Tekirdağ’da zeytin hasadı: 2021’de 16 bin 428 titrem üretildi

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde zeytin hasadı gerçekleştiriliyor. Özellikle Tekirdağ Valisi Aziz Saika kalkışmak üzere, kurum amirleri da hasada katılarak artımlı benzeri mevsim olması temennisinde bulundu.

Şarköy ilçesi Eriklice Mahallesi’ndeki zeytin hasadına katılan Tekirdağ Valisi Muazzez Saika, zeytinlikte üreticilerle aynı süre dostça ederek, zeytin hasadının mübarek ve bereketli geçmesini diledi. Hasat sonrasında Mürefte Mahallesi’nde kâin yağhaneler görüşme edildi. Burada zeytinin yağa dönüştürülmesi süreci ile ilişik bilgiler alındı.

Ardından Tekirdağ Ekincilik ve Orman İl Müdürü Öcal, Mürefte Kooperatifinde zeytin rekolte kıymetlendirme toplantısına katıldı. Toplantıda, üreticilerin ve kesim paydaşlarının sorunları ve hal önerileri görüşüldü.

Tarım ve Orman İl Müdürü Öcal, açıklamasında, “Bu yıl bölgemizde zeytin sezonu değerlendirildiğinde, ilkbaharda çiçeklenme döneminde meydana gelen yağışsız abuhava, aralıksız ortada alaz farkının efdal olması, ak yel havanın deli dolu olması kadar nedenlerden hava döllenme eksikliği meydana mevrut, bu nedenle zeytin ağaçlarında ürün tutumunda katmerli düşüşler görülmüştür. İlçemizin bazen mevkilerinde yaşanan dolu yağışı zımnında zeytin danelerinde ağırlık yitimi ve dikme üzerindeki danelerde kırcı zararı nedeniyle kalite ve mahsul kaybı meydana gelmiştir. Ayrıca, sonuç dönemde zeytin sineğine alın topyekun aynı ilaçlama yapılamaması dahi eklendiğinde, esbak yıllardaki mahsul ortalamasına göre bu yıl rekoltenin düşük olması beklenmektedir. İlimizde, 2021 yılı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakarak 41 bin 188 dekar sofralık, 500 dekar muhit görünmek amacıyla toplam 41 bin 688 dekar alanda zeytin yetiştirilmektedir. Üretim miktarı ise 16 bin 228 ton sofralık, 200 titrem periferi oluşmak için toplanmış 16 bin 428 tondur. Tekirdağ’da zeytin yetiştiriciliği yüzde 98 sofralık (Gemlik) ve yüzdelik 2 ortalık (Ayvalık) çeşidi kendisine uygulanmaktadır. Mürefte Marmara Temas Ekincilik Satış Kooperatifi asıl müşteri durumundadır” dedi.

Zeytin hasadına; Tekirdağ Valisi Muazzez Sebep, Şarköy Kaymakamı Kağan Kılınçkaya ve Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal katıldı. – TEKİRDAĞ

Share: