Timbir nahiye toplantısı Erzurum’da yapıldı

Türk İnternet Iletişim Araçları Birliği Şarki Rum Nahiye Toplantısı Erzurum’dahi yapıldı.

Erzurum Bakir Medya Derneği karı sahipliğinde Müceldili Konağı’nda düzenlenen toplantıya mütekellim İnternet Medya ve Enformatik Federasyonu (İMEF) Başkanı ve Türk İnternet Iletişim Araçları Birliği (TİMBİR) Sözcüsü Dr. Süleyman Basa, Ankara Hacı Meze Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, Tedris Görevlilerinden Prof. Dr. Elif Kayaç, Dr. Çizi Panturanist, Proje Koordinatörü Abdurrahman Aksu ve Ağrı, Kars, Erzincan illerinden mevrut el temsilcileri ile ERMED umumi heyet Başkanı Gamze İspirli ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Düzenlenen toplantıya tıpkı süre evvel Alanya’bile meydana mevrut bire bir trafik kazasında hayatını kaybeden Sabahleyin Gazetesi Amasya muhabiri Ferhat Lap’ın adı verildi.

Toplantıda konuşan Dr. Süleyman Basa, firez haberciliği, turizm haberciliği, somut sıfır kültürel bırakıt haberciliğinin ilerleyen dönemlerde önem kazanacağını vurguladı. Basa, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Biz, TİMBİR adına kestirmece 10 yıldan beri dayanıklı çok proje yapıyoruz. İhtiyaç noktasında da projeler yapıyoruz. Gördük ki öz ilini takdim etmek, zat ilinin kültürel değerini, turizm değerini yansıtmak değişik ayrımsız laf. Bu konuda kendimizi pekâlâ geliştiririz derken bu proje ortaya çıktı. Bu proje Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakkı Hakları Genel Müdürlüğü eliyle destekleniyor. 7 ilde bunu yapmış olacağız. Denizli, Bursa, Antep, Urfa, Samsun illerine gideceğiz ve o bölgedeki gazeteci arkadaşlarla hars ve turizm haberciliği noktasında hangi soy icraat yarmak geçişsiz, nelere ilgi etmek lazım üstüne bu projenin mefret sonuçlar çıkaracağına inanıyorum. Türkiye’nin temas durumunda pir şeyler yapılıyor. Bunları tanıtmak bile bize düşüyor. Basılı gazetecilik kendisini internet haberciliğine döndürdü. Yeni tıpkısı genel ağ yasası çıktı, ilk defa internet habercilerinin tıpkısı tanımı oldu Türkiye’de. Bu çok şanlı tıpkısı şeydir.”

TRT Erzurum Radyosu’nda Timbir Anlatıldı

Bir müddet önceki kuruluşu tamamlanan Türkiye İnternet Medyası Birliği yapılanmalarını çabucak sürdürüyor. Dün düzenlenen Hars ve Turizm Haberciliği paneli öncesinde TRT Erzurum Radyosuna misafir olan Dr. Süleyman Basa, Ankara Hacı Kortej Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, ve ERMED Başkanı Gamze İspirli, yaptıkları icraat için bilgi verdiler. Sunucu Alkın Tolga’nın sorularını yanıtlayan konuklar Erzurum Iletişim Araçları Derneği’nin tıpkı yıl içre yaptıkları çalışmalara de övgü yağdırdılar. Türkiye’de İnternet Medyasının bir tane curcunalı olabilmesi için TİMBİR’i kurduklarını hatırlatan Dr. Basa, bundan sonraki projelerinin artarak bitmeme edeceğini dile getirdi. – ERZURUM

Share: