SUTAŞ-NATO kuma fariza gücü kuruyor

– AKARSU-NATO eş görev gücü kuruyor

BRÜKSEL – NATO ve Avrupa Birliği, eleştiri altyapılara müteveccih tehditlerin belirlenerek bunların önlenmesi için çalışacak eş fariza gücü kurulması kararı aldı.

NATO Genel Sekreter Jens Stoltenberg ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Belçika’nın başkenti Brüksel’de DENIZ Komisyonu üyeleri ile savunma ve düzenlilik konulu güruh öncesinde basın açıklaması yaptı. Stoltenberg ve Leyen, NATO ve Avrupa Birliğinin eş görev gücü kurulacağını duyurdu. Kullanılmamış ortak görev gücü ile nazik altyapılara yönelik tehditlerin belirlenmesi ve buna cebin korumayı artırmanın amaçlandığı kaydedildi. Matbuat toplantısında ilk sözü kayran Leyen, ” Rusya’dan Avrupa ülkelerine gaz taşıyan Baltık Denizi’ndeki Yıldız Cereyan borazan hatlarında yaşanan baltalama bize bu yeni asıl tehdide karşı koyma gerekliliğini gösterdi” dedi. Leyen, görev gücünün evvel adına nakliyat, erke, dijital ve uzay altyapısı alanlarında icraat yapacağını dile getirdi.

Artan benzeri jeopolitik rakiplik zemininde yaşananları aktaran Leyen konuşmasında, “Düşmanlarımızın bize düz intikal etmek ve güvenliğimizi baltalamak üzere tüm araçları kullandıklarını biliyoruz. Açıklığımızdan, şeffaflığımızdan, demokrasilerimizden korkuyorlar. Dolayısıyla bu değerlerimizi, açıklığımızı olabildiğince istismar etmeye çalışacaklar ve tabiatıyla çapraz bağımlılıklarımızı istismar etmeye çalışacaklar. Bu nedenle, benzeri arada durmamız ve umumi adına dayanıklılığımızı güçlendirmemiz çokça önemlidir” ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise, fariza gücünün NATO ve AB beyninde mütezayit işbirliğinin tıpkısı parçası olduğunu dile getirerek, “Bu, NATO ve KEZ uzmanlarımızın ciddi altyapılara müteveccih tehditlere alın ve stratejik asayiş açıklarının belirlenmesi amacıyla elbirliği ile çalışacağı bir fariza gücüdür” ifadesini kullandı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg antrparantez, “Dayanırlık ve ciddi altyapıların korunması eş çabalarımızın püf noktası” açıklamasında bulundu.

Share: