Şırnak’ta “Kur’an Kursu Öğrencileri Arası Hafızlık Yarışması Türkiye Finali” yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığınca, “Kur’an Kursu Öğrencileri Arası Hafızlık Yarışması Türkiye Finali” Şırnak’ta gerçekleştirildi.

Bölgelerinde birinci olan 7 hafızın katıldığı final yarışması, Kullanılmamış Mahalle Geylani Camisi’nde düzenlendi.

Ilmek İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Okuma Oturmuş Üyesi Yaşar Çuhadar’ın komite başkanlığında yapılan yarışma, Kur’an-ı Ahi tilavetiyle başladı.

Jüri üyelerinin, ezber, tecvid bilgisi ve sunturlu kıraat kadar kriterlere bakarak değerlendirmede bulunduğu yarışmada, Kahramanmaraş’tan Yusuf Muazzez Gülmez bir numara, İstanbul’dan Abdulsamet Periyot ikinci olurken, Elazığ’dan Muhammed Mustafa Selami üçüncülük elde etti.

Programa katılan Vali Osman Âlim, 7 nahiye birincisi hafızı kentte ağırlamaktan bahtiyarlık duyduklarını söyledi.

Bilimci, “Heybetli Allah hafızlarımızın sayısını artırsın. Tanrı bugünün insanlığının zarfında bulunduğu durumdan kurtaracak, güzelce insanları yani Anadolu’nun topraklarının Mevlana’sı, Yunus Emre’si, Hacı Bektaşi Veli’si, Veysel Karani’si yapsın. Tanrı hepinizden razı olsun.” dedi.

Komisyon Başkanı Yaşar Çuhadar üstelik Ilmek İşleri Bakanlığı Terbiye Hizmetleri Genel Müdürlüğünce her sene Kuran kurslarında hafızlık yapanlara yönelik hafızlık yarışması yapıldığını belirtti.

Öğrencilerin tutkun oldukları ilçe ve illerde dereceye girdikten sonra bölgeler arası yarıştığını, bugün bile 7 mıntıka birincisinin Şırnak’ta olduğunu belirten Çuhadar, yarışmaya katılan hafızları tebrik etti.

Vali Bilim Adamı ve farklı katılımcılar, dereceye girenlere ödüllerini, farklı yarışmacılara üstelik iştirak belgesi ve dürü verdi.

Programa, Şehremini Mehmet Yarka, İl Milli Eğitim Müdürü Mirza Tetik, İl Müftüsü Ahmet Arzu ve değişik ilgililer katıldı.

Share: