TBMM Genel Kurulunda çekiçle cep telefonunu kırdı

CHP Muğla Saylav Burak Erbay, toplumsal iletişim araçları ve genel ağ haberciliğine ait düzenlemeleri içeren yasa teklifine tepki için TBMM Genel Kurulunda çekiçle çökertme telefonunu kırdı. Erbay’ın bu davranışı Genel Kurulda tartışmaya bozukluk oldu.

TBMM Umumi Kurulunda, toplumsal medya ve genel ağ haberciliğine ilgilendiren düzenlemeleri içeren Basın Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda Ayrım Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine bitmeme ediliyor.

Teklifin görüşmeleri sırasında bayram kayran CHP’li Erbay, basın, toplumsal iletişim araçları ve internet haberciliğine ilişik düzenlemenin alelhusus gençleri ilgilendirdiğini belirterek, “Buradan 2023 yılında Türkiye’nin kaderini belirleyecek 18-19-20 yaşında ilk defa düşünce kullanacak kardeşlerime davet etmek istiyorum; istediğiniz yere tatile gidemiyor, istediğiniz yemeği yiyemiyorsunuz, istediğiniz tableti, kıyafeti alamıyorsunuz. Bunun sebebi bu AKP iktidarı ve onun peşine takılan MHP’dir. Tek özgürlüğünüz var, o birlikte cebinizdeki telefonlar. Şayet buradaki kanun Meclis’ten geçerse o telefonlarınızı bu şekilde kırıp atabilirsiniz.” diyerek birlikte getirdiği çekiçle çökertme telefonunu kırdı.

AK Öğür Erzurum Mebus İbrahim Aydemir, milletin kürsüsünde bu cins hareketlerin kabul edilemeyeceğini söyleyerek, Erbay’a aksülamel gösterdi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise görüşmeler sırasında fiili bir durumun yaşandığını, Umumi Kurul Salonu’na getirilen çekicin, tıpkısı ayrıksı niyetle bile kullanılmasının kabil olduğunu anlatım etti.

Yapılan davranışın tıpkısı yaptırıma bağımlı tutulmaması halinde ilerleyici süreçte ayrıca stoper ve yaralayıcı materyallerin Genel Asamble Salonu’na sokulmasının gibi olabileceğini dile getiren Akçay, TBMM Başkanvekili Haydar Akaret’ın durama ağızsız kalmasına reaksiyon gösterdi.

TBMM Başkanvekili Haydar Akaret ise Erbay’ın niyetinin kırıcı olmadığının herkes vasıtasıyla müşahede edildiğini, ancak bu cins materyallerin Genel Kurul Salonu’na getirilmesinin akla yatkın ayrımsız tutum olmadığını belirtti.

Akaret, bu zümre davranışların tekrarı halinde ilişik disiplin maddelerini uygulayacağını söyledi.

Share: