Tıpkı asrı deviren er arkadaşları, 70 yıl sonra hırslı giderdi

Sakarya’nın Glokom ilçesinde, 100 yaşına giren 3 leşker arkadaşı, kestirmece 70 sene sonradan buluşarak anılarını tazelemenin mutluluğunu yaşadı.

Kimliklerinde 1929 yazan ancak 1920 doğumlu olan 3 er arkadaşı, Hürriyet ve İhsaniye mahalleleri muhtarlarının öncülüğünde kestirmece 70 yıl sonra yeniden tıpkı araya geldi.

Hasret gideren ve anılarını tazeleyen leşker arkadaşları, “Ölmeden ilk görüştük evet bu bize kâfi.” diye duygu komple anlar yaşadı.

Buluşmaya öncülük eden İhsaniye Mahallesi Muhtarı Oğuz Samimi, Hakkı Adic baba yarısı ile kahvehanede otururken yüzyıllık çınarları tıpkısı araya getirmeyi istediklerini belirterek, “Hürriyet Mahallesi muhtarını aradık ve üçünü buluşturduk.” dedi.

Özgürlük Mahallesi Muhtarı Topluluk Özkan birlikte 100 yıllık vücut süren asker arkadaşlarını buluşturmanın çokça domuzuna bir ihtisas olduğunu dile getirdi.

Asker arkadaşlarından Cevat Manav, 1950’de İzmit’in Kandıra ilçesinde askere alındıklarını, 10 kamer sonraları birlikte Ankara’ya gönderildiklerini anlattı.

Birlikte 1952 yılında sedye aldıklarını nâkil Manav, “Köylerimiz ayrıydı, görüşemedik. Birbirimizi çok severdik, telefonla görüşürdük ara sıra. Buluşmaktan çokça bahtiyar olduk.” dedi.

Hakkı Adic ise “Temas dönem leşker arkadaşlarımı sayıyordum. ‘Acaba sıhhatli mı, öldüler mi?’ diye niteleyerek zül ediyordum. Bütünü öldü, iki yaşama kalmıştı. Görünce çokça mutlu oldum.” ifadesini kullandı.

Buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Mevlüt Elkoca üstelik “Arkadaşlarımız birer birer öldü. Terhis olan gitti, aynı henüz görüşemedik. Çok özlemişim onları. İlk başta hatırlayamadım, sonradan tanıdım.” diye konuştu.

Share: