Söylenenlere kulak asmadılar! 5 ayda çarkıt vesile parçalarından UTV yaptılar

Rize’bile öz fabrikasında cıvıltı ustası kendisine çalışan İbrahim Şimşekli Fener, kardeşi Emrah Çakar ile Açıklık 2020’bile atılmış parçalardan siftinlik motorlu kurgu ayırmak için kolları sıvadı.

BALKONDA BİRLEŞTİRDİLER

Emrah Şimşekli Fener, bilgisayarda izlediği görüntüler sayesinde UTV’yi tasarlarken İbrahim Şimşekli Fener ise lüzumlu parçaları tanıdıklarından ve sanayi sitesinden topladı. Şimşekli Fener kardeşler, araba parçaları ve kendi yaptıkları aksamları merkeze kapalı Muradiye beldesinin Mesudiye Mahallesi’ndeki evlerinin giriş katındaki balkonda birleştirmeye başladı. İbrahim Çakar, kestiği çıpa aksamın birleştirilmesi üzere fabrikadan himmet arkadaşı gerçek ustası Fatih Nazik’ten müzaheret aldı.

25 BİN LİRAYA SERVET OLDU

Şimşekli Fener kardeşler ile Fatih Şişman, 5 maaş iş böylecene muhtelif araçların parçalarını birleştirerek 1500 cc, 75 beygir gücünde, yerey tipi, manuel vitesli UTV’yi tamamlamayı başardı. Değme tip yolda ve yerey şartında, arkasına abra bağlanarak üstelik kullanılabilen ve 70 kilometre hıza ulaşabilen şalter, kısaca 25 bin liraya mülk oldu. İbrahim Şimşekli Fener çocukluk hayalini akdetmek için yola çıktığını ve kardeşinden bindi istediğini söyledi.

“RAMPAYI ABAT ÇIKIYORUZ”

Kovid-19 salgını sürecinde günün büyük bölümünü evde geçirdiklerini tamlayan Şimşekli Fener, “Sakat tıpkı makine alarak onu parçaladık. İşimize hadim parçalarını kullandık. Motoru arkaya koyarak ağırlığı arkaya verdik. Bu bize avantajlar sağladı. Rampayı rahat çıkıyoruz.” dedi.

Çakar, demirleri öz imkanlarıyla büktüklerini, kaynağı üzere Fatih Iri’ten müzaheret istediklerini anlatarak, “Kardeşim ile kestik büktük, Fatih uz kaynağını sağlamlaştırdı. Esen olsun o üstelik bize havari oldu. Sac işini gelişigüzel yaptık. Gelişigüzel konuşarak, hikmet alışverişi yaparak arabayı ortaya çıkardık.” diye niteleyerek konuştu. İbrahim Şimşekli Fener, traktör lastiği kullandıkları uzlaştırıcı karda ve edisyon yollarda denediklerini ve dava yaşamadıklarını kaydetti.

“DAHA UFAK BİR ŞEY BEKLİYORDUM”

Mahiyet ustası Fatih Iri ise kendisinden bindi istendiğinde severek akseptans ettiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Bu kadar büyük bir araba ortaya çıkmasını beklemiyordum. Henüz ufak aşağı tıpkı madde bekliyordum. İbrahim ustayı 15 senedir tanıyorum. Çocukluk hayali bir araba tahsis etmek. Evvel engelli arabası yapıp çalıştığımız fabrikada sürmüştü. Arkası Sıra buna başladı. Böyle fazla ortaya çıktı. Gitmedikleri yer kalmadı. İnsanın tahakküm çıkacağı yerlere çıkıyor.”

“TÜMCE ‘OLMAZ, BU İŞ YÜRÜMEZ’ DİYORDU”

Emrah Şimşekli Fener, Karadeniz Bölgesi’nde özellikle Rize’de çocukların tahta araba yaptığını belirterek, kendilerinin bile çocukluk heveslerinin içlerinde kalması zımnında böyle benzeri çalışmaya başladıklarını dile getirdi. Pandemi sürecinin düzentileme süresini uzattığını vurgulayan Şimşekli Fener, şöyle konuştu: “Ercecik çalışmaya başlıyorduk. Idmansız olan malzemeleri elle işledik. Ilkokul kamer süresince şartların bize verdiği imkanlar doğrultusunda ara bulucu ortaya çıkardık. Çevremizdekiler, ‘Olmaz, yürümez’ diyerek düşünüyorlardı. Çalıştığımız dönemde haddinden fazla curcunalı yaptık. Komşularımız, akrabalarımız bize götürüm etti. Bu konuda onlara haddinden fazla teşekkür ediyorum.”

Çakar, “Dağ yollarından birçok yaylaya ulaşabiliyoruz. Handüzü, Çağrankaya yaylalarına çıkıyoruz. Alışılagelen arabaların girmediği yerlere giriyoruz. Meslek yolları tığ kat adına görüyoruz. ‘Kırılır, bozulur diye derdimiz yok, zorluyoruz. Sonuna büyüklüğünde gidiyoruz.” dedi.

Share: