Temel karnındaki bebeğin birkaç akım etmesi çor belirtisi

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Nörolojisi Bölümü’nden Doç. Dr. Mısır Yasemini Futbolcu, durgun bebek (hipotonik) sendromunun sunma büyük belirtisinin, nörolojik iş basamaklarının olması gereken zamanda olmaması veya yaşıtlarına göre gecikmesi olduğunu belirterek, “Gebelik sırasında bebeğinizin hareketlerinin birkaç olduğunu ayırt ediyorsanız hekiminize başvurun. Gevşek çağa habercisi cins.” ifadelerini kullandı.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine vadi verilen Futbolcu, ölmüş çağa sendromunun ilk bulgularının gözden kaçabildiğini ya da çok sayıda yapılan amaçsız tetkiklerle hastalığın tanısında geç kalındığını kaydetti.

Günümüzde çocuk sinir bilimi polikliniklerine başvuruların mefret bire bir bölümünü ölmüş bebeklerin oluşturduğunu nâkil Topçu, “Kasların yerçekimine cebin belli bir dayanım ve çetin göstermesi gereklidir. Bu direncin oluşabilmesi için birlikte kanı, omurilik, kas ve sinir sisteminin dosdoğru tıpkı şekilde çalışması şarttır. İşte bu sistemleri etkileyen herhangi bir çor nedeniyle gücün azalması sonucu kesel (hipotoni) karşımıza kazanç. Bebeklik ve er çocukluk döneminde bu durumun saptanması haline ‘durgun çağa’ veya ‘hipotonik infant’ kendisine tanımlanır. Ruhsuz bebek aynı bulgudur ve inceleme gerektirir.” değerlendirmesinde bulundu.

“İlk belirtiler, başını tutamama ve desteksiz oturamama”

Doç. Dr. Topçu, durgun bebeklerin yeryüzü mehabetli belirtisinin nörolojik hisse senedi basamaklarının yaşıtlarına bakarak olması müstelzim zamanda olmaması veya gecikmesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Süt Kuzusu 3 aylık olmasına rağmen kafa tutmasını kazanamaması, 8 aya kadar desteksiz oturamaması önceki belirtiler olarak karşımıza çıkar. Eğin, kol ve bacaklarda hareketin beklenenden az olması ya de çağa büyüdükçe azalması, manzara değiştirmede zorlanması, abra kuramaması, bez değiştirme sırasında göl ayağı hareketlerinin az olması, bakım veren kişiye az aksülamel göstermesi, bacaklarını ve kollarını açarak kurbağa pozisyonunda yatması, yutma/tagaddi güçlüğü ve solunum sorunları arz sık karşımıza çıkan belirtilerdir. Antrparantez gebelik sırasında annenin bebeğinin hareketlerinin bir iki olduğunu fark etmesi dahi ölmüş bebeğin arz erken bulgularından biridir.”

“Bebeğin kalıtım bilimi öyküsüne bakılmalı”

Tagaddi bozuklukları, vitamin eksikliklerinden kalıtım bilimi ve metabolik hastalıklara kadar uzanan birçok durumun bebeklerde gevşekliğe sebep olduğunun bilgisini veren Topçu, teşhis üzere ayrıntılı gebelik, tevellüt, özgeçmiş-gerçeklik önceki öyküsünün alınması ve mebzul benzeri fizik muayene yapılmasının gerektiğini bildirdi.

Yasemin Futbolcu, vıcık vıcıklık başvurularının mehabetli tıpkı nedeni olan SMA gibi hastalıkların olabilir olan yeryüzü güdük sürede teşhis ve tedavi alması gerektiğin altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Seçkin sönük bebek üzere, nörolojik benzeri hastalığı bulunduğu sonucu çıkarılmamalıdır. Fiziki uyarıcı eksikliği, beslenme bozuklukları, kilogram azlığı yanı sıra B12 vitamin ve folik asit eksikliği, hipotiroidi, kalsiyum yüksekliği kabilinden düzeltilebilir ebat ve hastalıkların birlikte rehavet nedeni olabileceği ayn uğrunda bulundurulmalı. Bu nedenle ailelerin çocuklarında kesiklik gözlemesi halinde mutlak er dönemde yavru hekimlerine ve yavru nöroloji bölümlerine başvurması gerekmektedir. Fizik tetkik sonucunda “ruhsuz süt kuzusu” kliniği saptanan çocuklarda, gevşekliğe defa açan esas nedenin saptanması ve hikmet tedavi verilmesi rüçhan hedeftir.”

Share: