Tıkanan aort damarı geliştirilen sistemle kasıktan girip temizlenecek

Boğaziçi Üniversitesinde, aort damarında tıkanmaya neden olan lezyonların küşade cerrahi müdahale adına kasıktan girip temizlenmesi için hep geliştirildi.

Boğaziçi Üniversitesi Dirim Bilimleri ve Teknolojileri Aplikasyon ve Araştırı Merkezine tutkun Akman Ayn’da aort damar tıkanıklığı bulunanlarının boş önsezi ameliyatı yerine kasık ve koldan girip lezyonlarını temizleyecek prototip geliştirilmesi amacıyla faaliyet yürütüldü.

Hayvanlar üstünde 1,5 yıl deneme çalışması yapılacak uygulama, liyakatli olması yerinde insanlarda kullanılmaya başlanacak.

Proje, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ’bile da sergileniyor.

Temiz Bölüm Beceri Koordinatörü ve bilimsel proje uzmanı Ahmet Turan Talaş, AA muhabirine, darülfünun ve sanayi iş birliğiyle insanlarda aort soy tıkanmalarını açabilecek tıpkı hep tasarladıklarını söyledi.

Aort damar tıkanmalarının ayan duygu ameliyatları ile giderildiğini anlatan Talaş, “Kateter, akil eroin dediğimiz nikel titanyum alaşımı olan ve ısı ile şekillendirilebilen ayrımsız materyal prototipi geliştirdik. Bu projeyi kamu alanında yapan bir tane kurumuz. Yetersiz içinde uluslararası geçerliliği mevcut ISO 13485-2016 Kalite Yönetim Dizge Sertifikamız var. Bu tür projeleri da o sertifika sayesinde yapabiliyoruz. Ürettiğimiz ilk örnek, aort damarın içindeki lezyonları beş altı saat içinde kasıktan giriş yaparak temizleyebiliyor.” dedi.

Talaş, geliştirdikleri sistemle aort damarına müdahalenin benzeri anjiyo operasyonu büyüklüğünde süreceğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Bodur sürede insanların aort damarları temizlenmiş olacak. Bu proje ülkemiz amacıyla birlikte majör munzam derece oluşturacak. Ilk Örnek çalışması ağız ağıza bitti, önümüzdeki günlerde domuzlar üzerinde çalışmaya başlıyoruz. 1,5 yıl süresince hususi sektörle gelişigüzel ‘C’ belgesi alarak Türkiye’deki hastanelerde kullanılmasını planlıyoruz.”

Share: