TİP’li Kadıgil: “Erdoğan’ın 3. yol seçilmesinin bir tane yolu TBMM’nin erken seçme kararı alması”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Saylav Tavhane Kadıgil, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iki kere Cumhurbaşkanı seçildi. Üçüncü defa seçilmesinin tek ayrımsız yolu var; o üstelik TBMM’nin er intihap kararı almasıdır.” dedi

Kadıgil, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, aynı seçim mevzuatı olduğunu ancak Cumhur Reisi Erdoğan’ın hukuku umursamadığını sav etti.

Seçimin hukuka ve Anayasa’ya uygun biçimde yapılmasının dirimsel ehemmiyet taşıdığına meni fail Kadıgil, “Şöyle ayrımsız seçim kabil mi? Kimin namzet olup olmayacağına, seçimin hangi devir yapılıp yapılmayacağına, ne kanunla seçime gireceğimize, ne siyasi partilerin seçime gireceğine, ne milletvekillerinin tekrar namzet olup olamayacağına, muhtemel politik rakiplerinin kendisiyle gelişigüzel yarışıp yaşamayacağına Erdoğan karar verecek. Tığ da bu yaptığımız şeyin adına seçim diyeceğiz. Böyle aynı seçime gidilebilir mi?” diyerek sordu.

“Bozuk kanunla mı seçime gidilecek, ayrı ayrı haliyle mi?” sorusunu yönelten Kadıgil, bunun cevabını Erdoğan’dan ayrıksı kimsenin bilmediğini savundu.

Seçim kanunlarında yapılan değişikliklerin, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren tıpkısı yıl süresince yapılacak seçimlerde uygulanamayacağını anımsatan Kadıgil, “Siz hem Recep Tayyip Erdoğan’ın seçime gitmesini hem kullanılmamış yasayı uygulamak istiyorsanız yapabileceğiniz bir tane ayrımsız özdek var, 7 Nisan’dahi seçim kararı alacaksınız. Bunun ayrıksı tek yolu namevcut. Erdoğan, iki kere Cumhur Reisi seçildi. Üçüncü yol seçilmesinin bir tane tıpkı yolu var o de TBMM’nin erken seçim kararı almasıdır.” görüşünü savundu.

Share: