TBMM Adelet Komisyonu, PKK’lı teröristle fotoğrafları sâdır Semra Güzel’in vekilliğinin düşürülmesine değişmeyen aldı

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Fena Hâlde’in, yıldırı örgütü üyeleriyle silahlı ve ilgiyle fotoğrafları, Adıyaman’da 2017’de süreduran hale getirilen PKK’lı Volkan Boran’ın çökertme telefonundan çıkmıştı. Fotoğrafların basına yansımasının arkası sıra hazırlanan fezleke layıkıyla Adamakıllı’in dokunulmazlığı kaldırıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, hakkındaki sormaca kapsamında rapor içerlemek için çıkarılan davetiyeye karşılık vermeyen ve adresinde bulunamayan Fena Hâlde üzere harekete geçti. Talebi yerinde gören hakimlik, 24 Mart 2022’de Iyicene hakkında yakalama emri çıkardı.

YURT DIŞINA KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

Terör örgütü PKK/KCK aracılığıyla gayrikanuni şekilde elverişsiz dışına çıkış belgesi arayışında olduğu öğrenilen Semra Adamakıllı, MİT ve İstanbul Inanma Müdürlüğü’nün ortak operasyonuyla yakalandı. Iyice, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı miftah ile Edirne’ye giderken, “göçmen kaçakçılığı”, “resmi belgede düzmecilik” ve “göz dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan güdücü Aladdin G. ile “yıldırı örgütü propagandası fora etmek”tan kaydı kâin Fırat D. ile alay malay yakalandı.

TUTUKLANDI

Evire Çevire karşı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 5 kamer geçmiş yakalama kararı çıkartıldı. Fena Hâlde, 2 Eylül’de ötekisi adına düzenlenen cali kimlikle mahdut dışına bakmak isterken yakalanarak, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

15 YILA HADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede, Iyice’in, mahdut dışına kaçmaya çalışırken “Mehtap Şahan” hesabına düzenlenmiş cali kimlik ve tanınmamak üzere foto değiştirmiş şekilde yakalandığı anlatıldı. Evire Çevire’in PKK/KCK ile örgensel bağının bulunduğu, örgütsel aşama sırası içerisinde yer aldığına yönelik tenevvü, devamlılık ve derya şartlarının bulunduğuna dair ehliyetli delilin elde edildiğini belirtilen iddianamede, sanığın “silahlı terör örgütüne örgen doğmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

ADALET KOMİSYONU’NDAN ‘VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLSÜN’ KARARI

TBMM Esas Türe Kompozit Komisyonu, HDP’li Semra Fena Hâlde’in devamsızlık raporunu görüşerek milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde oy çokluğu ile değişmeyen aldı. Karma yarkurul, aldığı karara ilişkin raporunu TBMM Genel Kurulu’na havale edecek. Genel Asamble, Sunturlu’in milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilişik nihayi kararı verecek.

Share: