Trabzon’da dizindeki bağlar kopan rahatsız ameliyatla baştan yürümeye başladı

Trabzon’üstelik, yüksekten düşme sonucu çoklu ilişki kopmalı diz çıkığı olan 22 yaşındaki Soner Yılmaz, Karadeniz Maharet Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi’nde yapılan ameliyatla baştan yürümenin mutluluğunu yaşıyor.

KTÜ’den yapılan açıklamaya bakarak, yüksekten tedenni nedeniyle kaldırıldığı hastanede yapılan tetkikler sonucunda çoklu ilişki kopmalı diz çıkığı tayin edilen Yılmaz’ın acil müdahale ile kol hesabına oturtuldu.

Dizindeki eksiksiz bağların koptuğu, bu şekilde tekrar yürümesinin olanaklı olmadığı anlatım edilen Yılmayan, doğacak tedavi amacıyla KTÜ Farabi Hastanesi’ne irsal edildi.

Burada Doç. Dr. Kerim Öner vasıtasıyla Yılmaz’a, yaralanan bacağının eksantrik bölgesinden ve farklı bacağından alınan bağlarla “ilişkin yöntem demet yeniden kurma ameliyatı” uygulandı.

Yılmaz’ın saf, kopan bütün bağlarının namına nakil edilen kullanılmamış bağlarla onarıldı.

Yaklaşık 3,5 saat süren kalburüstü ameliyatın ardından pestil taburcu edildi.

“Bu cins yaralanmaların tedavisini başarıyla gerçekleştirmekteyiz”

Doç. Dr. Öner, diz çıkıklarının, yüksek enerjili yaralanmalar olduğunu belirterek, “Fihrist bağlarının birçoğunun veya tamamının kopmasına, yaradılış ve sinirlerde yaralanmalara dahi sebep tür. Bu sebepler, bacağın ampütasyonuna kadar varabilecek güç durumlardır.” ifadesini kullandı.

Diz çıkığı sonrasında hastaların, muhakkak yatırılarak tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Öner, şunları kaydetti:

“Hastaların ilk tedavisinde diz hesabına koyularak genellikle geçici ayrımsız tayin uygulanır. Yaradılış yaralanması olup olmadığı, görüntüleme yöntemleri kullanılarak tayin edilir ve tutkun yakından strateji edilir. Daha sonrasında, hastanın yürüyebilmesi üzere hastanın kopan cümle bağlarının rekonstrukte edilmesi gerekir. Bu işlemin yaralanma sonrası haddinden fazla aşkın geciktirilmeden uygun şerait sağlanarak 2 ila 3 hafta içre yapılması gereklidir.”

Öner, diz çoklu deste yaralanmalarının tedavisinin, ustalık müşkülat içerdiğini dahi aktararak, “Bu otama muhtemelen ara sıra merkezlerde yapılabilir. KTÜ Farabi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde bu nev yaralanmaların tedavisini başarıyla gerçekleştirmekteyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ameliyattan 4 ay sonraları kontrole gelen Soner Yılmaz, yaşadığı olay sonrası hem ruhiyat hem dahi bedenî olarak bire bir şoke olduğunu belirtti.

Acile gittiğinde namına bacağını yitirme ihtimali olduğunun söylendiğini aktaran Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Yeniden yürüyebilmemin mucizevi bir ebat olduğu iletildi. Bacağımı alçıya alıp beni KTÜ Farabi Hastanesi’ne atıf ettiler. Doç. Dr. Kerim Öner ve ekibi balaban benzeri özveriyle ameliyatımı yaptı. Dört kamer ilk yürümemin de imkansız olduğu söylenirken, bugün koşabilir durumdayım.”

Share: