Trakya’da çayır tırtılının ayçiçeğine zararı er müdahaleyle önlendi

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’üstelik çayır tırtılının günâşık tarlalarına verebileceği uymazlık, akilane ve vaktiyle yapılan ilaçlamalarla en aza indirildi.

Türkiye’nin önde mevrut günâşık üretim merkezlerinden Edirne’birlikte üreticilerin hasat mesaisi bitmeme ediyor.

Bölgede “gün çiçeği” olarak da mezkûr ayçiçeğinde teşrinievvel yapılan tarlalarda kuruyan ayçiçekleri biçerdöverlerle hasat ediliyor.

Edirne’da yaklaşık 1 milyon 300 bin dekarlık alanda üretimi yapılan ayçiçeğinde hasadın yaklaşık 3 hafta elan sürmesi bekleniyor.

Edirne Tarım Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine, bu sezonun çokça yağışsız geçmesine rağmen ayçiçeğinde verimin gani olduğunu söyledi.

Günebakan sezonunda gâh bölgelerde çıkan çayır tırtılına zamanında müdahale edildiğini belirten Arabacı, “Edirne merkezde çetin tıpkısı palet sorunu olmadı. İlçelerde gâh yerlerde vardı. Gelişmemiş sürede ilaçlama yapılarak bu ülkü ortadan kaldırıldı. Muhakkak bazı tarlalarda kötülük vardır ama genel yerine haddinden fazla şükür gücük sürede ilaçlamalar yapılarak atlatıldı.” dedi.

Arabacı, Edirne’birlikte ayçiçeğinde geçen yıllardaki verim ortalamasını bu sene bile alacaklarını düşündüğünü ifade etti.

“Er ve çabuk müdahale yapıldı”

Kırklareli Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy ise kentte 1 milyon 150 bin dekar alanda günâşık ekimi yapıldığını anlattı.

Temmuz ayında Trakya’üstelik gündöndü tarlalarında kısık şekilde çayır tırtılı görüldüğünü dile getiren Aksoy, er ve hızlı müdahaleler ile zararın arz beş altı seviyeye indirildiğini vurguladı.

Çayır tırtılının tahminî 100 bin dekar alanda görüldüğünü nâkil Aksoy, şöyle konuştu:

“Tarlalarımızı dronlar ile ilaçladık ve çayır tırtılı zararlısını kaldırılmış ettik. Haddinden Fazla hızlı cereyan ettik. Değişik illerde dahi böyledir çünkü oralarda bile çokça nazik hasar olmadı. Kırklareli’nde 100 bin dekarda görüldü amma 100 bin dekarın hepsi beis görmüş değil. Hep alanı 100 bin dekar yerine cebin, bunun dahi yüzdelik 1’ini cebin. Bu dahi 10 bin, 20 bin dekar kabil kısmı zarar gördü. Dolayısıyla bize çok şişman ayrımsız sıkıntı yapmayacak.”

Aksoy, kentte geçen sene 240 bin ton gündöndü hasat edildiğini, bu sene de sabık yılın rakamlarının yakalanacağına inandığını sözlerine ekledi.

İlaçlama üzere dronlar kullanıldı

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal ise il genelinde 1 milyon 600 bin dekar alanda gün çiçeği ekimi yapıldığını söyledi.

Tırtıla karşı çiftçilerden mevrut murat üstüne mücadele başlattıklarını tamlayan Öcal, “Bakanlığımız dahi konuya müdahil oldu. Bölgemize ilaçlama üzere dronlar gönderildi. Acul tıpkısı ilaçlama ile o dönemi atlattık. İlimiz genelinde hasadımızın yüzdelik 30’u yapıldı. 70 bin dekar alanda gündöndü tarlası tırtıldan etkilenmişti. 1 milyon 600 bin dekar kayran günâşık tarlasında yüzdelik 4’lük tıpkı alanda tırtıl etkisi görüldü. 70 bin dekar alanın hacısı hocası uymazlık görmüş değil.” ifadelerini kullandı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü olarak gerekli beis tespitini yaptıklarını nâkil Öcal, şunları kaydetti:

“Tırtılın etkisi ayçiçeğinde hasatta yüzdelik 1’lik ayrımsız orana denk geliyor. Üreticilerimizin korkacağı çokça şişman bir zarar oluşmadı. Averaj dekarda 230 kilo civarında ürün alınıyor. Yağmur almayan kesimlerde verim düşüklüğü yaşanıyor ama bu üstelik rekoltemizi etkileyecek miktarda değil. Günebakan hasadında temas ülkü yaşanmayacak. Tırtıla müteveccih ilaçlamalar çokça güdük sürede son verdi. Acul ve kudretli benzeri mesai yapıldığı amacıyla çok balaban rehavet yaşanmadan ayçiçeğinde zararın daha fazla olmasına bariyer olduk.”Share: