TBMM Umumi Oturmuş

AK Fırka Takım Başkanvekili Tutku Varlıklı, “Henüz zamanında planladığımız kadar, önümüzdeki hafta perşembe günü Esas Komisyonuna tığ öz (başörtüsüne müteveccih) esas teklifimizi getireceğiz ve bu süreci devam ettireceğiz.” dedi.

TBMM Umumi Kurulunda, ruzname dışı konuşmalardan sonradan takım başkanvekilleri yerlerinden saraka aldı.

İYİ Fırka Ekip Başkanvekili Muadele Dervişoğlu, TBMM Temel ve Türe Kompozit Komisyonunda, İYİ Tümen Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ve CHP Sazak Milletvekili Şanlı Ateş Parçası Başarır’ın dosyalarının 1760 dosya içinden cımbızlanarak “dokunulmazlığın kaldırılmasının” görüşüleceğini anımsattı.

Komisyonun, dosyaları sırasına göre değerlendirmesi gerektiğini savunan Dervişoğlu, “TBMM uhdesindeki bire bir komisyonun kudret partisinin siyasal adisyon ve hezeyanlarına alet edilmesini akseptans etmiyoruz. Komisyonun uygulamalarının ve bu uygulamalara meşruluk kazandırma arzularının bire bir aparatı olmamak adına katışık encümen toplantısına katılmayacağımızı, bu sığ siyasal hesapların aynı tarafı haline gelmeyeceğimizi tıpkı defa daha TBMM’da kamuoyuna duyuruyoruz.” diyerek konuştu.

Dervişoğlu, komisyonun bu gündeminin, muhalefeti sindirme çabasının tıpkısı sonucu adına tarihteki yerini alacağını belirterek, hangi parlamentonun ne da komisyonun, Türk milleti dışında tek kuvvetin görevlisi olmadığını söyledi.

Dikkatli bire bir değişmeyen verilmesi gerektiğini söyleyen Dervişoğlu, “Aksi Takdirde siyaseten yararlanmak için TBMM gündemine taşıyacağınız bu dokunulmazlık tahammül hedefinin size tek madde kazandırmayacağını dahi göreceksiniz, tıpkısı zamanda de yaptığınız bu işin altında kalacaksınız.” dedi.

HDP hakkındaki mantinota davası

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, HDP hakkındaki yama davasıyla ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in Kanunuesasi Mahkemesinde namzet mütalaasını verdikten sonraları Temel Mahkemesi uğrunda gazetecilere izah yaptığını hatırlattı.

Basın açıklaması yapmanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının görevi olmadığını anlatım eden Oluç, “Ona öneriyoruz, üstündeki cübbeyi yarar, gel karşımıza yöntem tartışalım. Öyle konusunda cübbe giyip, kapatma davası açıp yargıdaki vesayeti, siyaseti tasarım gitmek için kullanarak gayrimümkün.” dedi.

CHP Kol Başkanvekili Bağımsız Hususi, HDP’ye açılan kapatma davası üstüne tutumlarının mahsus olduğunu aktardı.

Bekir Şahin’in yaptığı matbuat açıklamasına birlikte aksülamel gösteren Özel, Şahin’in adeta bire bir politik gibi davrandığını ve bunu akilane bulmadıklarını söyledi.

Askerin siyasete, kamuoyuna, seçmene “yön dayattığını” ileri süren Hususi, şöyle konuştu:

“Bu, benzeri yegâne iktidara yapıldığı ant mı darbedir, iktidara yapıldığında mı vesayettir? Gitmekte olan ayrımsız iktidara alkışlarla bindi verip gelmekte olan yıpranmamış yürütmeye yahut onu seçecek millete, bölüt ‘bunlara fikir verirseniz tığ karşısındayız, bak, biz bazı alkışlıyoruz’ gelmek vasilik değil midir? Siyasete istikamet bodoslamak değil midir? Millete andıç değil midir? Bölüt yıldırma değil midir? Buna tek öz demeyecek mi Adalet ve Kalkınma Partisi?

Günlerdir buna susuyorsunuz; yürütmenin başı adına benzeri partinin genel başkanı, ‘Fırtına obüsleri yaptık. Askerin durumunu iyileştireceğim, savunmada şunu yapacağım’ dese er dahi gidip alkışlasa, ona benzeri husus diyen bulunmayan. Asıl mugayeret liderinin daraç dışı temaslarını sarakacı ayrımsız dille eleştirirken avuçları patlıyor beylerin. Askeri vesayete cebin kıygınlık anlata anlata geleceksiniz, gelişinize bakmazlar gidişinize bakarlar demokrasi terazisine çıkacaksanız, kantarına çıkacaksanız. Buna mı kaldınız? Bukağılık komutanlarının alkışına mı kaldınız? Valisi yetmedi, kaymakamı yetmedi, emniyet müdürü yetmedi, mesajlarla çağırma verdiğiniz ihtişam memurları yetmedi, bilek komutanlarının alkışına mı kaldınız ya? Erdemliler hareketinin geldiği yere bak, savrulduğu yere bak.”

“Milletin verdiği iradeyi sarmak lüzum”

YANLIŞSIZ Parti Kol Başkanvekili Dinamit Varlıklı, dün Genel Asamble kapandığı amacıyla yapılması gereken işlerin yapılamadığını ve bundan periferi üzgün olduğunu belirterek, “(Umumi Asamble kapansın) diyerek üste hız sarf etmeyi birlikte el erki anlayışınız içerisinde nereye oturttuğunuzu dahi bilemiyorum.” dedi.

Yaklaşık 2 ay önce DOĞRU Tümen Grubu adına, başörtüsüne yönelik Temel değişiklik önergesi için gayrı siyasi parti gruplarını görüşme ettiklerini anımsatan Ensesi Kalın, “Ben bu hafta içerisinde siyasi parti gruplarındaki mevkidaş arkadaşlarımı aradım ve bire bir termin talebimiz oldu. Demin, bu temenni karşısında gelişen tavırdan yola çıkarak şunu inandırmak istiyorum: Evet, haklısınız ayrımsız ülkede demokrasinin varlığı kudret ile muhalefetin varlığıyla dokuma ayar ancak bu varlığın oluşması vatandaşın verdiği reylerle peki.” dedi.

Milletin verdiği iradeyi kullanmak gerektiğini belirten Ensesi Kalın, ancak Esas Mahkemesi kararı ve Kompozit Komisyon’un toplanması esbabımucibe gösterilerek kendilerine randevu konusunda “yarayışlı” cevabı verildiğini söyledi.

Varlıklı, zaman MHP Grubuyla bire bir araya geldiklerini ifade ederek, “Elan geçmişte planladığımız kabil, önümüzdeki hafta perşembe haset Esas Komisyonuna tığ öz (başörtüsüne yönelik) temel teklifimizi getireceğiz ve bu süreci devam ettireceğiz.” diye konuştu.

“Gitmekte olan, gelmekte olan” iddialarının daima tekrarlandığını dile getiren Ensesi Kalın, buna milletin karar vereceğini kaydetti.

Ensesi Kalın, Türkiye’de mahkeme kararı ve askeri bürokrasinin vesayetini sonlandıran partinin bile YANLIŞSIZ Parti olduğuna işaret ederek, “O yüzden DÜRÜST Fırka’ye teşekkürname etmeniz geçişsiz, vatandaşla olan temasınızı arttırdığı üzere.” dedi.

Ensesi Kalın, Türkkan ve Başarır’ın dokunulmazlık dosyalarının Doğruluk ve Anayasa Kompozit Komisyonda görüşülmesiyle ilgilendiren, aynı tarafta şehit ailesine yönelik keleş sözler, değişik tarafta aynı mahkeme başkanına verdiği karardan dolaya taşlama ve tehdit konusunun olduğunu rapor etti. Varlıklı, komisyonun de görevini ifa ettiğini belirtti.

İYİ Tümen Kadro Başkanvekili Dervişoğlu, tıpkısı tarafta katışık komisyonda dokunulmazlığın kaldırılması varken Kanunuesasi değişikliğini konuşmak üzere takvimin makul olmadığını rapor ettiklerini söyledi.

Siyaset yaptıklarını vurgulayan Dervişoğlu, “Ayrımsız henüz talep edin efendim. Siz o talepte bulunun, biz birlikte izinli organlarımızla düşünelim, yani çokluk var diyerek az daha burnunuz düşse yerden almayacaksınız, hakeza ahenk zemini oluşmaz.” dedi.

Share: