TBMM Arzuhâl Komisyonu Başkanı Satır’dan, AB’deki Türklere arzuhâl hakkını istimal çağrısı

TBMM Arzuhâl Komisyonu Başkanı SELIM Tümen İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, Belçika’üstelik kıpırdak Türk vatandaşlarının karşılaştıkları sorunları türel yollardan çözmeleri üzere “istida hakkını kullanmaları” çağrısında bulundu.

Alt Kurul üyeleriyle, başkent Brüksel’e iki günlük çalışma ziyaretinde mevcut Satır, temaslarını, ziyaretinin serencam durağı olan Türkiye Maarif Vakfında (TMV), Vakfın Belçika Temsilcisi Zeynep Bilgin Eraslan ile bire bir araya gelmesinin peşi sıra AA muhabirine değerlendirdi.

Her siyasi partiden milletvekilleriyle, milletvekili diplomatlık kapsamında Komisyon namına yaptıkları faaliyetleri muhataplarıyla paylaştıklarını tamlayan Satır, Avrupa Parlamentosu Dilekçe Komisyonu Başkanı Dolors Montserrat ve Belçika Temsilciler Meclisi Arzuhâl Komisyonu Başkanı Sophie dahi Wit ile görüştüklerini dile getirdi.

Satır, arzuhâl hakkının insanların bireysel ya da dolgun adına rica ve şikayetlerini kamu kurumlarına iletmelerini güvence altına aldığına belen ederek Avrupa’nın hareket gücü ihtiyacına destek sağlamak için 1960’lı yıllarda gelmeye başlayan Türk vatandaşlarının yaşadıkları ülkenin ekonomisi ve sosyal hayatı için elzem benzeri çıngı haline geldiğini vurguladı.

AKARSU’nin “Vatandaş Girişimi” hakkını kullanma çağrısı

TBMM Arzuhâl Komisyonu Başkanı Satır, Türk vatandaşlarının yaşadıkları ülkelerde garanti altına münfail asıl türe ve özgürlükler ile içtimai hakların kullanılması üstüne mesail yaşayabildiğini, bunların türel yollardan çözümüne yönelik öneriler sunduklarını rapor etti.

Satır, şöyle devam etti:

“Vatandaş Girişimi adı altında yapılan bir düzentileme var. Avrupa Parlamentosunda 1 milyon imzayla, Belçika Parlamentosunda 25 bin imzayla Yurttaş Girişimi konusunda müracaat edilebiliyor. Vatandaşlarımız ferdî ve toplu adına temas makule konularını bu vesileyle iletebiliyorlar.”

Bu kapsamdaki girişimleri başarısız olan örnekler de dinlediklerini nâkil Satır, “Bu yöntemin Türk vatandaşları yoluyla kullanılmasını önemsiyoruz. Farkındalık görüntülemek, halkoyu düşünmek, tıpkı araya karışmak amacıyla burada hayatiyetli Türk vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin Vatandaş Girişimi el ve yöntemini kullanmalarını öneriyoruz.” diyerek konuştu.

Satır, Komisyonun bu anlamdaki çalışmalarını benzeri broşürle muhataplarına ve parlamenterlere sunduklarını kaydetti.

Satır’ın reislik ettiği heyette TBMM Arzuhâl Komisyonu Başkanvekili SELIM Fırka Kayseri Mebus İsmail Tamer, Komite Sözcüsü DOĞRU Fırka Bolu Mebus Fehmi Küpçü, Komisyon Üyesi CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Komisyon Üyesi HDP İstanbul Milletvekili Hak Kayaç, Yasama Uzmanı Akif Izzet Kocaoğlu, Yasama Uzmanı Yasemin Akifoğlu bile vadi aldı.

Yurttaş Girişimi hakkı, SUTAŞ vatandaşlarının yeryüzü bir iki 1 milyon imzayla türel aranjman yapılmasını istedikleri konularda SU Komisyonunu harekete geçirebilmeyi sağlıyor. Belçika federal meclisinde bu adalet, 25 bin imzayla kullanılabiliyor.

Share: