşte o çizgilik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan ve Bosna-Hersek vatandaşlarının Türkiye’ye kimlikle seyahat edebileceğini, ayrımsız şekilde Türk vatandaşlarının birlikte bu ülkelere gidişlerde etiket kullanacağını açıkladı. Böylelikle Türkiye’den kimlikle yolculuk edilebilen talih sayısı 7, Türkiye’ye kimlikle girebilen ülkelerin sayısı ise 19 oldu.

O ÜLKELER HANGİLERİ?

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ: Türk vatandaşları Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 30 dönüş sürecek seyahatleri üzere pasaportsuz çipli kimlik kartı ile seyahat edebiliyor. Sakat ve fotoğrafsız kimlikler ise ülkeye girişte kabul edilmiyor. Türkiye’den sayı farkı 1,5-2 saatte Kıbrıs’a ulaşarak Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa şehirlerini sezmek tür. Hem tarihi hem plajları hem bile cümbüş dünyası ile yolculuk severlere değişik benzeri acun açan Kıbrıs, hususi lezzetleri ile birlikte keyifli bire bir dinlence imkanı sunuyor. KKTC’ye erişim üzere uçuşlar Lefkoşa Ercan Havalimanı’na gerçekleştiriliyor. Türkiye’den İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bodrum, Adana, Trabzon kadar şehirlerden Ercan Havalimanı’na direkt uçuşlar düzenleniyor.

AZERBAYCAN: 2021’den itibaren Azerbaycan, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Fotoğraflı ve çipli yıpranmamış hüviyet ile 90 haset aşmamak kaydıyla Azerbaycan’a gezi edilebiliyor. Azerbaycan’ın başkenti ve yeryüzü büyük şehri olan Bakü’ye Türkiye’nin birçok şehrinden uçakla doğrudan vurmak olanaklı. Ülkenin ayrımsız başka majör kenti olan Gence da hem hisse senedi hem bile turistik açıdan ensesi kalın bire bir site.

UKRAYNA: Ukrayna’ya hem vizesiz hem de pasaportsuz gidebilirsiniz. 180 dönme zarfında 90 güne kadar giriş izni veren Ukrayna’ya eğer pasaport almadan yolculuk etmek istiyorsanız yeni cins fotoğraflı ve çipli kimlik kartınızın olması gerekmektedir.

GÜRCİSTAN: Karadeniz seyahatlerinin olmazsa olmazı haline gelen Gürcistan da kimlik kartı ile girilen ülkeler ortada saha alıyor. Artvin şehrine komşu olan Batum’a otobüs ile de vurmak gibi. Trabzon, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa gibi şehirlerden direkt yerine Batum otobüs bileti satın alınabiliyor.

MOLDOVA: Şarki Avrupa’nın arz alelade ülkelerinden Moldova de çipli ve fotoğraflı etiket kartıyla konuşma edebilecek ülkelerden biri. Rus ve Roman kültürüne yakın olan Moldova alelhusus tarihi açıdan ensesi kalın bire bir ülke. O nedenle tarihi anlamda görülecek çok sayıda durak mevcut. Ayrıca ülkede baharat ve yaz aylarında site parkları birlikte öne çıkıyor. Moldova’nın yeryüzü fazla ziyaretçi ağırlayan şehri ise yemyeşil hükûmet merkezi Kişinev. Kişinev benzeri zamanda ülkenin bir tane havalimanının bile bulunduğu şehir.

SIRBİSTAN: Geçtiğimiz beş altı güne kadar vizesiz yerine müzakere edilebilen Sırbistan, Türkiye ile karşılıklı kendisine seyahatlerde pasaportu dahi kaldırdı. Dolayısıyla bundan sonra eskimemiş etiket kartları ile Sırbistan’a müracaat etmek türlü olabilecek. Ülkenin başkenti Belgrad tarihi değerleri ve kültürel çeşitlilikleriyle bile oldukça müstehap bire bir rota. Çarkıt ve eskimemiş yerine ikiye ayrılan Belgrad’dahi seçkin bütçeye akıllıca otel bulunabiliyor.

ÇOK YAKINDA BOSNA HERSEK: Elan ilk vizesiz ancak pasaportla seyahat edilebilen Bosna Hersek yıpranmamış alınan karara göre pasaportsuz, sadece kimlikle gidilebilen ülkelerden biri olacak. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya bakarak konuya ilgili işlemlerin tamamlanmasının arkası sıra Bosna Hersek’e de kimlikle gezi dönemi başlayacak. Bosna Hersek, müzeleri, tarihi ve kültürel yerleri ile az çok adlı. Alelhusus Saraybosna ve Mostar sunu adlı şehirleri. Etrafı Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ ile çevrilmiş olan Bosna Hersek tarihi yerlerinin yanında doğası ile üstelik dikkati çekiyor.Share: