Şenol usta 41 yıldır saatlerin ömrünü uzatıyor

Bolu’de tüvana 54 yaşındaki saat onarım ustası Şenol Özalp, 41 yıldır saatlere derece veriyor.

Mesleğe gerçekten yaşlarda çırak adına başlayan Şenol, giderek işin inceliklerini öğrenerek yordamlı oldu.

Şenol, uzun yıllar alay malay çalıştığı ustasının ilerleyen yaşı dolayısıyla meslekten ayrılması üzerine Saika Beyazıt Cami’sinin madun kısmındaki dükkanı 9 yıl evvel devraldı.

Mesleğini 17 metrekarelik iş yerinde isteyerek sürdüren Şenol, gelişigüzel türlü saat tamiri yapıyor.

“Saat tamiri işi tek zaman bitmez”

Şenol Özalp, AA muhabirine, 41 sene önce başladığı mesleğinde ustası yardımıyla kendisini geliştirdiğini söyledi.

Ustasına minnettar olduğunu tamlayan Özalp, “Ayrıntılı süre onunla alay malay hayat mücadelesine devam ettik bu aha. Bu mesleği ustama bakarak, onun birlikte durarak öğrendim. Yaptığım işi haddinden fazla seviyorum. Şu anda, şakirt adına başladığım gelişim yerinin patronuyum.” diyerek konuştu.

Özalp, rastgele nev saat tamiri yaptığını anlatarak, “Yeni sayısal saatler kullanılmış olsa bile saat tamiri işi tek antlaşma bitmez. Bu işin devamı tamam.” dedi.

“Çırak bulunmayan”

Saat tamirine ilişkin vukuf veren Özalp, şöyle bitmeme etti:

“Geçmiş saatin genel kontrolünü yaparız. Temizliğini yaptıktan sonradan açıp bölmelerine bakarız, kırık parçası varsa değiştiririz. Bakımını yaptıktan sonra temizliğini ve yağlamasını yaparız. Anlaşılan aynı süre arama ettikten sonra müşterimize saatini alması için fen veririz, o üstelik gelip alır.”

Bakir neslin bu garip mesleklere kip bent göstermediğini dile getiren Özalp, “Şu anda şakirt yok. Zat başıma bitmeme ediyorum. Ben müşterilerimden müşterilerim üstelik benden memnun olduğu için sav yaşamıyorum.” ifadesini kullandı.

Share: