Türe-İş Umumi Başkanı Mahmut Arslan: EYT, IMF’nin bize attığı ayrımsız kazıktır

Doğruluk-İş Umumi Başkanı Mahmut Aslan, Recep Dere’nin yürek tazelediği Ankara 2 No’lu Büro 3. Kolay Umumi Kurulu’na katılarak tıpkısı istişare gerçekleştirdi.

MedyaAnkara’dan Erdem Yeşer’in haberine göre EYT sorununun IMF’nin Türkiye’ye dayatmasını benzeri sonucu olduğunu ve 23 yıldır düzeltilmeye çalışıldığını kaydeden Arslan, şu ifadelere saha verdi: “2013 yılında Türkiye’nin IMF’yle olan bütün ilişkileri kesildi ve çıktı IMF’yle tek program yapılmayacağı ilan edildi. 17 yıla mail antlaşma geçti, Allah’a çok şükür IMF kapılarına mahkûm edilmedik ama hangi yazık kim bizi onlara mecbur etmek talip siyasetçiler var. IMF’nin bize attığı sonuç kazık EYT konusudur. Kanuna rağmen ne efsus ki 99 öncesi işe girenler EYT’yle yüz yüze kaldılar. 1999 Orak Ayı ayında, Ankara Kızılay’da, ‘Mezarda emekliliğe müfit!’ diyerek hep bu arada bağırmıştık. IMF, primlerini ödediği hâlde çalışanlarımızın tekaütlük haklarını elinden aldı. EYT’yi 23 sene sonraları düzeltmeye çalışıyoruz. IMF ile 18 kat anlaşma yapıldı. Herhangi Bir geçim hesaplı, toplumsal krizlere bozukluk oldu. Cumhurbaşkanımız, IMF defterinin kapatıldığını defaatle vurguluyor. Bu, ülkemizin bağımsızlığı amacıyla önemlidir. IMF baskılarına, terör örgütü saldırılarına karşın ayakta kalıyorsak, haddinden fazla kırıcı bir sükse öykümüzün olmasındandır. Amma bunun bire bir dahi bedeli oluyor ve bunu ülkece bitmek zorunda kalıyoruz. Bu topraklar, bedelleri ödenmeyecek büyüklüğünde şişman ve mukaddes topraklardır.”

“CUMHURBAŞKANIMIZIN ADIMLARINI DESTEKLİYORUZ”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın emek hayatına ve çalışanlara yönelik ortaya koyduğu kararlılığı ve sav çözmeye müteveccih attığı adımları desteklediklerini kaydeden Arslan; “Çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği sözünün belediyelerimiz marifetiyle üstelik dikkate alınmasını istiyoruz. Bu sözün Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle gelişigüzel hükûmetin birlikte iradesi olduğunu ve ülkemizin içinden geçtiği edisyon şartların bizleri ne büyüklüğünde etkilediğinin farkında adına söylendiğinin bilinmesini istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

“ADALET-İŞ ÖNEMLİ BİR İHTİYACI KARŞILAMAKTADIR”

Genel kurulda danışma gerçekleştiren SELIM Tümen Ankara Milletvekili Zeynep Nasip, şöyle konuştu: “Sayın Genel Başkanımız çokça lakonik ayrımsız şekilde bütün uğraş sürecini anlattılar. Tığ gelişigüzel ant şunu ele alırız: Sivil cemiyet kuruluşlarının faaliyetleri, haddizatında bizim toplumumuzun karın kodlarından de gelen faaliyetlerdir ve bu noktada ADALET-İŞ, kebir benzeri ihtiyacı karşılamaktadır. Başkanımız, müzakerenin hangi büyüklüğünde önemli olduğunu vurguladı. Hiçbir himmet harcama etmeyenlere bakınca HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in yaptıklarının hangi büyüklüğünde eşsiz olduğunu elan iyi anlıyoruz. Umumi kurulun herkese dobra olmasını diliyorum.”

Hakikat: Fazilet YeşerShare: