Torunundan alınan uykuluk nakledilen 71 yaşındaki ata, gözyaşlarını tutamadı

Torunundan alınan karaciğer nakledilen 71 yaşındaki dede, gözyaşlarını tutamadı

71 yaşındaki ata, 25 yaşındaki torunundan nakledilen karaciğer dokusuyla sağlığına kavuştu

7 yaşına kadar kendisini büyüten dedesine gözünü kırpmadan karaciğerini bağışladı

Karaciğer dokusunu bağışlayan torunu ile tıpkısı araya gelen ata gözyaşlarını tutamadı

ANTALYA – Siroz hastalığının serencam evresinde, torunundan yapılan uykuluk dokusu nakliyle hayata tutunan 71 yaşındaki Mehmet Uca Karagöz gözyaşlarını tutamayarak, “İnanın torunuma bana organını bağışlamasını teklif birlikte etmedim, sağlıklı olsun, demincek benim canım ciğerim oldu İrem, haddinden fazla gururluyum” dedi.

Isparta’üstelik etkili 71 yaşındaki Mehmet Ulu Karagöz’e 7 yaşına büyüklüğünde büyüttüğü torunu İrem, karaciğerini bağışladı. Dedesine karaciğerini bağışlayan İrem, mutluluktan gözyaşlarına boğulan Karagöz’ü tıpkı dakika olsun serbest bırakmadı.

Hepatit B’ye bağlı karaciğer sirozu olan Mehmet Mürtefi Karagöz, Medical Park Antalya Şifahane Kompleksi’ne başvurdu. Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu vasıtasıyla kontrolleri yapılan Karagöz’ün çabucak aktarım olmasına karar verildi. Aktarım üzere donör arayışına, Karagöz’ün 25 yaşındaki torunu İrem akıbet verdi. Dedesi için fahri olduğunu tamlayan İrem, yapılan kontrollerde akıllıca çıkınca ameliyat gerçekleştirildi. Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu ve ekibi marifetiyle gerçekleştirilen kudretli işler sonucu torunundan alınan uykuluk, ata Karagöz’e nakledildi. Operasyon sonrası torunu ile tıpkısı araya gelen Karagöz, mutluluktan gözyaşlarına boğuldu.

“Çabucak nakil olması gerekiyordu”

Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, “Hastamız bize yaklaşık 2 hafta önceki başvurdu. Sarılık B’ye mecbur uykuluk sirozu vardı ve hastalık sonuç dönemlerine ilerlemişti. Karında asit dediğimiz nakit toplanması, bacaklarda ödem başlamıştı ve kasları erimişti. Bu şekilde bize başvurdu. Biran ilk karaciğer nakli olması gerekiyordu. Testlerini yaptık, nakle uygun gözüküyordu. Aynı donör bulması gerekiyordu. Mehmet Uca amcaya, ‘vericiniz var mı’ diyerek sorduğumuzda, ‘bizde yeterince torun var ve gönüllüler’ dedi. Torunu İrem’i getirdi. 5 zaman ilk uykuluk naklini gerçekleştirdik. Şuan amacıyla her ikisi birlikte gayet ferah durumda. Vericiyi taburcu ediyoruz” dedi.

“Hep organ aktarımı konusunda duygun olmalı”

Herkesin organ aktarımı üzerine duyar olması gerektiğini tamlayan Prof. Dr. Aliosmanoğlu, “Ayrımsız torunun dedesine uzuv bağışlaması çokça iyice bir öz. Tığ hele Organ Aktarımı Haftası’nda aslında tavzih etmek istediğimiz laf örgen bağışı. Canlı vericilerden değil ama kadavra vericilerden biz bu ameliyatları beğenmek istiyoruz. Onun üzere herkesin bu konuda elan hassas olmasını istiyoruz” diye konuştu.

“İnsanlara sahn oluyorsunuz”

Dedesine irtical karaciğerini bağışladığını tabir fail İrem Akbıyık, “Sunu başta haddinden fazla korkuyordum amma sonra araştırıp baktıkça ve doktorumuzla görüştükten bilahare çokça rahatladım. Bodur süren aynı şeyin insanların hayatlarını kolaylaştırdığını öğrendim. Cerrahi Müdahale haset çok heyecanlıydım. Dedeme organımı affetmek antika benzeri ihtisas. Bana 7 yaşıma kadar dedemler baktı. Dedemin böyle aynı sorunla karşılaştığını görünce on paralık düşünmedim de. Korkulacak hiçbir öz namevcut. Ben burada yatan hastaları bile gördüm. İçeride yatan 5 mahiye tıpkı çağa de var. Çektiğiniz nazik bir çığlık değil. İnşallah hep cesaretini toplayıp uzuv bağışlar, aşağılık insanlara hayat oluyorsunuz” şeklinde konuştu.

“Torunuma bana organını bağışlamasını öneri da etmedim”

Torunundan aldığı karaciğer ile esasen sağlığına munsap Mehmet Ulu Karagöz ise, “İnanın ego torunuma bana organını bağışlamasını öneri bile etmedim. Iyi olsun, haddinden fazla şükür kendimi bereketli hissediyorum. Demincek benim canım ciğerim oldu İrem. Küçükken on paralık böyle olacağını tutum etmezdim. Çokça gururluyum. Doktorlarımdan bile Tanrı razı olsun” ifadelerini kullandı.

Share: