Trafik kazası zımnında yatağa tabi artan oğlunun esasen 9 yıldır ayrılmıyor

Ankara’birlikte canlı 52 yaşındaki Nuri Ateş, 9 yıl önceki geçirdiği gidiş geliş kazası sonrasında yatağa bağımlı arkaç mevrut 30 yaşındaki oğlu Okan’ın bakımını yegâne başına üstlendi. Cet Yara, 9 yıldır evladının başından bir zaman olsun ayrılmıyor.

Okan Yara, 8 yıl evvel Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisiyken kullandığı araçla Ankara’de kaymakamlık yaptı. Ciddi yaralanan Yara, ilçe sonrası yatağa tabi arkaç geldi. Hastanedeki ağır bakım ve palyatif bakım sürecinin arkası sıra Okan Keder’in evdeki bakımını babası Nuri Biberli üstlendi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Nuri Incitici, oğlunun ve kendisinin gidiş geliş kazasıyla mütebeddil hayatını “Okan, Iye Üniversitesi İletişim Fakültesinde öğrenciydi. Tatile geldi Ankara’ya. 21 yaşındaydı ve benzeri elan dönemedi. Demin 30 yaşında, 9 yıldır bu hayatı yaşıyoruz. Bunun balaban ayrımsız kısmını biricik başıma geçirdim.” sözleriyle anlattı.

“Palyatif hizmet hem ruh bilimsel hem manevi destek oldu”

Nuri Dokunaklı, yatağa bağımlı oğlunun bakımını evde devam ettirirken, bazı bazı, hastaların ve pestil yakınlarının dirim kalitesini bırakmak üzere kurulan Ankara Şehir Hastanesi Gelgeç Bakım Merkezi’nden dahi destek alıyor.

Okan’ın yerinde hele sâri bakımın çok cesim olduğunun altını çizen ata Incitici, şöyle konuştu:

“Elbette bu hayatı bir tane yaşamak nazik özveri istiyor, güç ve güdeleme istiyor. Kaldı ki, benim oğlum 21 yaşındaydı hayalleri ve umutları vardı. Bizim ona dair planlarımız vardı. Hepsi çabucak boşa bundan sonra ve bir tane derdimiz Okan’ı dosdoğru tutabilmek oldu. Anca olunca insanın ruhsal olarak çökmemesi büyük bir mucize. Bu konuda bulaşan hizmet bize hem ruh bilimsel hem üstelik manevi anlamda bindi oldu. Sonrasında Okan’la yaşamayı ve Okan’ın avlu tarzının bu olduğunu öğrendikten sonra az buçuk daha kolaylaştı.”

“Bulaşıcı bakımın insani tarafı daha kırıcı basıyor”

Trafik kazası sonrası oğlunun 3 buçuk mahiye yoğun bakım, sonrasında üstelik 8 maaş gelgeç bakım süreci yaşadığını tamlayan cet Keder, evladını olabildiğince dimdik tutmaya, konforlu yaşatmaya çalıştığını belirtti.

Üzücü, geçici bakım hizmetleri sırasında kurulan ilişkileri şöyle anlattı:

“Samimiyetimle söylüyorum, evde keyif ekibi vardı vaktiyle, sonraları temas özdek bir tane tıpkı yapı altında toplandı. Bu hekimimiz emekli oldu Konya’ya yerleşti ve seçme alay Okan’ı ziyarete gelir. Sâri hizmet, evde hizmet hakeza ayrımsız veriş zehir. Ölçün doktor züğürt ilişkisi üzere değil. İnsani tarafı henüz kısık basan aynı münasebet.”

Sökel yakınları içtimai ve ruhsal namına destekleniyor

Sayrı ve yakınları, sâri bakım merkezlerinde evde bakıma hazırlanıyor. Bu merkezlerde hastaların ferdî bakımı, tagaddi ve ivedili durumlarda yapmaları gerekenler üzere konularda kullanışlı eğitimler veriliyor.

Hastalar ve ailelerinin içtimai, psikolojik ve manevi yönden desteklendiği merkezlerde hastalar ve yakınları sürekli kalamıyor, gerekseme halinde merkeze çağırılıyor.

Share: