Tarsus’ta üreticilere ücretsiz 750 bin sayı fide dağıtıldı

Mersin’in Tarsus kaymakamlık Belediyesi, Bırakıt projesi çerçevesinde yerel ve ata tohumunun yaygınlaştırılmasına müteveccih çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede talepte bulunan ve akla yatkın koşulları sağlayan çiftçi ve vatandaşlara, belediye tesislerinde 750 bin sayı ağababa ve yerli çocuk dağıtımı gerçekleştirildi.

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, “Gelecek toprakla hanay buluyor” sloganı ile Dede mirası olan yerli tohumların yaygınlaştırılması tedarik etmek üzere el koşullarda üretim yapan çiftçilere bindi olmaya devam ediyor. Tarsus Belediyesi Zirai Hizmetler Müdürlüğü’nün koordinesinde temin edilen ve yerel tohumlardan üretilen fideler dağıtılarak, kırsal kalkınmanın önünü beğenmek için balaban adımlar atılıyor. Tarsus Belediyesi, zirai üretimi, tarımda çeşitliliği ve verimliliği ilave çalışmalarının yanı sıra üretimi heveslendirme ve üreticiyi güçlendirme uygulamalarını de hayata geçirmeye devam ediyor. Bu çerçevede talepte kâin ve uygun koşulları sağlayan 39 çiftçiye, Tarsus kıvırcığı olan marul çeşidinden 440 bin, yerel zürriyet marul, karnabit ve lahanadan ise 300 bin nüsha tevzi gerçekleştirildi. Ayrıca bahçelerinde yedirmek üzere rica eden vatandaşlara ise 10 bin sayı fide dağıtımı yapıldı. Ücretsiz dağıtımı gerçekleştirilen fideler Tarsus Belediyesi yoluyla üretilirken, temas nev ustalık destekte sağlanıyor.

Dağıtım için teşekkürname eden yetiştirici Mehmet Şakar, “Belediyemizin sık sık bu suret dağıtımları oluyor. Biz dikici adına başvurumuzu yapıyoruz ve lazım koşulları sağladığımız amacıyla fidelerimizi alıyoruz. Tıpkı belediye yoluyla yapılacak belki bile arz bereketli hizmettir. Ekincilik Tarsus’umuzun geleceğidir. Başkanımız Haluk Bozdoğan ise tarımda bizlere bindi veriyor biz de Tarsus’umuz için kendimiz üzere üretiyoruz. Tanrı razı olsun” dedi. – MERSİN

Share: