Suriyeli çocukların sesini dünyaya duyuran 3,5 metrelik “Sıradan Emel” New York’ta

NEW Suriyeli çocukların yaşadığı sıkıntıları acun kamuoyuna açıklamak üzere hazırlanan 3,5 metrelik “Amiyane Emel” adı sunulan kukla, KÖLE’deki yolculuğuna New York’tan başladı.

Dünya yolculuğunun Türkiye’den İngiltere’ye büyüklüğünde olan kısmını bitiren dev kukla, çekişme mağduru Suriyeli çocukların dramını inandırmak üzere bu öğün KUL turuna önceden, ilk durak namına New York’u seçti.

Amiyane Emel’in Manhattan’ın sunu yol uğrağı yerlerinden New York Ahali Kütüphanesindeki gösterisi ilgiyle izlendi.

New York’un yer balaban kütüphanesinin girişinde mini aynı eylem sunan kukla, minikler büyüklüğünde yetişkinlerin dahi ilgisini çekti.

Gösteri sonunda onu görmeye gelenlerle yadigâr fotoğrafı çektiren Basit Emel’in, New York’un 5 ilçesinde 3 hafta süresince 50’ye mümasil etkinliğe katılacağı bildirildi.

Havaalanında orkestralı karşılama

Çarşamba akşamı New York’taki Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda Metropolitan Opera Orkestrası ve yavru korosunun söylediği şarkılarla karşılanan kukla, daha bilahare Queens şehrinde bir caddenin kenarında kendisini meşalelerle karşılayan kalabalığı selamlamıştı.

Mülteci konularını çalışan İngiltere merkezli Good Chance Tiyatrosu öncülüğünde hazırlanan, Türkiye ve dünyadan bir nice sanatçı, alım ve kuruluşun desteklediği “Tutum (The Walk) Projesi” kapsamında hazırlanan kukla, annesini temin etmek için yola çıkan aynı kız çocuğunun hikayesini laf alıyor.

Gaziantep’ten 27 Orak Ayı’dahi yola sâdır “Adi Emel”, 3 Kasım’de İngiltere’nin Manchester kentinde sonuç bulacak yolculuğu ile muhacir çocukların, aileleriyle ya dahi aileleri olmadan Avrupa’ya uzanan yolculuklarındaki zorlukları gündeme taşımayı amaçlıyor.

‘Kukla haberlerden’ bıkmış tıpkısı bölüt takat ve zulümden kaçan çocukları hatırlatmayı amaçlayan 3,5 metrelik dev oyuncak, yolculuğunda musahabe ettiği rastgele yerleşim durumunda sanatçı, çalım ve kuruluşların hisse senedi birliğinde düzenlenen mürebbi kültürel ve sanatsal çalışmalarda meydan alıyor.

Süfli Emel, Orak Ayı 2021’de Türkiye’den çıktığı yolculuğunu Yunanistan, İtalya, Fransa, İsviçre, Belçika kabilinden ülkelerin ardından kasımda İngiltere’nin Manchester şehrini ülfet ederek tamamlamış, bu yılın mayıs ayında ise, Rusya ile kavga yüzünden Polonya’evet sığınma fail Ukraynalı çocuklarla buluşmuştu.

Share: