TBMM Genel Müesses

DOĞRU Fırka Kol Başkanvekili Hırslı Varlıklı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra adresini taşıyanlara değme tür yardımın ödenmeye bitmeme edileceğini söyledi.

TBMM Umumi Kurulunda, ekip başkanvekilleri yerlerinden saraka alarak değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Tümen Takım Başkanvekili Erhan Becerikli, Adıyaman, Şanlıurfa ve Malatya’birlikte yaşanan yeğin dolayısıyla hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur diledi.

Selin çadırkentlerdeki tahribatına belen eden Kankızıl, “Akla Yatkın aklık çerge kurmayı başaramayan bir dümen millete sürekli hane vaadinde bulunuyor. Daha deri sorununu halledemedin ve çadırları düzgün bire bir yere koyamadın. Çadırlar selin altında kaldı. İnsanlar kıygın.” diye konuştu.

AFAD’ın sarsıntı bölgesinde, kontrolündeki vinçleri saati 10 bin liraya kiraladığına müteveccih ayrımsız argüman bulunduğunu dile getiren Kankızıl, bunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın saylav adayı olmak üzere çekilme ettiğini öğrendiklerini nâkil Mahirane, “Zamanı mı? Elhak sıfır oldun, işini yapsana. Bu ricat bittabi kabul edildi anlamıyorum.” ifadesini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Adıyaman ve Şanlıurfa’daki yeğin dolayısıyla nazik sıkıntı duyduğunu belirterek, “Kayıplarımızın tıpkısı an ilk sağ salim bulunmasını talep ediyorum. Sarsıntı felaketinin acısının sarılmaya çalışıldığı sırada akarsu baskınları ızdırap olmuştur.” dedi.

Uluslararası yarışmalarda madalya kazananları tebrik kartı fail Akçay, başarılarının devamını diledi.

“Turuncu kodlu uyarıya karşı ne tedbir alındı?”

HDP Ekip Başkanvekili Meral Danış Beştaş Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya’daki sel felaketleri öncesinde meteorolojinin turuncu harf ile uyarıda bulunduğunu söyleyerek, buna rağmen hangi tedbirlerin alındığını sordu.

Tedbir alınmadığını savunan Beştaş, “Yaptıkları seçme şey asılsız. 20 yıldır Şanlıurfa’birlikte iktidardalar. Adıyaman’de, Malatya’birlikte bile öyle. Bu AKP belediyeleri hangi yapar? Tek hazırlık almaz, ihaleyle önüne gelene yapı izni verir, denetim yapmaz, altyapı düz yazı etmez.” diye konuştu.

Beştaş, benzeri zaman önce konteyner kentlerin kurulması gerektiğini söyledi.

“Idaresizlik ve liyakatsizlik bitmeme ediyor”

CHP Kadro Başkanvekili Müstakil Özel bile selin deli dolu olduğu bölgeye 7 milletvekilinin gittiğini kaydetti.

Hususi, baskın ve su baskınında beis gören çadırları falsolu yere yerleştirdiğini öne sürerek, “Tam benzeri âcizlik ve liyakatsizlik devam ediyor.” görüşünü savundu.

Sadakat yerine liyakati ana düzlük kişilerin fariza yapması gerektiğini belirten Özel, AFAD’ın arz nazik görevlilerinin bir tane vasfının teoloji fakültesi mezunu olmaları olduğunu argüman etti.

Özel, zelzele bölgesindeki hususi meslek öğretmenlerinin aylık alamadığına dikkati çekti.

Hatay Valisi Doğan’ın incizap etmesine değinen Hususi, “Milletvekilliğini doğruluk edecek kadar ongun valilik yapıyorsan Hatay’ı münasebet bekâr bırakıyorsun bu günde? Kişisel iştiyak için. Namevcut, iyi yapmıyorsan lacerem hakeza tıpkı göreve talip olabiliyorsun?” dedi.

“Bakanlarımız, milletvekillerimiz orada”

SELIM Tümen Grup Başkanvekili Hırslı Varlıklı, Adıyaman, Şanlıurfa ve Malatya’daki sel felaketini yakından izlem ettiklerini söyledi.

Varlıklı, “Bakanlarımız, milletvekillerimiz oradalar. Gidecek arkadaşlarımız da var. Depremzedelerimizin ayrıca ayrımsız mağduriyet yaşamaması için hususi aynı çaba gider ettiğimizi göstermek isterim.” ifadesini kullandı.

Ensesi Kalın, 14 Mayıs’ta seçme yapılacağını anımsatarak, “Adresini taşıyan tek vatandaşımız asla mağdur olamaz. Herhangi Bir soy müzaheret ödenmeye bitmeme edecek. 17 Mart Cuma gününe kadar bilcümle depremzede vatandaşlarımızın bulundukları yerlerde adres değişikliklerini yapmalarını, seçmen kendisine kayıtlarını kontrol etmelerini önemsiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Bu arada grup başkanvekilleri, DOĞRU Fırka Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’a annesi Fahriye Yıldırım’ın vefatından etraf başsağlığı, Fahriye Yıldırım’a Allah’tan yağmur diledi.

Share: